7


  • Учителю
  • Урок на тему: 'Інформація та повідомлення. Способи подання повідомлень'

Урок на тему: 'Інформація та повідомлення. Способи подання повідомлень'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Урок №2

Тема: Інформація та повідомлення. Способи подання повідомлень

Мета:

  • сформувати в учнів поняття про повідомлення, ознайомити з властивостями, способами та формами подання повідомлень;

  • учити розрізняти їх та наводити приклади;

  • розвивати логічне мислення, критичність думки;

  • розвивати пам'ять і пізнавальні інтереси учнів;

  • формувати вміння аналізувати та робити висновки;

  • виховувати культуру розумової праці.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування умінь і навичок

Обладнання: презентація, підручник, мультимедійна дошка, комп'ютери

Учні повинні знати:

Поняття «повідомлення», способи подання повідомлення, поняття про інформаційну надлишковість повідомлень

Учні повинні вміти:

Наводити приклади повідомлень, поданих різними способами; визначати способи подання повідомлень.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

  1. Привітання учнів

  2. Перевірка присутності учнів

  3. Перевірка наявності зошитів, підручників тощо

  1. Перевірка домашнього завдання

  1. Перевірка домашнього завдання за підручником

  • Що таке інформатика?

  • Як ви розумієте термін «інформація»?

  • За допомогою чого передається інформація?

  • Яким чином людина сприймає інформацію?

  • Назвіть види інформації за способом сприйняття. Наведіть приклади.

  1. Перевірка завдань у робочому зошиті

Слайд 3. Вправа «Смайлики»

Назвіть мені, будь ласка, яку інформацію передає кожний смайлик.

Радість

смуток

Злість

Здивування

Плач


  1. Мотивація навчальної діяльності

З попереднього уроку ви вже знаєте, що таке інформація. Кожний день ми постійно отримуємо різну інформацію, з різних джерел. Так ми отримуємо відомості про навколишній світ. Людина отримує інформацію за допомогою повідомлень. Одне й те саме повідомлення можна передавати різними способами. Сьогодні ми розглянемо що таке повідомлення, які способи передавання повідомлень існують.

Оголошення теми та мети уроку

  1. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя

Інформація подається, передається і зберігається у вигляді повідомлень.

Повідомлення - це послідовність сигналів різної природи: звуків, символів, зображень, жестів, міміки тощо. Повідомлення можуть бути як усні так і письмові.

Повідомлення можна передавати різними мовами, але так, щоб вони були зрозумілими адресату.

Інформацію завжди можна перетворити на повідомлення і, навпаки, повідомлення - на інформацію.

Як я уже казала, одне й те ж повідомлення можна передавати різними способами:

Слайд 4. Види повідомлень

Візуальні

Смакові

Звукові

Нюхові

Види повідомлень

За способом подання

За способом сприйняття

Звукові

Текстові

Графічні

Числові

Комбіновані

Умовні сигнали тести

Тактильні

Комбіновані

Спеціальні позначення


Слайд 5. Приклади повідомлень за способом подання

Види повідомлень

Приклади

Звукові


Шкільний дзвоник, сигнал автомобіля, пожарної машини, швидкої допомоги, сирена, сигналізація

Текстові


Книжки, листи, вірші, статті в газетах, журналах, прислів'я, казки, загадки

Графічні


Світлини, картини, рисунки, дорожні знаки

Числові


Номера автомобілів, оцінка в щоденнику, ціна товару, швидкість машини, записи прикладів на математиці

Умовні сигнали

Сигнал світлофора, жести глухонімих, сурдопереклад в телевізорі

Спеціальні позначення


Нотні записи пісні, математичні формули, запис шахових ходів

Комбіновані


Книжки з малюнками, оголошення по телевізору, реклама


Слайд 6. Приклади повідомлень за способом сприйняття

Види повідомлень

Приклади

Звукові


Спів птахів, музика, сигнал потяга, свисток судді

Смакові

Солоний огірок, кислий лимон, солодкий персик, гіркий перець

Нюхові

Запах квітів, аромати парфумів, запах диму

Візуальні

Скульптури, рисунки, пішохідний перехід

Тактильні

Твердий камінь, м'яка іграшка, гарячий пісок, колючий кактус

Комбіновані

Твердий круглий сірий хліб, жовта гладенька соковита солодка груша


Якщо повідомлення містить для людини якісь нові факти, вважається, що воно несе інформацію. А чи всі повідомлення несуть інформацію? (Розсуди дітей. Треба зробити так, щоб вони зрозуміли, що іноді повідомлення бувають з помилками або незрозумілі, або містять застарілу інформацію. Для цього можна привести приклад і його розібрати.)

Такі повідомлення, що не несуть корисної інформації або застарілу інформацію називають шумом.

Привести декілька прикладів, а потім попросити учнів привести свої приклади:

  • підручник з літератури на китайській мові;

  • таблиця множення з помилками тощо

Якщо ви отримали повідомлення, частина якого є зайвою, то, кажуть, що таке повідомлення має інформаційну надлишковість. Привести приклади.

  1. Фізкультхвилинка


  1. Закріплення знань

  1. Робота з підручником

  2. Робота в групах з картками (Перетворити текстову інформацію в графічну і навпаки) завдання 1,2

Слайд 7. Завдання 1. За зразком перетворіть текстове повідомлення на графічне(Зразок у презентації)

Слайд 8. Завдання 2. За зразком перетворіть графічне повідомлення на текстове

(Зразок у презентації)

Слайд 9. Завдання 3 Про що говорять ці малюнки? (Додаток в презентації)

Варіанти відповіді: вони намагаються передати одне й те саме повідомлення про допомогу, але різними способами:

  • у вигляді тексту;

  • у вигляді знаку про допомогу;

  • у вигляді жесту;

  1. Пояснення домашнього завдання. Слайд 10.

    1. Опрацювати текст с. 13-20, відповідати на питання

    2. Виконати вправи: 6-7

    3. Розв'язати головоломки

  2. Підсумок уроку.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал