7


  • Учителю
  • МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА УРОКА «НАСТОЯЩЕЕ СОВЕРШЕННОЕ ВРЕМЯ В АНГЛИЙСКОМ ЯЗЫКЕ – THE PRESENT PERFECT TENSE»

МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА УРОКА «НАСТОЯЩЕЕ СОВЕРШЕННОЕ ВРЕМЯ В АНГЛИЙСКОМ ЯЗЫКЕ – THE PRESENT PERFECT TENSE»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА УРОКА

«НАСТОЯЩЕЕ СОВЕРШЕННОЕ ВРЕМЯ В

АНГЛИЙСКОМ ЯЗЫКЕ - THE PRESENT PERFECT TENSE»


С.А. Крахмелец

МБОУ «СОШ № 32 Тайгинского городского округа»

г. Тайга

Аннотация:

Понимание языка как системы взаимосвязанных элементов стало доминирующим в лингвистических исследованиях последних десятилетий. На основе этих исследований закрепился взгляд, согласно которому реализация в языке единиц одного уровня находится в зависимости от реализации единиц другого уровня. Исходя из этого утверждения, можно предположить, что между семантикой слова и его грамматическим оформлением и употреблением должна существовать определенная зависимость, в частности, между семантикой глагола и его грамматическими категориями.

Урок «Настоящее совершенное время - The Present Perfect Tense» направлен на формирование лексико-грамматических умений и навыков, посвящен комплексному изучению проблемы реализации категории настоящего совершенного грамматического времени глагола.


Цели урока:

Образовательные:

  • формирование лексико-грамматических умений и навыков;

  • формирование общеучебных умений и навыков (умение слушать друг друга, кратко излагать свои мысли).

Развивающие:

  • развить самостоятельность в учебной деятельности и способность работать в группе;

  • развить навыки монологической речи;

  • развить внимание, память, интеллектуальную и мотивационную сферы личности.

Воспитательные:

  • способствовать развитию умения отстаивать свою точку зрения;

  • содействовать развитию культуры речи, интереса к изучению иностранного языка;

  • содействовать повышению уровня мотивации на уроках через средства обучения;

  • содействовать воспитанию культуры общения.

Задачи: повторить материал, изученный на предыдущих занятиях (времена групп Simple и Progressive); объяснить новый материал по теме «The Present Perfect Tense», закрепить его при помощи заданий.

Оборудование: ПК, карточки.


Ход урока


  1. Организационный момент. Сообщение темы и целей урока

Teacher: Good morning, children!

Pupils: Good morning, teacher!

Teacher: I am glad to see you! Sit down, please, and be ready for the lesson. Let's start.


  1. Речевая разминка

Teacher: Now, dear children, please answer my questions. What date is it today?

Pupils: Today is the 1st of October.

Teacher: What is the weather like today?

Pupils: Today it's cold and snowy.


  1. Активизация грамматических навыков

Teacher: What English tenses do you know?

Pupils: The present simple, the present progressive, the past simple, the past progressive, the future simple and the future progressive.

(Слайд 2)

Teacher: Can you give your own examples of these English tenses?

Pupils:

  • The present simple - I play football every day.

  • The present progressive - I am playing football now.

  • The past simple - I played football yesterday.

  • The past progressive - I was playing football at 6 p.m. yesterday.

  • The future simple - I will play football tomorrow.

  • The future progressive - I will be playing football at 6 p.m.



  1. Объяснение нового материала

Teacher: Well done! Today we will speak about The Present Perfect Tenses. Write down the new topic. (Слайд 3)

Teacher: First of all let's talk about forming.

(Слайд 4)

Teacher: It consists of the helping verb and the main verb. The helping verb - HAVE or HAS. It depends on the subject. With I, YOU, WE, THEY we use HAVE. With SHE, HE, IT we use HAS. The main verb is the third form of the verb. For example:

(Слайд 5)

  • V1-V2-V3 (V1 > V3)

  • Be-was/were-been (be > been)

  • Begin-began-begun (Begin > begun)

  • Break-broke-broken (Break > broken)

  • Do-did-done (Do > done)

Teacher: Now, look on the short form.

(Слайд 6)



Teacher: And the exercise.

(Слайд 7)

Teacher: Complete the sentence with the correct form of the verb. (The Present Perfect Tense).

This is my husband. We ____________ (be) married for 3 years.

In the second sentence we need to form the Present Perfect Tense. The maim verb is BE. And what is the third form? Please open your books and look on the table.

Pupils: The third form of the verb BE is BEEN.

Teacher: Yes, it's correct. The third form of the verb BE is BEEN. Now we need to choose the helping verb. The subject is WE. What is the helping verb in this case?

Pupils: We need to use HAVE in this case.

Teacher: Good answer. The helping verb is HAVE. Anton, please say the correct statement.

Pupils: This is my husband. We have been married for 3 years.

Teacher: It's excellent answer. And the next sentence.

(Слайд 8)

I ____________(live) in Moscow since 1993.

Teacher: Who can say the correct form of the verb?

Pupils: The helping verb - HAVE, the main verb - LIVED. HAVE LIVED.

Teacher: It's right. And the full sentence?

Pupils: I have lived in Moscow since 1993.

Teacher: Good. And when we use the Present Perfect Tense? In what cases?

(Слайд 9)

Teacher: The thirst reason why we use the Present Perfect Tense is to connect the past to the present. It states that something began in the past and it continues to the present. We usually use prepositions for or since in the sentence. Examples:

(Слайд 10)

  • She has been in her room since this morning.

  • It has rained for days.

  • I have known Rob since high school.

Teacher: The second reason.

(Слайд 11)

Teacher: When the period of time is not over yet. It is incomplete. It is unfinished. So to talk about an unfinished period of time we can use the Present Perfect. Examples:

(Слайд 12)

  • I have taken three tests this semester.

  • The hens have laid plenty of eggs.

  • John has gone out again.

Teacher: Sometimes it is easier to understand one verb tense when you contrast it with another. When we contrast these 2 tenses we see that the Present Perfect expresses an unfinished or all period of time. The Past Simple expresses the finished or closed period of time. Now try again to understand the difference with the examples.

(Слайд 13)



Teacher: Now let me tell you the third reason why we might use the Present Perfect Tense.

(Слайд 14)

Teacher: We use it when we talk about general experience in the past or past actions at unnamed times. Consider these 2 examples.

(Слайд 15)

  • Rob has written his home work.

  • I have read this book.

Teacher: Do you need to know when exactly Rob wrote his home work or I exactly read this book?

Teacher: No, you don't!

Teacher: So, in the Present Perfect times and dates unspecified. Usually because it is unimportant.

(Слайд 16)


Teacher: Also, there are some words that show on the Present Perfect Tense.

(Слайд 17)

  • for - (предлог, указывающий на длительность действия какое-то время)

  • since - с каких-то пор

  • ever - когда-либо

  • never - никогда

  • just - только

  • already - уже

  • yet - пока, еще

(Слайд 18)

  • always - всегда

  • so far - уже, на настоящий момент, до настоящего времени

  • today - сегодня

  • this week/month, etc. - на этой неделе, в этом месяце и т.д.

  • how long - как долго

  • lately - недавно, в последнее время

  • recently - недавно, в последнее время, на днях

  • still (in negations) -все еще не (в отрицаниях)

  1. Закрепление нового материала

Teacher: Let's do some exercise.

(раздаются карточки по очереди: Card1, Card2)

(один ученик читает задание, далее по очереди ученики читают предложения и выполняют поставленную задачу)


  1. Итог урока.

Teacher: It's a pity that our lesson is over. I'm very pleased with your results and enjoyed our work. All of you are clever.


  1. Домашняя работа.

Teacher: Here is your HW. Page 52 exercise 68, page 53 exercise 71, page 54 exercise 82.

(Слайд 19)

Teacher: Thank you for your work, Good Buy!




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал