- Учителю
- Урок казахского языка ' Ауылым- алтын бесігім'
Урок казахского языка ' Ауылым- алтын бесігім'
Сабақтың тақырыбы : Ауылым- алтын бесігім
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: жай сөйлемнің түрлері туралы түсініктерін пысықтау;
Дамытушылық: оқушылардың ой өрістерін дамытуға, талдауға, қорытынды жасауға ықпал ету; шығармашылық қабілеттерін дамыту
Тәрбиелік: өз жерін, өмір құндылықтарын қастерлеуге тәрбиелеу
Құрал-жабдықтар : интерактивтік тақта,
Сабақтың барысы:
Бүгін балалар жазушы Мұқағали Мақатаевтың өлеңімен бастайын.
«Бір әңгіме қозғашы ауыл жайлы
Бұдан артық рахат табылмайды.
Бұлдырасын сағымдай өткен бір күн
Бір әңгіме қозғашы ауыл жайлы»
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Жаңа сөздермен танысу Мұқағали Мақатаевтың өлеңін оқу арқылы оқушылрға сабақтың тақырыбын ашу
ІІ. Сөздік жұмысы:
киелі мекені - священное место
тіршіліктің нәрі - источник жизни
алтын бесігі - золотая колыбель
жусаны бұрқыраған - с ароматом полыни
қаңырап қалған үйлер - опустевшие дома
қаңсып қалған өзендер - опустевшие реки
босап қалған жайлауға - пустые пастбища
Тақтадан жаңа сөздеді көрсету . Сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы жайлы өз ойларын айтады.
Жаңа сөздермен танысады Жаңа сөздерді пайдаланып, сөйлемдер құрастыру. Оқушыларды сабақтың мақсаты мен міндетін анықтауға бағыттау
Өз ойларын, идеяларын айтады. Бір ойға келіп, сабақтың мақсаты анықтайды. Дәптермен жұмыс жасайды
Топта жұмыс істеу ережелерімен танысу Топқа бөліп отырғызу, әр топқа берілетін тапсырма түрін анықтау
(қызыл, сары, жасыл) болып,үш топқа бөлініп отырады.Әр топ топта жұмыс істеу ережесін құрастырып, ортаға салады, содан жалпы сыныпқа ортақ ереже жасалады.
Берілген тапсырманы ортаға салып талқылайды Диалог, қалай оқу керектігін үйрету.
ІІІ. Жаңа сабақ
Жеке жұмыс, топтық жұмыс Оқушыларды қосымша материалдармен қамтамасыз ету (қосымша әдебиет, анықтамалықтар, энциклопедиялар, ғаламтор). Бақылау жасау
Топ ішінде әр топ мүшесінің қызметі анықталады. Сұрақты шешу жолдары
қарастырылады.
Қосымша мәліметтермен жұмыс жасап, ақпарат іздейді. Керектісін дәптерге жазып алады.
IV. Бекіту
Топтық жұмыс (жасалған жұмысты қорғау) Оқушылардың жұмыстарын бақылау
Өз тапсырмаларына сәйкес табылған ақпарат бойынша өз ойларымен, идеяларымен бөліседі
V.Бағалау (шапалақ, стикерге тілек жазу, бағалау парағын толтыру), диалог
VІ.Үйге тапсырма.
Рефлексия Шығармашылық тапсырма. Үй тапсырмасын түсіндіру