- Учителю
- Тема урока: «Her Majesty – Queen Elizabeth the II»
Тема урока: «Her Majesty – Queen Elizabeth the II»
№3
Тема урока: «Her Majesty - Queen Elizabeth the II»
Предмет: английский язык
Класс:7
Количество учащихся: 8
Тип урока: урок-введение нового материала
Цель: ознакомить учащихся с биографией Королевы Великобритании.
Образовательные:
Закрепление правильных навыков чтения и говорения;
Закрепление нового материала с помощью упражнений;
Углубление, обобщение и систематизация знаний по теме "Great Britain";
Углубление, обобщение и систематизация знаний по данной теме;
Развивающие:
Развить мышление, память, внимание;
Развить умения применять знания на практике;
Развить умения действовать самостоятельно;
Активизировать речемыслительную деятельность учащихся;
Воспитательные:
Воспитывать информационную культуру учащихся.
Воспитать интерес к знаниям;
Воспитать самостоятельность;
Оборудование: интерактивное оборудование, флипчарт к уроку, листы самооценивания, жетоны, листы с вопросами по рефлексии.
Этапы урока:
-
Приветсвие. Орг.момент. Речевая зарядка.3 мин
-
Эмоциональный настрой. 1 мин
-
Целеполагание и мотивация учащихся. Стадия вызова: «мозговой штурм», кластер. 3 мин
-
Повторение пройденного материала. 7 мин
-
Исследование новой темы. 20 мин
-
Физминутка. 1 мин
-
Рефлексия. 5 мин
-
Подведение итогов. Домашняя работа. 3 мин
Приветствие. Орг.момент. Создание коллоборативной среды. Речевая зарядка.
-Good morning, children! I am glad to see you! What day is it today? What date is it today?
T: What's the weather like today?
P: It's not fine.
T: Is the sun shining?
P: No it isn't, but it is going to rain.
Эмоциональный настрой.
-Сейчас я вам предлагаю встать в круг взяться за руки и пожелать друг другу всего самого хорошего. (звучит тихая мелодия учащиеся желают друг другу добрые слова).
Целеполагание и мотивация учащихся. Стадия вызова: «мозговой штурм», кластер.
-Only some weeks ago I took part in the professional teachers` competition in Denisovka and took the first prize. This victory gave me an opportunity for some minutes to feel like a Queen. So, I had an idea and аgreat wish to know more about Queen Elizabeth the II, her life, her family. But I think, it will be better if we do it together. Queen Elizabeth the II has been ruling the country for more 60 years. So, as you have already guessed we are going to speak about the Queen. And the theme of our lesson is «Her Majesty - Queen Elizabeth the II». What is the aim of our lesson today? Will you help me to `formulate it. OK. To do it I want you to answer my questions. The first one is:
What have you already known about the Queen?
What words come to your mind when you pronounce - the British Queen?
(учащиеся подбирают ассоциации, составляют кластер)
Great Britain traditions
? Elizabeth II queen
rules the state
And what would you like to know at the lesson? (учащиеся вносят свои предложения):
-I would like to know some information about her family and about her private life.
-It would be interesting for me to learn about her hobby.
Повторение пройденного материала (формативное оценивание)
- So, we will going to speak about the Queen today. Итак, сегодня на уроке мы с вами ближе познакомимся с жизнью королевы Великобритании Елизаветы II. Но прежде чем приступить к этому увлекательному новому материалу, давайте с вами освежим некоторый уже пройденный грамматический материал, который вам сегодня пригодится. Сейчас мы должны вспомнить правила употребления числительных в англ.яз., т.к. сегодня будет много цифр, дат, связанных с жизнью Елизаветы II.
- Начнем мы с правил обозначения дат в англ.яз. Кто мне напомнит, как мы произносим годы в англ.яз.? (по 2 цифры)
- OK, your first task for today, name years on the blackboard in English. Назовите даты, представленные на экране.(задание 1)
- Хорошо! Как и в русском языке, в англ.яз. есть количественные и порядковые числительные. Чем они отличаются?(вопрос: сколько? какой?)
- Как образовать порядковое числительное? (the 1st, 2nd, 3rd, 4th ) (Схему показать)
-Look at the blackboard and name numerals ['njuːm(ə)r(ə)lz].Взгляните на экран и назовите количественные и порядковые числительные, которые обозначают эти числа. (распределить цифры)
- Т.е. когда мы называем королей, королев, царей, цариц, мы будем использовать какие числительные? (порядковые)
Исследование новой темы.
- What do you know about the Queen's life? How old is she? How long has she reigned in the country? When was she crowned? What does she do as the Head of the state?
- You don't know, but you will know it today in our lesson.
Осмысление: инсерт (работа над текстами, маркировка)
You have some texts on your desks.
1.Take the first one, look through the text and say what it is about. You have only 1 minute. (about Queen`s childhood and her youth) 4-6 слайды
I want you to pay special attention to the traits of her character, it will help us to answer our main question . What are they? ( The princess was curious, had a splendid mind, good manners and royal dignity. From her childhood she has been interested in horse-riding and swimming). So, what kind of hobbies did she have in her childhood and what are her interests now?
На доске заполняем кластер о хобби.
Let`s check up. 7-8 cлайды
Let`s work with the second text - it`s about Elizabeth`s family. (her children and grandchildren). The Queen has 4 children, can you name any other ruling leaders who have the same number of children? Well, it`s difficult to say. What are their names by the way?
fotnedwardkasannelpdrecharlestopfandrewkbill
-She also has 8 grandchildren, the most famous are William and Harry, Prince Charles and Diana`s sons.By the way what role does her family play for her?
Family life has been an assential support to the Queen throughout her reign. Children, you have some clusters on your desks, work in groups and fill the cluster.
На столах у учащихся есть задания с кластерами. Они заполняют их самостоятельно, проверяютcпомощью презентации, слайд показывает правильный ответ). 9-12 слайды
-So, let`s go on. Would you like to add some information to our first cluster? Do, please. (mother of 4 children, grandmother)
-We continue our research.The next text is about…So, look at the heading and say what it is about. Right you are - about the coronation and the duties of the Queen.
You have only 1 minute to read the text.
Well, this time I want you to match two parts of the sentences. Work in pairs discussing and helping each other. Let`s check your answers.
(cлайд презентации)13-15 слайды
Teacher:In spite of the fact that the Queen has only representative functions, rules but doesn`t reign, she successfully supports the authority of the British Monarchy. She has done a lot for her country and she is very popular among the British. As you have already mentioned the Queen is very hard-working and has a lot of duties. What are her duties?
Read the last text and get ready to make a short summary. You may use the following phrases: First of all….
More than that….
I should say that…
If I am not mistaken… 16 слайд
She has a lot of duties. Sometimes when she is tired she tries to relax reading something pleasant and funny. By the way she has likes to good sense of humour and adores funny jokes. Do you know any English jokes? They say they are very difficult to understand sometimes.You must be a real English man to understand it. But I`ll try to tell you one. 17-18слайд
Физминутка
If you like it, you may applaud in this way - only with your fingers.
In a restaurant:
-What is there for breakfast?
-Porridge, sir.
-And for lunch?
- Porridge, sir.
-And what do you have for dinner?
- Porridge, sir.
-And for breakfast tomorrow?
-Baked pudding, sir.
-Hurray!!!
- From porridge, sir.
So, we`ve learnt a lot of new information about the Queen of the UK. But I`d like to tell you that the Anthem of the country also glorifies the Queen. The Anthem is a state song, a symbol of the country like the Emblem and the Flag. In our country we also have some state symbols and we try to respect them.
Let`s listen to the music and pay attention to the words. 19 слайд
God save our gracious Queen,
Long live our noble Queen,
God save the Queen:
Send her victorious,
Happy and glorious,
Long to reign over us:
God save the Queen.
Боже, храни нашу великодушную Королеву,
Да здравствует наша благородная Королева,
Боже, храни Королеву:
Сделай её победоносной,
удачливой и прославленной,
Пусть она правит над нами:
Боже, храни Королеву.
Queen
popular, rich
rules, signs, passes
She is a good mother
symbol
And now it`s high time to make a cinquain on the theme of our lesson. You have the schemes on your desks. Let`s create a masterpiece, work in groups.
1.cinquain - синквейн:
а)о чем(ком) говорили на уроке;
б)2 прилагательных, характеризующих а);
в) 3 глагола;
г) предложение, описывающее а);
д)синоним а).
(учитель помогает в работе групп, если необходимо) 20-21 слайды
Рефлексия
-сейчас ребята я вам предлагаю написать небольшое сочинение. Вы должны записать все ассоциации на тему нашего урока. Затем вы зачитываете свое письмо.
Домашняя работа:
Составить синквейн на тему «Her Majesty - Queen Elizabeth the II».
Подведение итогов