7


  • Учителю
  • Разработка урока по английскому языку на тему: 'Подводный мир'

Разработка урока по английскому языку на тему: 'Подводный мир'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Су асты әлемі

Сабақтың мақсаты: Тақырып бойынша жаңа сөздерді үйрену, киттер туралы мағлұмат алу, сабақтың тәрбиелік мәнін ашу.

Сабақтың міндеттері:

1. Мазмұнға байланысты: киттердің өмірі мен табиғат әлемі туралы

талқылау, өмірмен байланыстыру;

2. Сын тұрғысынан ойлауды дамытуға байланысты: киттердің табиғат

ортасы туралы ой бөлісу, талқылау;

3. Топтық жұмыс процесіне байланысты: топпен жұмыс барысында топта

айтылған барлық пікірлермен санасу арқылы бірін-бірі сыйлауға үйрену.

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд, А1 форматты қағаз, маркерлер, activote

Сабақтың әдіс - тәсілдері: «Бағытталған оқу» стратегиясы, «Топтастыру» әдісі, «Insert», «Үш қадамды сұхбат», «Рөлдегі оқушылар»,

Күтілетін нәтиже: жаңа сөздерді сөйлемдерде қолдана алады, мәтінді оқып, түсінеді, талқылайды

Сабақтың жоспары:

I Ұйымдастыру кезеңі

1.1. Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

1.2. «Шаттық шеңбері»

1.3. Алфавит арқылы топқа бөлу

1.4. Өзін - өзі бағалау парағын тарату

II Үй жұмысын тексеру

2.1. Кейіпкерге хат

2.2. Альбом жасап келу

III Жаңа сабақ. Блум таксономиясы бойынша оқыту.

3.1. Білу. «Бағытталған оқу» стратегиясы

3.2. «Video of a blue whale»

3.3. Жаңа сөздермен жұмыс

3.4. Түсіну. «Insert» әдісі

3.5. Қолдану. «Топтастыру»

IV Жаңа сабақты бекіту.

4.1. Талдау

«Рөлдегі оқушылар»

4.2. Жинақтау

Үш қадамды сұхбат

V Сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау

5.1. «Ой түю» стратегиясы

5.2. «Activote»

5.3. Бағалау парағының қорытындысын шығару.

VI Үйге тапсырма беру

6.1. Эссе жазып келу

6.2. Киттер туралы ізденіс жұмысы

Сабақтың барысы:

I Org. moment

1.1. Greetings, duty's report

1.2. Warming. "The greeting circle"

1.3. To divide into groups saying A and B

1.4. To give the self-assessment

II Home task

2.1. To complete the letter

2.2. To make an album

III New theme

3.1. Ocean world: whales

- Whale's color is blue because of their bluish-gray color. They can be as big as a full grown whale when they are born and weigh over 5 tones. A baby calf drinks his mother's milk for the first six month. Whales are mammals. Though blue whales are water creatures they are warm - blooded, can breath, nurse their babies.

3.2. Knowledge (Білу) "Direction to the text " «Бағытталған оқу» стратегиясы

- Do you know anything about whales?

- Do whales live in water?

- Do they eat fish?

- Can they stay under water long without breathing?

- Have you ever heard about a killer whale?

- Do whales have big mouths?

- Do they drink water?

- Do they sleep?

- Are there whales in the Caspian Sea?

3.3. New words ( before beginning the lesson let's practice with the new words)

blood [blΛd] қан

breathe [bri:ð] дем алу

without [wiðaut] -сыз, - сіз (көмекші сөз)

depth [depθ] тереңдік

row [rәu] қатар

swallow [′swכlәu] жұту

breed [bri:d] уылдырық шашу

feed [fi:d] тамақтандыру

edge [eʤ] көбею

weigh [wei] өлшеу, салмағы

female [′fi:meil] аналық

valuable [′væljubl] құнды, бағалы

3.4. Comprehension (Түсіну).The text "Ocean world: whales" reading the text they will complete the chart "INSERT" individual and discussing with group they make one conclusion and write to the blackboard

v

+

-

?

"I've known"

"New information"

"I thought before"

"I want to know"


3.5. Application (Қолдану)

"Grouping"

A whale





IV Consolidation of the lesson

  1. Analysis (Талдау)

"Act in role"

1. Retailer (retells in short)

2. Сілтеме табушы (finds very interesting episode )

3. Сөз тапқыш (explorer of facts)

4. Дәнекер (connects with life)

5. Бейнелеуші - суретші (draw a picture)

6. Сұрақ қоюшы (ask questions)

4.2. Synthesis (Жинақтау)

«Үш қадамды сұхбат»

V Conclusion of the lesson, evaluation

5.1. «Concluding» Why are 12000 whales left nowadays?

5.2. Test yourself using the activote

1. How do whales breathe?

A) through a hole in the top of their head

B) Whales don't breathe C) with the help of their skin

2. What whale can't swallow?

A) A blue whale B) a toothed whale C) a grey whale

3. Which whales make the longest migrations

A) A blue whale B) a toothed whale C) a grey whale

4. Which is the largest whale on earth?

A) a killer whale B) a blue whale C) a grey whale

5. Some whales have 114 to 228 liters of ____ in their____.

A) blood/skin B) oil/head C) water/mouth

6. The main breeding area of grey whales is _______.

A) the cost of Mexico B) on the edge of the Arctic Ocean C) the Caspian Sea

7. Killer whale has_______, 4 meters in depth.

A) a big mouth B) a row of bone mouth C) a huge mouth

8. Some blue whales weigh more than _____ tones.

A) 80 B) 100 C) 150

9. When do females of blue whales begin to breed?

A) When they are about ten years old. B) When they are about six years old

C) When they are about twenty years old.

10. Whales give birth ______

A) once every years B) twice every years C) once every two years.

5.3. Summing the self-assessment.

5.4. Кері байланыс парағын алу

VI Home task

6.1. To complete an essay

6.2. To find facts of "I want to know"



"INSERT"

v

+

-

?

"I've known"

"New information"

"I thought before"

"I want to know"






"INSERT"

v

+

-

?

"I've known"

"New information"

"I thought before"

"I want to know"










 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал