7


  • Учителю
  • План-конспект уроку з інформатики по темі 'Форматування шрифтів і абзаців'

План-конспект уроку з інформатики по темі 'Форматування шрифтів і абзаців'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема. Форматування шрифтів і абзаців.

Мета: ознайомити учнів із способами форматування шрифтів і абзаців, закріпити навики набору тексту;

розвивати практичні уміння і навики, сприяти розвитку пізнавального інтересу, творчій активності, формуванню інформаційної культури, навичок чіткого викладу своїх думок;

виховувати інформаційну культуру, увагу, позитивне відношення до знань.

Методичне забезпечення уроку: зображення із прапором піратів, картки для оцінення навчальних досягнень учнів, роздатковий матеріал до гри «Доміно», картка подорожі, зображення піратів, зображення острівців, сигнальні картки, паперові інструкції до вправи «Почуй і виконай» та до практичної роботи, картки із піратськими іменами(для учнів) мультимедійне обладнання (презентація з матеріалом уроку, музика).

Епіграф уроку (Піратський кодекс честі)

Не бійся, що не знаєш,

Бійся, що не навчишся.

(Народна мудрість)

Ремарка уроку: інтерактивні вправи: «Доміно», « Так , чи ні», « Схованка в

пляшці», « Зроби сам»;

робота в парах, самостійна робота, практична робота, робота з

підручником, виконання вправ на комп'ютері, бесіда.

Перебіг уроку

І. Організаційна частина

Вчитель. Доброго дня, вельмишановне товариство! Доброго дня шановні гості! Я вітаю тих, хто хоче працювати; тих хто в доброму гуморі; тих хто хотів би дізнатися нове. А щоб протягом уроку у вас був гарний настрій, я прикріплюю на дошці смайл «радість»

(Прапор піратів).

Тож посміхніться один одному, бо у нас сьогодні незвичайний урок, по перше у нас на уроці гості, привітайте їх(кивнути головою) і по друге - проведемо урок у вигляді гри - відчуємо себе справжніми піратами, піратами інформаційного кабінету. Головне для пірата - здобуття скарбу. Що є справжнім скарбом для вас? І дійсно, знання - це скарб. Кожний скарб має свою ціну, ціну добутого вами скарбу ви будете зберігати в скринці-довіри. (Кожному учневі роздаю картки, в які вони самі вносять відповідні бали)

Вид роботи

Отриманий бал

Вправа «Доміно»


Гра «Так чи ні»


Вправа «Схованка в бутилці»


Вправа «Зроби сам»


Практична робота


Загальний бал


Отже, починаємо!
- (Звучить музика з кінофільму «острів піратів карибського моря»)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку.

Епіграф уроку (Піратський кодекс честі)

Не бійся, що не знаєш,

Бійся, що не навчишся. (Народна мудрість)

Тема яку ми сьогодні розглянемо звучить так:

«Форматування шрифтів і абзаців»

  • Як ви гадаєте, про що ми вестимемо мову сьогодні?

  • Чим ми будемо займатися на уроці?

  • Чи потрібні будуть вам в подальшому знання, які ви отримаєте на уроці? Де ви їх зможете застосувати?


ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання.

Перш ніж вирушити за скарбом Мудрого Біллі, потрібно мати карту острова скарбів. Карта на даний момент міститься в хранительки картки . Вона дуже скучила за розвагами, тому згодна віддати вам її тоді, коли ви зіграєте з нею в гру «Доміно»

  1. Вправа «Доміно»

Кожному учневі роздаю комплект доміно. Їх треба скласти в один рядок так, щоб кожна наступна картка відповідала попередній. Коли роботу виконано, учень підіймає руку. Правильна відповідь висвітлюється на екрані монітора, учні перевіряють і виставляють собі в картку відповідний бал. За кожну правильну відповідь 1 бал. Максимальна кількість набраних балів - 5 балів.


1 варіант


Короткотривала зміна регістру

Delete

Видалення виділеного фрагменту або символу праворуч від курсору

Перехід до нового абзацу, створення нового абзацу


Видалення символів ліворуч від курсору

2 варіант



Прокручування тексту на розмір поточного вікна відповідно вперед і назад

Home, End


Клавіші керування, що змінюють призначення інших клавіш


Page Up, Page Down

Довготривала зміна регістру(перемикання клавіатури для введення великих (малих) літер). При цьому горить індикатор у правій частині клавіатури вказує на ввімкнений режим ВЕЛИКИХ літер


Швидке переведення текстового курсору відповідно на початок рядка, кінець рядка



Тепер карта у нас в руках, тому в дорогу


Пірати часто, коли подорожують між собою сперечаються. На одне й те саме питання, вони мають різні погляди. Давайте посперечаємось і ми на тему «Правила введення тексту» а я розсуджу хто з вас правий.


2. Гра «Так чи ні»

Роздаю учням сигнальні картки( у вигляді прапорців із відповідним зображенням) . Якщо відповідь на запитання «так», то вони піднімають картку із зображенням , якщо «ні» - . За кожну правильну відповідь 1 бал.

  1. Робити один пропуск між словами; (так)

  2. розділовий знак відривати від слова, за яким він стоїть; (ні)

  3. після кожного розділового знаку ставити пропуск; (так)

  4. після відкриваючих дужок чи лапок відразу писати текст; (так)

  5. закриваючі дужки чи лапки писати зразу за текстом; (так)

  6. до і після дефісу ставити пропуск; (ні)

  7. до і після тире не ставити пропуск; (ні)

  8. примусово не переходити на новий рядок, це робить текстовий редактор автоматично; (так)

  9. слова розбивати на склади і робити переноси вручну; (ні)

  10. не ставити пропуску між літерами, щоб зробити заголовок розтягнутим, для цього є спеціальні засоби; (так)

  11. не робити порожніх рядків між абзацами, для цього є засоби встановлення міжабзацних інтервалів; (так)

  12. нумерувати списки вручну; (ні)

  13. нумерувати сторінки. (ні)


Результати заносять до таблиці.


ІІ. Виклад нового навчального матеріалу.

- Шановне панство. Ми зараз з вами знаходимося у відкритому морі. Як вам відомо - я самий головний пірат. Мені хочеться поділитися з вами частиною свого скарбу. Для того, щоб вам його отримати потрібно бути уважними, спостережливими, вдумливими. (Відкриваю скриньку, звучить музика)

Діти записують в зошити число (31 січня) , класна робота, тему уроку і план.

План

  1. Параметри шрифтів

  2. Шрифти з графічним зображенням

  3. Інтервал між символами

  4. Вирівнювання абзаців

  5. Відступи і виступи


Пояснення з елементами демонстрації

Форматування текстового документа полягає у наданні документові потрібного вигляду, для чого встановлюють параметри шрифтів, виконують форматування абзаців, встановлюють відступи та інтервали, додають у документ таблиці тощо.

Добір і зміна шрифту.

Шрифти

Шрифт має такі параметри:

  • Вид шрифту.

  • Накреслення шрифту.

  • Розмір шрифту.

  • Колір шрифту.

Параметри шрифту можна встановити для одного або декількох символів, для одного або декількох слів, для одного або декількох речень, для одного або декількох рядків, для всього тексту.

Щоб встановити новий шрифт для виділеного фрагменту, необхідно виконати команду «Формат» »Шрифт…» або у контекстному меню викликати команду «Шрифт…». З'явиться діалогове вікно «Шрифт».Вид шрифту.

У вікні «Шрифт» вибирають вид шрифту.


Розмір шрифту

У вікні «Розмір» можна вибрати розмір шрифту із списку від 8 до 72 пунктів(пт). Розмір 14 - це розмір шрифту, як у друкарської машинки.

Кнопки для вибору розміру шрифту, як правило, є на панелі інструментів. Досить клацнути кнопкою , щоб розгорнути вікно з розмірами шрифтів, серед яких вибрати потрібний або встановити свій.


Накреслення шрифту

У вікні «Шрифт» встановлюють накреслення шрифту: жирний, курсив, підкреслений.

Можливі комбінації: жирний курсив, курсив підкреслений, жирний підкреслений, жирний курсив підкреслений.

Кнопки для вибору накреслення шрифту, як правило, є на панелі інструментів.


Колір шрифту

Для встановлення потрібного кольору для виділеного тексту потрібно у контекстному меню виконати команду «Шрифт» відкрити список «Цвет:» і вибрати потрібний колір.


Спеціальні ефекти

Word дозволяє робити спеціальні ефекти з виділеним текстом: закреслений, підкреслений, верхній індекс, нижній індекс, подвійне закреслення, контур, з тінню тощо.


Шрифт з графічним зображенням

Крім шрифтів з літерами, є шрифти, які мають графічне зображення. Ось приклади декількох таких шрифтів:

 Wingdings 3

 Wingdings

 Webdings

Щоб вставити символ в текст треба виконати такі дії:

  • Виконати команду «Вставка» - «Символ…» з'явиться діалогове вікно «Символ».

  • У вікні «Символ» і списку «Шрифт» вибрати потрібний шрифт.

  • Знайти потрібний символ, клацнути мишею на ньому.

  • Натиснути кнопку «Вставить» - символ з'явиться в тектсі.

  • Натиснути кнопку «Закрыть» - зникне діалогове вікно.

  • Якщо потрібно ще один символ, повторити попередні дії.

Інтервал між символами

Word дає можливість збільшити або зменшити інтервал між символами. Робиться це так:

  • Виконати команду «Шрифт», відкрити вкладку «Интервал»

  • Щоб збільшити інтервал між символами, треба збільшити значення лічильника «на:».

  • У полі «Интервал» встановиться режим «Разреженный»/

  • Щоб зменшити інтервал між символами, треба зменшити значення лічильника «на:».

  • Натиснути кнопку «ОК».


Після того, як текстовий документ набрано, йому можна надати потрібного вигляду за допомогою команд форматування.

Форматування полягає у надані кожному абзацу текстового документа наперед заданого вигляду: вирівнювання правого і лівого краю тексту, встановлення відступів і інтервалів тощо.

Кожний абзац можна форматувати окремо. Щоб вибрати абзац для форматування, досить на ньому розмістити курсор клавіатури. Можна форматувати кілька абзаців або увесь документ, для цього необхідно їх виділити.

Вирівнювання абзаців

Абзац можна вирівнювати по лівому краю, по центру, по правому краю, по ширині. Щоб вирівняти текс у вибраному абзаці або групі абзаців, використовують вказані кнопки на панелі інструментів. Для вирівнювання абзаців можна скористатися діалоговим вікном «Абзаців», яке викликається з меню «Формат», або контекстного меню.

Відступи і виступи

Лівий відступ - встановлення величини відступу абзацу від лівої границі робочої частини сторінки.

Правий відступ - встановлення величини відступу абзацу від правої границі робочої частини сторінки.

Відступ/виступ 1-го рядка - встановлення зсуву вправо/вліво 1-го рядка абзацу відносно лівої границі робочої частини сторінки.


ІІІ. Засвоєння нових знань, умінь і навиків.


  1. Вправа "Схованка у пляшці»

Гляньте, ось в морі плаває бутила. Мабуть це якесь послання. Давайте глянемо. Тут дано якусь інструкцію. Спробуймо виконати.

Відкрити текстовий документ Вправа 1 на Робочому столі.

Встановити відступи, скориставшись бігунками на горизонтальній лінійці (там 3 бігунка: Лівий верхній - відступ першого рядка, лівий нижній - вирівнювання злів, правий - вирівнювання справа) і виконати такі дії:

  1. Виділити перші 2 абзаци.

  2. Курсор миші встановити на бігунок, який вирівнює текст зліва.

  3. Натиснути ліву кнопку миші, не відпускаючи її, пересунути бігунок на 2см, відпустити кнопку.

Встановлювати вирівнювання, відступи зліва, справа і 1-го рядка можна ще за допомогою діалогового вікна «Абзац». Робиться це так:

  • Виділити 3 абзац.

  • Виконати команду «Формат»»Абзац» або викликати контекстне меню, у якому виконати команду «Абзац…».

  • У діалоговому вікні «Абзац», що з'явиться, вибрати вкладку «Отступы и интервалы».

  • Встановити потрібне вирівнювання у списку «Выравнивание: По левому краю».

  • Встановити потрібні інтервали на лічильниках «Отступ» - «Слева: 2см» , «Отступ» - «Справа:1,5см» і «первая строка: Отступ - 1,6см».

  • Натиснути кнопку «ОК».


Інтервали між абзацами

Щоб зробити міжабзацні інтервали, треба виконати такі дії:

  1. Виділити довільні 2 абзаци.

  2. Виконати команду «Формат» «Абзац» або викликати контекстне меню, у якому виконати команду «Абзац…».

  3. У діалоговому вікні «Абзац», що з'явиться , вибрати вкладку «Отступы и интервалы».

  4. Встановити потрібні інтервали на лічильниках «Интервал» - «перед: 6 пунктів (пт)» або «Интервал» - «після: 6пт».

  5. Натиснути кнопку «ОК».

Хто вірно поставив відступи та інтервали ставить собі 2 бали. Хто лише відступи, або лише інтервали 1 бал.


Кожен пірат повинен бути сміливим, мужнім, вольовим, наполегливим самостійним. Зараз саме настала нагода перевірити ці ваші якості.

Ми з вами дісталися острову Сайпан. Нам потрібно знайти найбільше дерево. Давайте запитаємо в когось із мешканців даного острова. Вони не хотять з нами спілкуватися. Тому доведеться дерево шукати самим.


2.Вправа «Зроби сам»

(самостійно прочитати в підручнику та виконати наступні завдання)

Інтервали між рядками.

В Word з мовчазної згоди встановлено одинарний міжрядковий інтервал. Може бути ще полуторний , подвійний та інші інтервали. Щоб встановити міжрядкові інтервали, треба виконати такі дії:

  1. На останньому абзаці встановити курсори клавіатури.

  2. Виконати команду «Формат» «Абзац» або викликати контекстне меню, у якому виконати команду «Абзац…».

  3. У діалоговому вікні «Абзац», що з'явиться , вибрати вкладку «Отступы и интервалы».

  4. Відкрити список «Междустрочный:».

  5. Для інтервалу «Точно» встановити на лічильнику «значение» інтервал 12.

  6. Для інтервалу «Множитель» встановити на лічильнику «Значение» коефіцієнт інтервалу між рядками 2.

  7. Натиснути кнопку «ОК».

ІV. Закріплення набутих знань та вмінь.

Нарешті, знайшли найбільше дерево на цьому острові. Тепер залишилося викопати скарб.


Практична робота

На екрані робочого столу Windows, виконати такі дії:

  1. Завантажити програму Word, встановити параметри сторінки: розмір паперу А5, орієнтація - книжкова, поля: верхнє 2 см, нижнє 2,5 см, відступ ліворуч і праворуч 2 см.

  2. Встановити шрифт 15 і набрати такий текст:

Пошуки скарбів

Шановні . Хто читає даний , той може знайти скарб  Біллі. Координати схованки: на  Сайпам Біля печери де встановлено наш .

З повагою 

  1. Доповнити цей текст своїм з використанням графічних зображень.

  2. Вирівняти абзац по ширині, встановити відступ справа 1см, відступ зліва 0,5см, відступ першого рядка 2см, заголовок вирівняти по центру.

  3. Відформатувати шрифт для заголовка: Arial , 16пт, напівжирний, підкреслений, для основного тексту Times New Roman, 14пт.

  4. Установити інтервал між рядками - 1,5.

  5. Зберегти створений документ з ім'ям ПРАКТИЧНА РОБОТА № 10 у власній папці.

Кожне правильне завдання оцінюється в 1 бал. Максимальна кількість набраних балів - 7.


V. Підведення підсумків уроку


1. Оцінювання учнів

Тепер давайте підрахуємо хто скільки отримав скарбів.

Роздаю картки для оцінювання:

Бали

Оцінка

1 - 2

1

3 - 4

2

5 - 7

3

8 - 10

4

11 - 13

5

14 - 16

6

17 - 19

7

20 - 22

8

23 - 25

9

26 - 28

10

29 - 31

11

32 - 34

12


  1. Узагальнююча бесіда.


  • Який же скарб отримав кожен з вас?

  • Де ви його використаєте?

3. Виконання пісні

А тепер сміло, із піснею повернемося додому:


(Пісня розбійників із мультфільму «Бременські музиканти»)


Пусть нету ни кола и не двора

Зато плывём мы по морю большому

Работники ножа и топора -

Романтики с большой дороги.


Мы желаем жить, ух здорово

Мы желаем жить, эх здорово.

И ходить по краю, и ходить по краю

И ходить по краю родному.


V І. Домашнє завдання

Щоб наша подорож зосталася в історії на багато років, давайте залишимо відмітку. Відкрийте щоденники і запишіть:

§ 29 п.29.1 - 29.3, написати конспект за поданим планом.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал