- Учителю
- MS Excel процессорынның қызметін білу, тәжірибеде күнделікті қолдану.Электрондық кестенің міндеті мен мүмкіндіктерін біледі ?
MS Excel процессорынның қызметін білу, тәжірибеде күнделікті қолдану.Электрондық кестенің міндеті мен мүмкіндіктерін біледі ?
Тексерілді
оқу ісі меңгерушісі ----------------------------
Күні:
Сыныбы: 8-сынып
Пәні: информатика
Сабақтың тақырыбы
Ұяшықтарды пішімдеу.
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар:
. Электрондық кестенің міндеті мен мүмкіндіктерін біледі ?
Оқушылардың басым бөлігі:
. MS Excel процессорының негізгі ұғымдарын меңгереді.
Кейбір оқушылар:
. MS Excel процессорында деректерді енгізу, редакциялау және пішімдеуін тәжірбие жүзінде көрсетеді.
Тілдік мақсат
Оқушылар:
Компьютерде электрондық кестемен жұмыс жасай алады .
Негізгі сөздер мен тіркестер:
дерек , редакция , пішім , ұяшық
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Сандық деректер : жалпы , ақшалай, пайыздық, дата пішімі
MS Excel процессорынның қызметін білу, тәжірибеде күнделікті қолдану.
Кестелік процессор қандай деректер типімен жұмыс істейді?
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Кестенің ұяшықтарындағы деректерді пішімдеуге арналған командалар қайда орналасқан ?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Ұяшық-ячейки-сееl, пішім-формат- format,сан- цифр-number
Күтілетін нәтиже
Деректерді енгізу, редакциялау және пішімдеуін түрлерімен танысады. Алған теориялық білімдерін тәжірбие жүзінде жұмыс істеуді және жан-жақты ізденуді меңгереді. Топпен жұмыс жасаудың тиімділігін және өзін - өзі бағалауды үйреніп өмірде тиімді қолдана біледі.
Модульдер
СТО, АКТ, Джигсо , Көшбасшылық
Әдіс -тәсілдер
Оқытудағы жаңа әдіс -тәсілдер , оқыту үшін және оқуды бағалау, сәйкестендіру кестесімен жұмыс жасау , сұрақ -жауап, ойлан, бірік, бөліс сергіту, жеке жұмыс, басбармақ әдісі
Көрнекіліктер
Суреттер , стикерлер, маркерлер, плакат, акт, үлестірмелер, оқулық , түрлі түсті қағаздар.
Дереккөздер
Информатика: Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. / Е.А. вьюшкова ,Н.в.Параскун, Б.Қ.Әбенов-Астана: «Арман Пв» баспасы, 2016 ж
Интернеттен алынған ақпараттар
Қосымша дидактикалық материлдар
Оқуға арналған тапсырма
Оқулық 134 бет. § 24
оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары.
Оқулық 1-тапсырма. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс, А деңгейі, В деңгейі, С деңгейі
Алдыңғы тақырып
Microsoft Excel кестелік процессор. Кестелік процессордың терезе интерфейсі. Электрондық кестелердің негізгі ұғымдары.
Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушылармен сәлемдесу , түгендеу
2. Жағымды ахуал туғызу «Қозғалыстағы сурет»
Шеңбер бойы айнала барлығымыз бір-біріміздің арқамызға қағаз қойып, алдымыздағы адамның бейнесін қағазға түсіресіздер.
Топқа бөлу.
Гүлдердің суреттері бейнеленген үлестірмелерді таңдай отырып, біркелкі суреттер топтасып, топ құрасыздар.
3. Қауіпсіздік ережесін ескерту
1.Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.
2.Топ басшысы оқушыларды түгендеп жоқ оқушыларды мұғалімге хабарлайды.
Үлестірме қағаздарды таңдай отырып, топ құрады.
1-топ -«Қызғалдақ »
2-топ - «Раушан »
\
Суреттер
5 мин
«Сәйкестендіру» кестесімен жұмыс жасау
Оқушылар берілген кестені толтырып, дәптерге түсіреді.
Оқулық , үлестірме,
маркер
15
Негізгі бөлім
Тапсырма. Жаңа тақырыпты « Жигсо әдісі» бойынша оқып, талқылап, постер дайындайсыздар. Топта: баяндамашы, көшбасшы, уақыт қадағалаушы болып рөлге бөлінесіздер. Белгілермен формативті бағалау жасайсыздар. Белгілер төмендегідей:
- өте жақсы
- жақсы
- жаман емес
Бір -біріне қонаққа келу арқылы берілген тапсырманы талқылайды. Уақыт сақшысы уақытты есептейді, баяндамашы баяндауға дайындалады, көшбасшы реттеп отырады. Әр топ бір-бірлеріне бағалау жасайды.
2 мин
Сергіту сәті
-Аудиожазбаны тыңдай отырып, айтылған әрекеттерді жасайсыздар.
Аудиожазбаны тыңдайды, әрекеттерді жылдам жасайды.
Проектр
Зарядка
«Ниш»
10 мин
Жеке жұмыс
Практикалық жұмыс.
3- тапсырма . MS Excel-дегі формулалар
Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша практикалық жұмыстарды комьютерде орындайды.
Акт
оқулық
5 мин
Сабақты қорытындылау
1. Ұяшықтағы датаны қалай дұрыс енгізуге болады?
2. Ұяшықтың ішіндегі теңдік таңбасынан кейін мәтін енгізсе, не болады ?
3. Келесі кестені құру үшін қандай деректер типтерін қолдану керек ?
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
2 мин
Рефлек-сия
«Бес саусақ» әдісі бойынша пікірлеріңді жазып түсіріңдер
Өз пікірлерін жазып тастап кетеді.
Үлестірме
2 мин
Үйге тапсырма
Excel-дің графикалық мүмкіндіктері. Диаграммаларды салу. Практикалық жұмыс
Оқушылар үй жұмысын күнделікке жазып алады.
</