- Учителю
- Операциялық жүйе ұғымы ОЖ басқарудың негізгі тәсілдері және обьектілері.
Операциялық жүйе ұғымы ОЖ басқарудың негізгі тәсілдері және обьектілері.
Сыныбы | 5 | |||||
Пәні | информатика | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Операциялық жүйе ұғымы ОЖ басқарудың негізгі тәсілдері және обьектілері. | |||||
Сілтеме: |
| |||||
Жалпы мақсат | Операциялық жүйенің (ОЖ) негізгі нысандарының қызметін және онымен жұсы істеуді, басқаруды үйрету. Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге, пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру. Өз бетімен жұмыс жасауда ұқыптылық, еңбекқорлық, жинақылық, шапшаңдық қасиеттеріне тәрбиелеу. | |||||
Нәтиже: |
| |||||
Түйінді идеялар: | Операциялық жүйенің негізгі нысандары Есептер тақтасы мен Бастау батырмасы Жұмыс үстелін баптау | |||||
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ | |||||
Әдіс-тәсілдері: | СТО, АКТ, диалогтық оқыту | |||||
Пәнаралық байланыс: | Математика | |||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.) | ||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||
|
| |||||
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.) (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) | ||||||
| ||||||
Қызығушылықты ояту (2 мин.) | ||||||
Электронды оқулықтан «Операциялық жүйе ұғымы ОЖ басқарудың негізгі тәсілдер және обьектілері» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған. | Оқушылар зейін қойып тыңдайды
| |||||
Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.) | ||||||
ББҮ (2 мин.) | ||||||
ББҮ-ны толтыру | ББ бойынша флипчартта жазу | |||||
Білемін? | Білгім келеді? | Үйрендім? | ||||
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.) | ||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||
Сыныпты топ басышысын есімін таңдау арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. 5-сынып оқулығында «Операциялық жүйе ұғымы ОЖ басқарудың негізгі тәсілдер және обьектілері» тақырыбын оқыту.
| Оқушылар белсене қатысады. Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылармен бірге табыс критерийлері анықталады. Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды. Топтағы әрбір оқушы «Операциялық жүйе ұғымы ОЖ басқарудың негізгі тәсілдер және обьектілері» тақырыбын оқиды. Оқушылар өздері оқыған тақырып туралы топқа түсіндіреді. Постер дайындау: пернелерге анықтама беріп, атқаратын қызметін жазады. | |||||
Ой толғаныс (4 мин.) | ||||||
Операциялық жүйе ұғымы ОЖ басқарудың негізгі тәсілдер және обьектілері. | Операциялық жүйе ұғымы ОЖ басқарудың негізгі тәсілдер және обьектілері. | |||||
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.) | ||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау) | Сұрақтарға жауап береді. | |||||
Бағалау (2 мин.) | ||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||
Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. | Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды. | |||||
Үйге тапсырма (1 мин.) | ||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||
Үйге 68-74 беттердегі §9. «Операциялық жүйе ұғымы ОЖ басқарудың негізгі тәсілдер және обьектілері» тақырыбын оқып келу. | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. | |||||
Рефлексия (2 мин.) | ||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну. | Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады. |