7


  • Учителю
  • Сабақ жоспары 'Ақпаратты қорғау' (6-сынып)

Сабақ жоспары 'Ақпаратты қорғау' (6-сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


Сыныбы: 6 Пәні: Информатика Күні: 22.09.2015

Тәжіри алмасу сабағы

Сабақтың тақырыбы:

Ақпартты қорғау. Вирусқа қарсы программалар.

Сілтеме

Оқулық 6- сынып Е.А. Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ. Әбенов Әдістемелік нұсқаулық .

Мақсаты:

Ақпартты сақтауды үйрену

Оқушылар білуі тиіс

Вирус, антивирус дегеніміз не, компьютердің вирус жұқтыру белгілерін, антивирустың қауіпсіздік ережелерін

Оқушылар үйренуі тиіс

Атнивирусты пайдалана отырып, көрсетілген нысанды тексеруді

Күтілетін нәтиже

Ақпаратты сақтайды, антивирус программаларымен танысады, оларды есте сақтайды, құжатты антивирусқа тексереді.

Сабақтың түрі:

Жаңа білім беру

Негізгі дереккөздер:

Оқулықпен жұмыс, интернет, қосымша материал.

Әдіс -тәсілдер:

Жеке жұмыс, топтық жұмыс, ішінара іздену, деңгейлік тапсырма

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру (3 мин)

Сыныпты ортаға шақырамын, сәлемдесіп болған соң 1,2,3,4 деп санап 4 топқа бөлініп отыруды сұраймын. « Өз көңіл - күйімізді бағалауға үйренеміз» тренингі

Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою. (2 мин)

Оқушылар алдарында таратпа қағаздан топпен келісе отырып міндеттерін қояды. Өздеріне спикер сайлайды.

Ойлау деңгейлері

Берілетін уақыт (40 мин)

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

«Білу» теориясы. (7 мин)

Өткен сабақ бойынша кесте таратылады. Топтар қарапайым, күрделі сұрақтан қояды

Жаңа сөздермен танысу

Қызықты ақпарат қосымша беріледі.

Таблицаны топпен бірігіп толтырады.

Топтарға сұрақтарды талқылануға беріледі Оқушылар 18-23 беттегі ақпараттармен танысады.

«Түсіну» теориясы. (7 мин)

Әр топтан спикер шығып келесі топқа түсіндіреді. Спикерлер сағат тілімен айналып отырады.

Спикерлерді оқушылар өздері таңдайды. Соңында топ мүшелеріне сөз беріледі. Спикерлер толықтырады.

«Қолдану» практикасы. (8мин)

(Қарапайым тапсырмалар)

Компьютерде тәжірибелік жұмыс

Қосымша сайттардың жазылу нұсқасын оқушылардың алдына тарату


Компьютерде өз құжаттарын құрады

А, В, С деңгейді орындайды

Сайттарға іреді

«Талдау» теориясы. (7 мин)

(Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясы не?)

Үйлеріңдегі компьютер вируспен зақымданды ма? Компьютер қалай зақымдануы мүмкін?

Зақымдану белгілері пайда болғанда не істеу керек? Сендердің компьютерлеріңде қандай вирусқа қарсы программа орнатылған? Онымен қалай жұмыс істейсіңдер?

Оқушылар салыстырады . тақырыптың басты идеясын ашады.

Сергіту сәті. (1мин)

Мониторды сөндіріп компьютер алдында жаттығу жасау

«Жинақтау» теориясы (4мин)

(қорытынды шығару, анықтама беру, мазмұнды жүйелі кесте т.б түрінде)

Тест . Мұғалім дұрыс жауапты оқиды. Тестті бағалау критерийлері беріледі

Тест тапсырмасын орындайды

«Бағалау» практикасы. (3 мин)

Критерийлер бойынша формативті бағалау

Сызбаға оқушыларға стикерлергеоқушы өз жауабына қарай үй тапсырмасын алады

Стикерлеге 2 жұлдыз 1 ұсыныс жазады, деңгейі бойынша өзін бағалайды, үйт тапсырмасын алады.

Рефлексия (2 мин)

Топта қалай жұмыс жасағадары туралы пікірлері тыңдалады

Пікірлері мен ұсыныстарын айтады

Үйге тапсырма. 1 мин

Оқулықтың §4 оқу бақылау сұрақтарына жауап беру

Күнделікке тапсырма жазылады


V . Компьютермен жұмыс:
Drweb - ехе файлы арқылы Doctor Web программасын іске қосындар.
Іске қосылғаннан кейін Doctor Web программасы компьютердің жедел жадын автоматты түрде тестілейді.
Қандайда бір дискінің тестілеуін іске қосу үшін Ғ5 пернесін басыңдар.
Пайда болған диалогтік терезеде: А:\ - диск жетектегі дикетті тестілеу үшін; D:\ - лазерлік дискіні тестілеу үшін; * (жұлдызша) - винчестерді тестілеу үшін теріңдер.
пернесін басыңдар.
Вирус табылған жағдайда оны емдеу үшін пернелер комбинациясын басыңдар.
Пайда болған диалогтык терезеде: А:\ - диск жетегіндегі дискет үшін; * (жұлдызшаны) - винчестерді емдеу үшін (D:\ дискі емдемейді, өйткені СD-RОМ шығарып оқитын құрылғы сиякты) тереді.
Программадан шығу үшін пернелер комбинациясын басады.


2. Сөйлемдерді аяқтаңдар:
Егер ақпарат біреуге қажет болса және оны пайдалану мүмкін болса, онда ... . Ақпарат ... шындықты бейнелейді.
Барлығына түсінікті тілмен берілген ақпаратты ... деп атайды. Егер ақпарат шешім қабылдауға жеткілікті болса, ... . Дәл уақытында алынған ақпарат ... болады.
3. «Егер кез келген өлшемнің ішінен еркіндік дәреже вектор мөлшерін көрсететін болса, яғни қажетті векторды толық анықтау үшін қажетті «еркіндік» өлшем мөлшері». Бұл сендер үшін қандай ақпарат?


Джигсо әдісі бойынша топтан бір оқушы келесі топқа барып түсіндіріп, өз тобына қайта келеді. Балалар берілген мәтінді түсініп оқиды


Спикер оқушы қорғайды


Идеялар кілемі Архивтеу және вирустан қорғаудың маңыздылығы қандай?"



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал