7


План урока 'Gadgets in our life'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

План урока

Тема урока - «Gadgets in our life: advantages and disadvantages of gadgets» «Гаджеты в нашей жизни: «за» и «против».

Тип урока - урок общеметодологической направленности

Цель урока:

создание условий для повышения познавательной активности учащихся, интереса к изучению английского языка; в ходе индивидуальной и групповой работы актуализировать и развивать знания учащихся об аббревиатурах, а также Welfish языке СМС; формировать умение излагать на английском языке собственные мысли по заданной теме, высказать свою точку зрения по проблеме и аргументировать её.

(деятельностная цель - формирование способности учащихся к новому способу действия, связанному с построением структуры изученных понятий и алгоритмов; образовательная цель - выявление теоретических основ построения содержательно-методических линий).

Задачи

Результат

Воспитательная:

Способствовать формированию критического отношения школьников к современным способам человеческого общения, определить роль и место различных гаджетов в жизни подростка.

Личностный:

Обучающиеся понимают значимость живого общения в жизни современных людей и осознают важность разумного использования гаджетов.

Развивающая:

Создать условия для формирования способности школьников к творческому применению полученных знаний, для совершенствования их умений анализировать, сравнивать, выделять главное.

Метапредметный:

Обучающиеся способны анализировать, сравнивать общение он-лайн и живое общение, выявлять преимущества и недостатки использования гаджетов и обобщать информацию.

Практическая:

Создать на уроке условия для расширения понятийной базы по теме «Различные способы общения людей: Weblish- язык английских СМС» и совершенствования речевой компетенции школьников.


Предметный:

Обучающиеся способны в устной и письменной форме продемонстрировать преимущества и недостатки различных электронных устройств, научиться составлять СМС, используя Weblish.



Оборудование: раздаточный материал с текстами SMS на английском языке и схемами текстов (Weblish), видеофрагмент "The Evolution of Communication", весы с надписями "Advantages" и "Disadvantages", презентация.

Лексический материал: темы «Общение людей», «Мобильный телефон», «Интернет и новые технологии», «Язык SMS».

Грамматический материал: видо-временные формы английского глагола в действительном и страдательном залоге, устойчивые выражения с глаголами, использование выражений с предлогами, степени сравнения прилагательных.

Ход урока.

Этап урока

Время

Деятельность учащихся и учителя

Обоснование

1. Мотивация учащихся, введение в тему урока. Целеполагание.



5-6 минут

Warm up(Разминка)

2 мин.

T: Good morning. I'm glad to meet you. I hope that you are good today. Choose the card, look at it and take your place.

I'm glad to meet you. I hope that you are good today. I'm ... and I'll be your teacher for this lesson. Today we'll speak...but I want you to guess what we are going to talk about after watching video.

Введение в тему урока. Просмотр видеоролика "The Evolution of Communication".

T: SO, did you guess? What are we going to talk about? I think you could watch ... Am I right?

P: We are going to talk about a computer, a laptop, mobile phone, MP3, a camera, laptop, i-Pad.



Yes, you are right, today we'll speak about gadgets. And I think that all of us have gadgets and we depend of them. We can't do without an Internet, a mobile, a laptop... Face-to-face communication is changed to on-line communication. At our lesson we'll try to answer the question: Are gadgets our hosts or out helpers?



Т: But at first look at the blackboard you can see some words and word combinations. We'll use them at our lesson. Can you read and translate them from English into Russian?



a personal computer

a digital camera

a mobile phone

a laptop

a flash drive

high technology

a message

Web

a Play Station

an MP3



OK,... say in English ноутбук...,



Now rack your brains! Let's do some exercises! Please, raise your hands:

• Who has a computer at home? Raise your hands!

• Who has the Internet at home? Raise your hands!

• Who uses mobiles every day? Raise hands!

• Who uses computers for games? Raise your hands!

• Who uses computers for study? Raise your hands!

• Who has virtual friends? Raise hands!

• Who visits chats and forums? Raise your hands!

• Who uses E-mail? Raise your hands!

Целевая установка для учащихся в целом по уроку.



Умение анализировать, формулировать выводы.

2. Знакомство со значением абривиатур, использование гаджетов для разных целей.



4-5 минут

T: Now answer my question. What do USB, SMS, IDSL mean? Look at our presentation. Today I'll try to learn you the meaning of high tech abbreviations. In the right column you can see some abbreviations of gadgets, please, read them. In the left column you can see the meaning of these abbreviations. So, match them.

Cлайд 1

There are also such words as iPhone, iPod, iPad. But nobody knows meaning of these abbreviations. On the one opinion the letter «i» means individual , on the other internet. But the comany, which created them keeps the secret.

T: So, mobiles, MP3 player, digital camera, laptop.. What are these gadgets used for?

Слайд 2

Let's read and translate the phrases.

What is used for watching TV programs, the news? Please, use the words from the blackboard.


Применение знаний в аналогичных и новых условиях.



Постановка проблемных вопросов.

Решение практико-ориентированных задач.




3. Знакомство с Weblish - языком текстовых сообщений.



6-7 минут

I can't do without my mobile and receive many SMS. One day I've got some of them and I don't understand them at all, probably they were in Weblish.

Слайд 3



Weblish is a language of English SMS. I ask you to help me to read it in normal English.

Hi! How r u? Wot r ur plans for 2day? Let's go 2 d cinema! Rite me. Lv.

Hi! How are you? What are your plans for today? Let's go to the cinema! Write me. With love.



1 вариант. Well done. And now try to make a short SMS using Weblish.You may use the table.

-make a short message

-use these phrases

-you should use these signs

(Учащиеся самостоятельно с помощью информации «составляют» послания на Weblish).



Are you ready? Please, change your SMS. Read your classmates SMS.

2 вариант.

Well done. And now try to decode these SMS using Weblish.You may use the table.

-use these phrases

-you should use these signs

Hi, how r u? PCM- how are you. Please, call me.

Hi, RUOK.-are you OK

Hi, HAND.- have a nice day.

Hi, WAN 2 TLK.- want to talk.

Hi, Let's go 2 d cafe?

Hi, SIT.-stay in touch.




WEBLISH

Практическая значимость изучаемого материала.

Решение практико-ориентированных задач.

Умение сравнивать.

4. Создание списка преимуществ и недостатков использования гаджетов.



5 минут

T: So, each group has its own gadget on the table. What is it? Now we have the list of advantages and disadvantages of gadgets. Please, read and translate them.

Слайд 4



Now I'll give you the red cards for advantages and the blue ones for disadvantages of your gadgets. You should write only one positive or negative oppinion on the card. You can use only 4 cards. There are some variants: 4 with advantages ...Use these word combinations or your own ones.

Look we have the scales, on the one bowl we put advantages of using gadgets. On the other bowl we put disadvantages. Please, the 1 group, one by one, name advantages and disadvantages of ... ...please put them on the scales.

The 2 group, one by one, name advantages and disadvantages of ... ...please put them on the scales. The 3 group, one by one, name advantages and disadvantages of ... ...please put them on the scales.



Кладут карточки на весы.

So, what a surprise. ( is not )


Практическая значимость изучаемого материала.

Умение сравнивать.



5. Говорение: выявление преимуществ и недостатков современных гаджетов



5 минут

Now we undestand that we can't live without gadgets.

May be we are gadget addicted. Let's check up. Let's take the test. Now let's read the questions, If you agree with the statement tick the answer.

Слайд 5

So, score the result,

Who has 5 « yes»? Raise your hand.

Who has 6 « yes»? Raise your hand.

Who has 7 « yes»? Raise your hand.



If you have more than 5 « yes» you are gadgect addicted.



Parents, teachers, psycologes, all adults, cry: «Children are gadget addicted». Of course, we can't do without mobile telephones, ... electricity, if all of these conviniences are existed we should use them. But every medal has two sides.. We don't want gadgets become the hosts of our life.

Практическая значимость изучаемого материала.



Умение анализировать, формулировать выводы.

6. Выделение проблемы, выбор адекватного способа общения.



3-4 минуты

T: What are we ready to do for it?

Now let's watch a video.



Ролик

Слайд 6

So, dear children, I suggest to try to communicate without any gadgets. Let's begin right now. Have you got mobiles? Show them. Take off your mobiles.

Stand up. Come here. Make the round. Join hands. Let's say some pleasant words to each other. I begin:

-You have a nice smile

- You are beautiful today

-Your eyes are wonderful

-You look great

-You are very clever

-You are brave

-You are good

-You are creative

-You are very friendly

-You are gentle

-You are helpful

-You are cool

Do you like to listen to these words looking face to face?

And now I hope you understand that face to face communication is rather better than on-line one.


Поиск изучаемых явлений на практике и их объяснение.



Постановка проблемных вопросов.



Умение выделять главное, устанавливать причинно-следственные связи.



7. Подведение итогов урока: Рефлексия.



1минута


Dear cildren, I like how you worked today....you are the best. Thank you very much.

Умение провести самоанализ и самооценку своей деятельности.


a personal computer



a digital camera

a mobile phone



a laptop

a flash drive



high technology

a message



Web

a Play Station



an MP3

Skype



e-mail



-You have a nice smile

- You are beautiful today

-Your eyes are wonderful

-You look great

-You are very clever

-You are brave

-You are good

-You are creative

-You are very friendly

-You are gentle

-You are helpful

-You are cool

Hi, how r u? PCM

Hi, RUOK.



Hi, HAND.

Hi, WAN 2 TLK.



Hi, Let's go 2 d cafe?

Hi, SIT.

Advantages (positive) and disadvantages (negative) of using gadgets


Everyone can use it; hurts your eyes, ears; a waste of time; can get a lot of information; it's convenient; makes life enjoyable; life in a vertual reality; helps in everyday life; can communicate with someone who is far; can get new skills; takes a lot of money, it is available; teens become unsociable, can break, crash; to be always connected; it's easy to use; stay in touch

Weblish is a language of English SMS



ATB -- all the best ( все в порядке)
BZ--Busy (занят)
CT--Can't Talk (не могу говорить)
CYL--See You Later (увидимся позже)
CYM--Check Your Mail (проверь почту)
CYO--See You Online (увидимся в онлайне)
CYT--See You Tomorrow (увидимся завтра)
GBY--God bless you (Будьте здоровы)
GL--Good luck (удачи)

How r u--- How are you? (как дела?)
HAND--Have a nice day (хорошего дня)
ILUVU-I love you
PLZ--Please (пожалуйста)
PCM-Please call me (пожалуйста, позвони)

RUOK Are you okay?( у тебя все в порядке?)
SRY--Sorry (извини)
SYS--See you soon (до скорой встречи)

SIT---- stay in touch (оставйся на связи)

THKQ-----thank you (спасибо)

2NITE-tonight (сегодня вечером)

Lv---With love ( с любовью)

W8AM--Wait a minute (подожди минуту)

WB--Welcome back (добро пожаловать обратно, с прибытием)

WU--What's up? (что случилось?)


advantages



disadvantages











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал