- Учителю
- План открытого урока 'Стихийные бедствия. Природные катаклизмы. ' Учебник 'Английский в фокусе 8 класс'
План открытого урока 'Стихийные бедствия. Природные катаклизмы. ' Учебник 'Английский в фокусе 8 класс'
План открытого урока английского языка
по теме "Природные бедствия» по учебнику "Spotlight 8"
Учитель английского языка высшей категории Ушакова Оксана Николаевна.
Цели урока:
Учебная: Формирование лексико-грамматического навыка чтения и говорения по теме, формирование умений восприятия иноязычной речи на слух и дальнейшее использование услышанной информации в речи, формирование навыков диалогической речи при построении диалога-интервью;
Развивающая: развитие мышления, внимания, памяти;
Образовательная: расширение кругозора учащихся, развитие умений работать с информацией, развитие общеучебных умений и навыков;
Воспитательная: дальнейшее формирование мотивации к изучению английского языка.
Формы работы: фронтальная, индивидуальная, групповая, по парам.
Ход урока.
-
Организационный момент.
Good morning everybody! The topic of our lesson today is "Natural disasters". We will learn the new words, discuss different natural disasters happening in the world, make the dialogues-interviews based on the text we read the previous lesson.
-
Актуализация лексико-грамматического материала (фронтальная, парная работа).
-
T: Look at the pictures and say, what natural disaster it is. (slides)
-
T: Match natural disasters with the definitions.
P1: Drought - a period with no rain
P2: Flood - large amount of water that covers an area that is usually dry
P3: Tornado - a violent windstorm that consists of tall column of air spinning around very fast
P4: Tsunami - a huge wave caused by an earthquake that flows onto land
P5: Earthquake - a shaking of the ground
P6: Cyclone - a violent tropical storm in which the air goes round and round
P7: Avalanche - a large mass of snow falling gown the side of a mountain
P8: Hurricane - an extremely violent wind or storm
-
T : Answer my questions:
-
-Which of the disasters are common in our country?
P1: I think ………..
-
Which is the most serious for you?
P2: All of them are serious for us.
-
Consolidation of the verbs. (Slide)
T: Give the meaning to the verbs.
Fear - бояться, страшиться
Cover - закрывать, покрывать, перекрывать
Leave - уезжать, покидать, оставлять
Drown - тонуть
Snow - заносить снегом
Crack - давать трещину, трескаться, раскалываться
Collapse - рушиться, обваливаться,
Lose - терять, лишаться, утрачивать, вызвать потерю
-
SB Ex.7 p.75
T: Use the verbs in the following sentences in the necessary form to make them complete and define the disaster.
-
T: Match the words from column A with the words from column B to make phrases. (Slide)
Injured roads
Natural history
Recent bridges
First aid
Cracked waves
Massive people
Collapsed disaster
-
Индивидуальная работа в парах: WB ex.2 p.44 (2 pupils)
-
Проверка домашнего задания.
Учащиеся предлагают классу презентации последних природных катаклизмов, происходивших в мире за последнее время. Look at the slides of shot reviews of natural disasters happened recently in the world (presentations of the students)
-
1. Групповая работа.
T: In the groups of 4 pupils make interviews of the people who wrote the reviews in the text "Tsunami disaster".
2. Парная работа.
T: Make up an interview of the person who survived in the disaster. (ex.9 p.75)
-
Домашнее задание: ex.9 p.75
-
Итоги урока.