7


Урок на тему: Хобби. Чтение.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема: Мое хобби. Книги.

Тип урока: комбинированный.

Цель урока:

-активизация лексических навыков по теме «Хобби. Книги» в различных видах речевой деятельности ;

- формирование коммуникативных компетенций по теме "How do you spend your free time? What is your hobby?

- формирование творческого мышления учащихся, умения обосновывать свою точку зрения.

Задачи урока:

Образовательная:

- расширить словарный запас учащихся по теме;

- учить рассказывать о хобби и увлечениях в свободное время с опорой на иллюстрации, тексты и лексические опоры;

-выучить новую лексику по теме книги.

Развивающая:

- развивать навыки и умения работы в парах и группах;

- развивать познавательных интересов учащихся, умения социального общения в совместной деятельности;

- развивать языковую догадку, творческие способности детей.

Воспитательная:

- повышать интерес к изучению английского языка;

- воспитывать культуру языкового общения, уважительного отношения друг к другу, умение внимательно слушать собеседника;

- воспитывать стремление с пользой проводить время.

Оборудование: учебники, тетради, таблица, «коллаж», запись на доске, карточки.

Ход урока

I.Подготовка к восприятию иностранной речи.

1.Мотивация.

Учитель фокусирует внимание учащихся, вызывая интерес к теме урока.

Repeat after me:

I like to read, I like to skip,

I like to play, I like to jump,

I like to study every day. I like to run about,

I like to jump, I like to play,

I like to run, I like sing,

I like to play I like to laugh and shout.

It's fun.

Children! Tell me please, do you like this poem? What is it about? Why do you think so?

2.Приветствие. Сообщение темы и целей урока.

Т: Good morning, pupils.Look at the pictures .Can you say the topic of our today's lesson.You are right,today we will speak about hobbies. What do you want to learn at this lesson? ( Ожидаемые результаты выписываются на доске или заранее напечатать)

II.Основная часть урока.

1 .Представление необходимой информации.

На доске «коллаж» по теме урока(рисунки: девочка рисует, мальчики играют футбол, дети танцуют и т.д.)

Look at the blackboard, please. This girl likes reading. Boys like to run. Boys like to play football. The girl and the boy like to dance. Children like to paint. Have you got a hobby?

Ответы детей:

  • Yes, I have. It is reading.

  • No, I haven't.

  • Yes, I have. I like to paint.

  1. Интерактивные задания «Дерево решений»

Look at the blackboard. (На доске слово «Hobbies»). Дети по очереди записывают слова,которые ассоциируют с ключевым словом, а потом в парах составляют предложения с этими словами. Ответы учащихся:

  • Hobbies • golf

  • cricket • jumping

  • tennis • fly a kite

  • listening to music • painting

  • table tennis • watching cartoons

  • football • reading

  • volleyball

Предложения:

  • Cricket is my favorite kind of sport.

  • I like to play table tennis.

  • Every day I play football.

  • I don't like to paint.

3«Микрофон»

Children! Listen to me.

You must make your own sentences. For example:

I don't like watching cartoons. I like flying kites.

I don't like playing chess. I like riding bikes.

4.Физкультминутка

Clap, clap, clap your hands,

Clap your hands together.

Stamp, stamp, stamp your feet,

Stamp your feet together.

Turn, turn, turn around,

Turn around together.

Clap, clap, clap your hands,

Clap your hands together

5.Ролевая игра «At the library»

Kate: What is your hobby?

О k s a n a: A hobby?

Kate: Yes. A hobby is what you like doing.

Oksana: Well. I like reading.

Kate: What are your other hobbies, Oksana?

О k s a n a: I like riding bikes and playing cricket, but reading is favourite Kate:Let's go to the library At the library

Saide: Hello! We've just moved into this district and I'd like to borrow books from your library. Librarian: Good. Have you got a library card.

Saide: No, not yet.

Librarian: Please fill in this form. Write your name and address.

Saide: How many books can I borrow at a time?

Librarian: Three fiction books and four non-fiction.

Saide: How long can I keep the book?

Librarian: Ten days. If you need some books for a longer period you can renew them. You can do it by telephone. You needn't specially come to the library for that.

Saide: Thank you. Do you have any books on the American Civil War? I am interested in that period of American history.

Librarian: Look through the catalogues. Our library is rich and I'm sure you'll find the books you need. Saide: Thank you

6.Ознакомление с новой лексикой Study the list of different kinds of books.

Fiction

historical

novels

adventure stories

love stories

detective stories

humorous stories

Non-fiction

biographies

documentaries

diaries

reference books

encyclopedias

Folklore

fairytales

legends

myths

Drama

plays

Poetry

poems

sonnets

Science fiction

scientific novels and stories


7.Составление предложений по таблице. Активизация новой лексики в речи учащихся.





Those who are fond of

history

art

geography

travelling

nature

stories about relations between people





usually read

relaxation

adventures

theatre

poetry

life stories of other people true facts about life

8.3адание на развитие мышления, внимания. Письменная работа.

Open your copybooks and write down the date.

Найти слова в цепочках, выписать и составить предложения.

Fо оtbа11aybmusiс tksp1ayсhessakn

Всbasketba11усab оd1iytbh1jgsaen

copaintstuabarmn о a с i r i d e a b i ke t i

ataeetennisbgit n о b v u r g о 1 f gj h ra s

rovollyballegee

Football, music, basketball, cricket, tennis, paint, carton, table tennis, volleyball, play chess, ride a bike, golf

9.Рефлексия.Составление синквейна

Синкейн - пятистрочная строфа:

1 - ключевое слово,

2 - два прилагательных,

3 - три глагола,

4 - короткое предложение

  1. - синоним ключевого слова

Ш.Заключительная часть урока.

1 .Домашнее задание.

Написать о своем хобби.

  1. Подведение итогов урока и выставление оценок.

Do you like the lesson? What new things have we learnt? What do you like most of all?






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал