- Учителю
- Урок английского языка для 3 класса по теме «Почта»
Урок английского языка для 3 класса по теме «Почта»
Класс: 3
Тема: Почта
Цель:
- работа с письмом
Задачи:
- тренировка ЛЕ по теме «Почта»;
- развитие навыков аудирования;
- совершенствование навыков монологической и диалогической речи;
- развитие навыков чтения с детальным пониманием прочитанного.
Оснащение: мультимедийное приложение, раздаточный материал.
Ход урока
I. Организационный момент
II. Сообщение целей урока
- Today we'll talk about «The Post».
- We'll listen to the text, read it and some exercises.
III. Фонетическая разминка
- First of all we must repeat the words on the topic «The Post».
(Мультимедийное приложение: L.42, ex.1
- Repeat the words after the speaker
- Drag the words to the pictures).
- Then make up the word combinations using these words. (p.19, ex.8,
e.g. a big postoffice).
IV. Развитие навыков аудирования
- Let's listen to the text. It's a letter from our pen friend Diana. (Общее понимание содержания при первом прослушивании).
- Listen to the letter once again. Then you must find answers to the following questions.
(Слайд №1)
Questions
Answers
- What is your name?
- How old are you?
- Are you a pupil?
- Do you have a pet?
- When is your birthday?
- I am seven.
- I am seventeen.
- My name is Diana.
- I have seven pets.
- Yes, she has.
- My birthday is on the 16th of April.
- Yes, I am. I am in the second form.
V. Развитие навыков диалогической речи
- Read this dialogue to check.
(Слайд №2)
- What is your name?
- My name is Diana.
- How old are you?
- I am seven.
- Are you a pupil?
- Yes, I am. I am in the second form.
- Do you have a pet?
- I have seven pets.
- When is your birthday?
- My birthday is on the 16th of April.
- Make up your own dialogues using this one as a model.
- Role-play them.
VI. Физкультминутка
(Мультимедийное приложение «Clap your hands»)
VII. Работа над письмом (p.22, ex.14)
- Read it one by one.
На доске: wonderful [транскрипция]
form [транскрипция]
- Tell us about Diana's pets.
На доске: Diana has ... .
She has ... .
Her cats' names ... .
Her dog's ... .
Her pigs' ... .
VIII. Организация проверки домашнего задания
WB - ex.1-3 (повторная тренировка ЛЕ по теме «Почта»)
IX. Тестовая работа (Приложение)
X. Итоги урока
Подведение итогов урока, оценивание работы учащихся.
Объяснение домашней работы (p.28-29, ex.29)
- Read the story, translate it; arrange the pictures in a logical order.
(Приложение: Тест по теме «Почта»)
А 1. Find the odd verb.
1) to get
2) to play
3) to send
4) to write
5) to post
А 2. Match the words with the right translation.
1) letter
2) paper
3) envelope
4) poster
5) stamp
a. плакат
b. марка
c. письмо
d. бумага
e. конверт
А 3. Choose the appropriate verb.
He goes to the post office and … his letter.
1) writes
2) gets
3) posts
4) sends
А 4. Mark the wrong verb.
Kate (1) writes (2) reads (3) gets (4) draws letters on Sundays.
В 1. Write the numerals in English.
They have (шесть) ___________ postcards.
The (вторая) _______________ is funny.
С 1. Make the sentence using the following words.
goes / her friends / she / to the post office / with / buys / stamps / and.
__________________________________________________________________