- Учителю
- Урок -конспект по английскому языку на тему: The River Thames
Урок -конспект по английскому языку на тему: The River Thames
Конспект урока по английскому языку
Класс: 10
Учебник: Английский язык. 11 класс: учеб. для общеобразоват. учреждений/ [О.В.Афанасьева, Дж. Дули, И.В. Михеева и др.].-3-е изд.-М. :Express Publishing: Просвещение, 2011.- 244с.: ил.-(Английский в фокусе).
Тема урока: Река Темза
Цель: Научиться рассказывать о достопримечательностях Лондона
Задачи: - развитие навыков чтения
-
развитие навыков письма
-
развитие навыков говорение
-
развитие навыков аудирования
Оборудование: мультимедийный проектор, компьютер, презентация, аудиозапись, доска, учебники.
Планируемые результаты:
Предметные результаты:
-
Узнать о достопримечательностях Лондона
-
Составлять монологическое высказывание
Личностные результаты:
-
проявлять понимание и уважение к культурным и историческим ценностям культур других народов,
-
оптимизм в восприятии мира.
Метапредметные результаты:
-
регулятивные: осуществлять познавательную рефлексию в отношении действий по решению учебных и познавательных задач
-
познавательные: осуществлять расширенный поиск информации с использованием ресурсов библиотек и Интернета
-
коммуникативные: задавать вопросы, необходимые для сотрудничества с партнером
Ход урока
Этап
Учитель
Ученик
Время
1. Огр. момент
- Good morning, dear pupils. I'm very glad to see you today. Sit down, please.
- Who is on duty today?
- What date is it today?
-What day is it today?
- Who is absent?
-Good afternoon, dear teacher!
I'm on duty today. ….. is absent. Today is the 1st of February. Today is Friday.
3 мин
2. Сообщение темы урока
- Pupils, look at the blackboard. St.Augustine, a friar, once said: "The world is a book and those who do not travel read only one page".
- What do you think we are going to speak about?
- You are right. We know a lot about our country. There are different sights here. Today we shall learn some information about London and its sights. The theme of our lesson is "The River Thames"
- travelling, famous sights, different tourist attractions
4 мин
3. Фонетическая разминка
-Before our travelling let's train our tongues.
Repeat all together: very well...
- Look at the blackboard. You see a tongue twister.
Repeat after me. She sells seashells on the sea-shore.
Ученики повторяют скороговорки за учителем
5 мин
4. Работа с текстом
Before reading
While reading
After reading
- Well done. Look at the screen. There are some different tourist attractions on it. Let's read them.
The London Eye, The Tower of London, The London Dungeon, Shakespeare's Globe Theatre.
-What do you think you can do, see and learn at the different tourist attractions along the River Thames?
Примеры ответов:
- I think you can have a ride on the London Eye.
-I think you can learn about history at the
Tower of London and the London Dungeon and I
think you can see a play at Shakespeare's
Globe Theatre.
5 мин
- Now, open your textbooks on page 95.
First of all, read this leaflet and complete the gaps with the correct words derived from the words in brackets. I give you 5 minutes.
Ученики читают текст самостоятельно, вставляют пропущенные слова. Затем читают вслух
7 мин
Listen to the recording and check your answers.
Say the same in English. Find the phrases in the text.
Посмотреть с высоты птичьего полета
разумное использование средств
испытать нечто незабываемое
садиться и сходить
испуганный до потери сознания
подойти, сгодиться
прокатиться
Ученики слушают аудиозапись и проверяют свои ответы
Ученики находят английские эквиваленты в тексте
5 мин
5.Физкультминутка
Are you tired? Let's have a rest.
Clap your hands when you hear words about London:
The Kremlin, St. Paul's Cathedral, Trafalgar Square, Red Square, The Pushkin Museum of fine Arts, The National Gallery, The Tretyakon Gallery, The Tower, The Winter Palace, Westminster Abbey, The statue of Liberty
Ученики выполняют разминку
2 мин
6. Развитие навыков письма
Well done! Now, let's do a creative task. Imagine you are a guide on a River Thames boat trip. Make notes on the tourist attractions and use them to give your guided tour. You can use the following constructions:
Welcome, ladies and gentlemen, to the River Thames boat trip...
On the left you can see...
Now we're just passing
We're coming up on...
On the right, you can now see....
Use the sentences from the text.
Ученики составляют рассказ о достопримечательностях Лондона
5 мин
7. Развитие навыков говорения
- Are you ready? Who wants to be the first to present your guided tour? Any volunteers?
Ученики выступают в роли гида.
6 мин
8. Рефлексия. Подведение итогов
What have we discussed today?
Have we achieved the goal of the lesson?
Учитель оценивает работу учащихся. Выставление оценок.
- Write down your homework: p. 95 Ex. 4
Choose one of the towns/cities, and 3 or 4 places to visit. Write what someone can do/see there.
-You worked very well today. Our lesson is over. Goodbye.
Ученики анализируют урок и записывают домашнее задание
3 мин