7


  • Учителю
  • Урок по английскому языку в 7 классе: 'Что бы ты хотел, чтобы я для тебя сделал? '

Урок по английскому языку в 7 классе: 'Что бы ты хотел, чтобы я для тебя сделал? '

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Урок занимает центральное место при изучении юнита “Могут люди обойтись без тебя? ” На данном уроке идет закрепление лексического и грамматического материала по теме. В данном разделе учащиеся увеличивают объем знаний о стране изучаемого языка, расширяют общий кругоз
предварительный просмотр материала

Would you like me to do it for you ?

7 класс

Цели: познакомить учащихся с особенностями жизни семьи зарубежного сверстника, с распределением обязанностей по дому.

Задачи:

- развивать способности обобщать, формулировать выводы о языковых закономерностях;

- продолжать развивать умение читать с полным пониманием прочитанного.

- воспитывать уважительное отношение к окружающим и к фактам культуры.

- писать письмо.

Stages

Ход урока

I Introduction. Организационный момент. Сообщение темы и целей урока. Слайд 1

- Good morning, dear friends!

-Good morning, teacher!

-I am glad to see you!

-We are glad to see you, too!

- Who is on duty today?

- I am on duty today

- What day is it today?

- Today is the 6 th of February

- Who is absent today?

- All are present

- Thank you very much! Sit down, please!



II Phonetic activity. Фонетическая разминка

Listen and repeat after me, please. Who wants to read?





Слайд № 2



III Warming - up activity. Речевая разминка. Answer my questions, please




Слайд №3


IV Проверка домашнего задания

At first let's check up your homework. Your homework was to learn by heart a dialog. Who wants to act out it? Кто хочет разыграть диалог? You, please! Come to the blackboard!

V Lexical activity. Работа с лексическими единицами. Ex.1 p. 34 AB

Do Americans support charities? Choose the correct word to fill in each gap in the text. Circle your choice.



Слайд №4

VI Grammar. Грамматика. Ex.4 p 40 AB

  1. The schoolchildren are talking about volunteering. Complete what they say with some or any.

Слайд №5

2.Тренировка в употреблении Сложного дополнения.

Ex.2 p 37 AB

Tracy is really bossy sometimes. Her brother Steve says that living with Tracy is like having an extra parent. Make up sentences about what Tracy wants her mother Steve to do. Use the words given.





Слайд № 6 - 7

VII Reading for details. Ex.1 p. 57

Pre - reading activities.

Look at the pictures in ex.1 .

Nearly all British children say that they help their parents with housework. But most of them admit that they only do it because they have to. Meet the Stewards. They are a typical British family. The parents are always busy and they cannot do without their children's help.

1) Who do you think is the busiest in their family?

2) What do the Stewards ask each other to do?

Reading

  • Post - reading activities.

Answer the questions given before reading.

Слайд № 8

VIII Group work.

Your parents have a lot of work to do and they cannot manage all the housework themselves.

  1. What housework do your parents ask you to do?

  2. Can your parents do without your help? Why?



IX Writing. The schoolchildren made a poster to involve other people in charity projects. Think of the best way to complete each sentence in the poster.



Слайд №9

X. Homework. Информация о домашнем задании. Write a story about your favourite holiday.

Слайд № 10

XI. The conclusion of the lesson. Подведение итогов урока

Teacher: So our time is going up. Did you like the lesson? Вам понравился урок? Why? Почему? Did you learn something new? Вы узнали что - то новое? What tasks were difficult or easy for you? Какие задания были для вас сложными или простыми? Thank you for the lesson. You were active and work very well. Your marks are …The lesson is over. Good-buy!





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал