7


  • Учителю
  • Ашық сабақ Ақпаратты жазу және санау. Ақпаратты тасымалдаушылар

Ашық сабақ Ақпаратты жазу және санау. Ақпаратты тасымалдаушылар

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала





Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты жазу және санау. Ақпаратты тасымалдаушылар.

Сабақтың мақсаты : Оқушыларға ақпаратты іздеу, жазу, жалпы жұмыс жасай білу, ақпаратты тасымалдаушылар туралы түсінік беру.

Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта, көрнекілік құралдар, карточкалар.

Пән аралық байланыс: математика.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ түсіндіру , баяндау

Сабақтың әдісі: сыни тұрғыдан ойлау, ақпараттық технологияны

информатика пәнін оқытуда қолдану.

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды түгендеп, оқушы көңіл күйін бағыттау, сабаққа деген ынтасын ояту.

І.Қызығушылықты ояту.

Смайлик арқылы

1 - смайлик:

Компьютермен жұмыс істеу барысында нысандарға қандай амалдар қолдануға болады?

/Көшіру, орын алмастыру, жою, атын алмастыру/

2 - смайлик:

Шектес емес нысандарды ерекшелеу үшін қай пернені қолданамыз?

/Ctrl пернесін басамыз/

3 - смайлик:

Терезедегі барлық нысандарды ерекшелеу үшін қай пернелердің тіркесімдері қолданылады?

/Ctrl + A пернелерінің тіркесімдері қолданылады/

4 - смайлик:

Алмасу буферінің көмегімен көшіру үшін қандай екі бұйрық беріледі?

/Көшіру (Копировать) жәнеКірісітіру (Вставить)/

5 - смайлик:

НысандардыҚоржынғаорналастырмайжоюүшінқандайпернелертіркесімдерінқолданамыз?

/ctrl + Delпернелеріркесімдерінқолданамыз/

6 - смайлик:

Жойылғаннысандықалпынакелтіруүшінқандайбұйрықорындаймыз?

/Қайтақалпынакелтіру (Восстановить) бұйрығынорындаймыз/

ІІ. Мағынанытану.

М: Еңалдыменоқушыларақпаратдегенсөзгеқандайанықтамаберередіңіздер?

О: Ақпарат - сақтау. Түрлендіру, жөнелтужәнепайдаланунысаныболыптабылатынқоршағанәлемтуралымәліметтер.

М: Адамақпараттықалайқабылдайды?

О: Көреді, естиді, иістісезеді, дәмдісезеді, сезінеді.

М: Бейнелеутәсілдерібойыншаақпараттыңтүрлерінесімізгетүсірейік.

Ақпарат

Сан

Видео

Мәтін

Дыбыс

Графика

Нысандыбумаданжылдаміздеу

Ізделінетіннысанорналасқанбуманыашып, нысанныңатауындағыбіріншіәріп бар пернені басу керек. Атауы осы символменбасталатынеңжақыннысанерекшеленеді. Солперненіқайтабасқандакелесіұқсаснысанерекшеленеді. Сонымен, буманыңатаулары осы символданбасталатынбарлықнысандартексеріледі. Сендержылдаміздеуді тек ізделетіннысанныңқандайбумадаорналасқанынбілетінжағдайдағанапайдаланааласыңдар. Ал егеролайболмаса, ондакеңейтілгеніздеудіқолданукерек.

Кеңейтілгеніздеу

Файлдыңнемесебуманыңатауын Бас мәзірдіңіздеутерезесінеенгізукерек.

Программа сендеркөрсеткенатауы бар барлықнысандардытабады.

Сендердіңсұраныстарыңбойыншатабылғанфайлдартерезеніңжоғарғыбөлігіндекөрсетіледі. Таңдалғанфайлдытышқанменшертсеңдеріскеқосылады.

Ақпараттытасымалдаушылар

Компьютердежұмысжасаудақолданылатынбарлықақпарат файл түріндесақталады. Файл - бұлжадтағыорын, оғанәдеттебірегейатауберіледі. Файлдармашинаныңжеделнемесесыртқыжадындаорналасады. Сыртқыжад - бұл, біріншіден, винчестер, ал екіншіден, иілгішжәне компакт - дик. Сондықтанақпараттыжазу мен оқутуралыайтпайтұрып, ақпараттасуыштардеген не екенінанықтауымызқажет. Ақпараттасуышақпаратсақтауортасыболыптабылады. Ақпараттасымалдаушыларбірнешетүргебөлінеді:

1. Ленталықақпараттасушылар. Олөтежұқамагниттілентадантұратынтасушылар. Оларғакассеталар (аудиокассета, видеокассета т. б.) жатады. Көлемібірнешемегабайттанбірнешегегабайтқадейінболады.

2. Дисктіктасушылар. Оларғаайтыптұрғандай CD/DVD/Bleu - rayсияқтытасымалдаушыларжатады. Олардыңкөлемібірнешегегабайтболады.

3. Қаттымагниттік диск. Оғандискеталаржатады. Олардыңкөлемібірнеше мегабайт қанаболады.

4. Қатқылмагниттік диск [HDD] [Harddiskdrive]. Бұлкөлеміжәнеқұрылымыжағынанеңкүрделітасымалдаушы. Оғанқатқылдискілержатады. Олардыңкөлеміөтеүлкенбірнешегигабайттанбірнешетеррабайтқадейінболады.

5. Флеш - жад [FDD] [Flash Disk Drive]. Бұлөтеыңғайлыжәнекеңтаралғантасымалдаушы. Көлемідебірнешегегабайтболады. Бұлардың SD, MicroSDтүрлерібар.

Ақпараттыжазу

Windows - тіңбарлыққосымшаларындаақпараттысақтауменоқудыңқабылданғанжалпыережелерібар.

Құрылғансуреттінемесеқұжаттыфайлғабіріншіретсақтауүшінмынаәрекеттердіорындауларыңкерек:

• СақтаунемесеҚалайсақтаубұйрығынтаңдау;

• Терезедесендердіңфайлдарыңсақталатынбумакөрсетіледі.Қажетболғанжағдайдабасқасақтайтынорындытаңдауғаболады;

• Файлдыңатынтеру;

• Сақтаубатырмасынбасу.

Ақпараттыоқу

Дискідежазылғанақпараттықажеттіфайлдыіскеқосу (ашу) арқылыоқиды. Файлатауыныңкеңейтілуінәтижесінде Windows операциялықжүйесіфайлдықандайпрограмманыңкөмегіменашукерекекенінөзіанықтайды. Файлдықосымшаныңөзтерезесіндедеашуғаболады. ОлүшінАшу (Открыть) бұйрығын (немесе Ctrl + O пернелері) орындаукерек

Ойтолғаныс.

«Сырсандық»

1. Ақпараттасуыштарғанелержатады?

/дискета, флешка, диск т. б./

2. Ленталықақпараттасушыларғанелержатады?

/Кассеталар (аудиокассета, видеокассета)/

3. Өтеыңғайлыжәнекеңтаралғантасымалдаушы

/Флеш - жад/

V. Компьютердетәжірибелікжұмыс

М: Оқушыларкомпьютергеотырмасбұрын техника қауіпсіздігіережерінесімізгетүсірейік.

О: Мониторғадейінгіарақашықтық 55 - 65 с - ден кем болмауыкерек;

Жиі - жиікөзгеарнайыбелгіленгенжаттығуларжасапотырукерек;

Экрандықолменұстамаукерек;

Копьютердіңжанынаартықзатқоймаукерек;

Сыныпқамұғалімкіргендетұрыпамандасуміндеттіемес.

Тексеру:

1. Бумадағы «Құжат» файлын тез іздеуүшін не істеукерек?

А) Буманыңтерезесінде Дәрпі бар пернені басу

В) БуманыңтерезесіндебірмезгілдеShiftжәне Дпернелерін басу

С) Іздеугекіріп, Д әрпі бар пернені басу

D) Іздеугекіріп, Shiftжәне Дпернелерін басу

2. Егербуманыңтерезесіндебірәріптенбасталатынбірнеше файл болса, ондакелесіфайлғаөтуүшін:

А) Іздеудібірнешеретшақырамыз

В) Нысанатыныңбіріншіәрпі бар перненіқажетті файл ерекшеленгеншебасамыз

С) Tabпернесінбасамыз

D) Бос орынпернесінбасамыз

3. Файлдысолатпенқайтасақтауүшінқандайбұйрықтытаңдаукерек?

А) Қалайсақтау

В) Қайтадансақтау

С) Сақтау

D) Құру

4. Файлдыжаңаатпенқайтасақтауүшінқандайбұйрықтытаңдаукерек?

А) Қалайсақтау

В) Қайтадансақтау

С) Сақтау

D) Құру

5. Ctrl + O пернелертіркесіміқандайбұйрықтыалмастырады?

А) Қалайсақтау

В) Ашу

С) Сақтау

D) Құру

6. Ctrl + S пернелертіркесіміқандайбұйрықтыалмастырады?

А) Қалайсақтау

В) Ашу

С) Сақтау

D) Құру

7. Қосымшаныңтерезесін жабу үшінқандайпернелертіркесімінқолдануғаболады?

А) Ctrl + S

B) Ctrl + O

C) Alt + F4

D) Alt + Tab

Қорытындылау. Белсенділіккөрсеткенжәнкарточканәтижесіменбағалау.

Үйгетапсырма: Тақырыптықайталау.



















































































































































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал