7


10 Сыныпқа арналған ҚМЖ

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

ОҚО Шымкент қаласы

№23 мектеп-лицейі

Пән мұғалімі: Анарбаева Г.С.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 1 информатика


Тақырыбы: Кіріспе. Техника қауісіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру.

Мерзімі : 1.09.2015

3.09.2015


Сынып: 10 «Ж»,

10 «Е», 10 «Ә»

Мақсаты: ЕТ кабинетіндегі ережелер


Кіріспе сабақ


Жаңа материалды меңгеру сабағы


Қайталау білімді жүйелеу сабағы


Білімді тиянақтау сабағы


Кіріктірілген сабақ


ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы


Бинарлы сабақ


Аралас сабақ


ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы


ББД-ны тексеру,бағалау сабағы

Сабақ түрі


Білімділік

Дамытушылық

Тәрбиелік

Бала бойына бүгінгі тақырыпты өту барысында білімдерін арттыру.


Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп,

пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу.

Міндет

тері:


Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:


кестелер


жаттығулар жинағы


иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық


стикер


сызба


таратпа материалдар


дидактикалық жинақтама


ТСО


оқулық


тапсырмалар карточкасы


маркерлер, А-4, А-3 парақтары,


тесттер

Күтілетін нәтиже:

ЕТ кабинетіндегі ережелерді жатқа біледі

Жаңа түсінік: ___________________________________________________________________________________________________________________

Сабақтың барысы

Сабақтың мазмұны

Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.

Бағалау

I. Ояту

Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру // Орын ауыстырылған әріптер

Сыныпты түрлі-түсті қағаздар арқылы 2-топқа бөлу // Топта жұмыс істеу ережесі

II. Мағынаны тану

1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау

9-сыныпта не үйрендік?

  1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпаратпен жұмыс істеу ережелерін сақтауды

  2. қызметтік программаларды қолдануды

  3. программалау тілінде файлдармен жұмыс істеуді ұйымдастыруды

  4. салынған циклдермен программаларды құруды

  5. программаларды құруда массивтерді пайдалануды

  6. өңделген символдық алгоритмдерді программалауды

  7. программалау тілі арқылы модельдер құруды

  8. электрондық кестеде деректер қорын құруды

  9. электрондық кесте арқылы деректерді іздеуді және сұрыптауды ұйымдастыруды;

видео ақпаратты программалық құралдар арқылы өндеуді

2. Сабақтың басталуы. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және міндеттерді қою

Оқушылармен бірігіп сабақтың мақсатын слайдты көрсету арқылы қою.

3. Білімнің өзектілігі

1-топ: Техникалық қауіпсіздік ережелеріне сәйкес негізгі тиымдар қандай? Сұраққа толық жауап беріңіздер.

2-топ: Өрт болған жағдайда, қандай шаралар қолдану керек? Сұраққа толық жауап беріңіздер.

4. Жаңа материалды таныстыру

Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіру үшін, оларға кеспе қағаздар таратылады.


5. Бекіту

  • Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтамау неге алып келуі мүмкін?

  • Техникалық қауіпсіздік ережелеріне сәйкес оқушы компьютерді қолдануға рұқсат алуы үшін не істеуі керек?

  • Егер компьютерден қандай да бір ақау табылса, не істеу керек?

  • Санау жүйелерінің ақпаратты сақтаудағы маңызы қандай?

  • Компьютер архитектурасына сипаттама беріңіз. Компьютер дұрыс жұмыс істеу үшін құрылғылардың барлығының болуы жеткілікті ме?



АКТ


СТО



ДО

Джигсо әдісі


Формативті




Өзін-өзі бағалау


бағдаршам

III. Рефлексия

1) Сабақты қорытындылау: берілген сұрақтарды тексеру.

Өтілген материалды тиянақтау

  • Сабақ сізге ұнады ма? Неліктен?

  • Сабақта қолданған әдістердің қайсысы тиімді болды?

  • Болашақта қандай ұсыныс берер едіңіз?

Топтардың жұмысын бағалау // Бағалау парақтарын толтыру // Бағалау

2) Үй тапсырмасы: Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтамау салдарынан жарақат алғандарға алғашқы көмек көрсету" тақырыбында шағын эссе жазып келу.

Өзін-өзі бағалау



Тексерген ӘБ жетекшісі: Ахметчеев А.Б.


ОҚО Шымкент қаласы

№23 мектеп-лицейі

Пән мұғалімі: Анарбаева Г.С.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 2 информатика


Тақырыбы: Әлемнің ақпараттық бейнесі, ақпараттық жүйелер және ресурстар.

Мерзімі : 8.09.2015

10.09.2015


Сынып: 10 «Ж»,

10 «Е», 10 «Ә»

Мақсаты: «Информатика» пәнінің зерттеу обьектілерімен танысады ақпараттық кеңістік терминінің ортақ түсінігі қалыптастыру.


Кіріспе сабақ


Жаңа материалды меңгеру сабағы


Қайталау білімді жүйелеу сабағы


Білімді тиянақтау сабағы


Кіріктірілген сабақ


ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы


Бинарлы сабақ


Аралас сабақ


ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы


ББД-ны тексеру,бағалау сабағы

Сабақ түрі

Білімділік

Дамытушылық

Тәрбиелік

Бала бойына бүгінгі тақырыпты өту барысында білімдерін арттыру.


Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп,

пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу.

Міндет

тері:


Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:


кестелер


жаттығулар жинағы


иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық


стикер


сызба


таратпа материалдар


дидактикалық жинақтама


ТСО


оқулық


тапсырмалар карточкасы


маркерлер, А-4, А-3 парақтары,


тесттер

Күтілетін нәтиже:

Ақпараттық қоғам орнатудың негізгі шарттарымен танысады.

Жаңа түсінік: объект, жүйе, модель

Сабақтың барысы

Сабақтың мазмұны

Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.

Бағалау

I. Ояту

Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру // Аудиториядағы заттар

Сыныпты бір-екі сандар бойынша 2 топқа бөлу // Топта жұмыс істеу ережесі


СТО, АКТ


II. Мағынаны тану

1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау

  • Техникалық қауіпсіздік ережелеріне сәйкес негізгі тиымдар қандай?

  • Өрт болған жағдайда, қандай шаралар қолдану керек? Сұраққа толық жауап беріңіздер.

  • Егер компьютерден қандай да бір ақау табылса, не істеу керек?

  • Техникалық қауіпсіздік ережелеріне сәйкес оқушы компьютерді қолдануға рұқсат алуы үшін не істеуі керек?


2. Сабақтың басталуы. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және міндеттерді қою

1. Қоршаған орта объектілері туралы түсінік

2. Объектілердің ақпараттық моделі

3. Объектілер жүйесі туралы түсінік

3. Білімнің өзектілігі

  • Фотошоп программасы мен пернетақтаны объект ретінде қарастырғандағы басты айырмашылығы неде?

  • Ақпараттық модель материалды бола алады ма? Неге?

  • Объект пен модельдің айырмашылығы неде?

4. Жаңа материалды таныстыру

Жаңа тақырыпты презентация бойынша түсіндіру

5. Бекіту

1-топ: Компьютердің Кез келген программаларын алып, қарастырыңдар.

2-топ: Компьютердің Кез келген жабдықтарын алып, қарастырыңдар.



Топтық әңгіме


СТО


Әңгіме-дебат

АКТ


Топтық жұмыс


Формативті


Смайликтер-мен бағалау

III. Рефлексия

1) Сабақты қорытындылау:

Өтілген материалды тиянақтау

  • Сабақ сізге ұнады ма? Неліктен?

  • Сабақта қолданған әдістердің қайсысы тиімді болды?

  • Болашақта қандай ұсыныс берер едіңіз?

Топтардың жұмысын бағалау // Бағалау парақтарын толтыру // Бағалау

Мен берілген тапсырмалрды орындадым


Тотық жұмыста мен ой қостым


Топтық жұмыста мен жауап бердім


2) Үй тапсырмасы: Әлемдегі ақпараттық технологиялар мен жүйелердің даму үрдісіне зерттеу жасау.

ДО, СТО


Критерий бойынша бағалау


Тексерген ӘБ жетекшісі: Ахметчеев А.Б.



ОҚО Шымкент қаласы

№23 мектеп-лицейі

Пән мұғалімі: Анарбаева Г.С.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 3 информатика


Тақырыбы: Білім беру ақпараттық ресурстары.

Мерзімі : 15.09.2015

17.09.2015

Сынып: 10 «Ж»,

10 «Е», 10 «Ә»

Мақсаты: Ақпараттық технологиялардың теориялық негіздері бойынша базалық білім жүйесін меңгерту


Кіріспе сабақ


Жаңа материалды меңгеру сабағы


Қайталау білімді жүйелеу сабағы


Білімді тиянақтау сабағы


Кіріктірілген сабақ


ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы


Бинарлы сабақ


Аралас сабақ


ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы


ББД-ны тексеру,бағалау сабағы

Сабақ түрі


Білімділік

Дамытушылық

Тәрбиелік

Бала бойына бүгінгі тақырыпты өту барысында білімдерін арттыру.


Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп,

пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу.

Міндет

тері:


Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:


кестелер


жаттығулар жинағы


иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық


стикер


сызба


таратпа материалдар


дидактикалық жинақтама


ТСО


оқулық


тапсырмалар карточкасы


маркерлер, А-4, А-3 парақтары,


тесттер

Күтілетін нәтиже:

Әлемдік ақпараттық ресурстардың ұйымдастырылған құрылымы-мен танысады

Жаңа түсінік: ресурс, транзакция, ақпарат көздері, ақпараттық ресурстар

Сабақтың барысы

Сабақтың мазмұны

Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.

Бағалау

I. Ояту

Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру // Орын ауыстырылған әріптер

Сыныпты түрлі-түсті қағаздар арқылы 2-топқа бөлу // Топта жұмыс істеу ережесі


АКТ


II. Мағынаны тану

1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау

  1. Ақпараттық жүйелердің масштабына байланысты қанша түрге бөлінеді, оларды ата.

  2. Сервер компьютері бар ойынханалардағы жүйе кандай ұйымдастыру әдісіне жатады?

  3. Ақпараттық жүйелердің масштабына байланысты, дара байланыс түріне мысал келтір.

  4. Ақпараттық ресурстарға сипаттама бер

  5. Қоғамдық ресурстардың қандай дәстүрлі түрлері бар.


2. Сабақтың басталуы. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және міндеттерді қою

Оқушылармен бірігіп сабақтың мақсатын слайдты көрсету арқылы қою.

3. Білімнің өзектілігі

  • Ақпараттық ресурстардың басқа кез келген ресурстан қандай басты айырмашылығы бар?

  • Оқушылардың сабақ өту кітабын ақпараттық ресурс ретінде қабылдауға болады ма? Неліктен?

  • Ақпараттық жүйенің функционалды сызбанұсқасына ұқсас әрекет ететін кұлырлымға күнделікті өмірден мысал келтір және сызбанұсқасын сал.


4. Жаңа материалды таныстыру

Жаңа тақырыпты топтарға бқлінген оқушыларға кеспе қағаздар арқылы таратылады.


5. Бекіту

1-топ: Ақпараттық жүйелердің байланысу түрлеріне мысал келтіріңдер.

2-топ: Білім беру ақпараттық ресурстарының түрлеріне мысал келтіріңдер.



Миға шабуыл


АКТ


Коверттегі сұрақ


Джигсо әдісі


Топтық жұмыс


Формативті


өзін-өзі бағалау


өзін-өзі бағалау

III. Рефлексия

1) Сабақты қорытындылау: Жауаптарын тексеру

Өтілген материалды тиянақтау

  • Сабақ сізге ұнады ма? Неліктен?

  • Сабақта қолданған әдістердің қайсысы тиімді болды?

  • Болашақта қандай ұсыныс берер едіңіз?

Топтардың жұмысын бағалау // Бағалау парақтарын толтыру // Бағалау

2) Үй тапсырмасы: Ақпараттық жүйе ресурстарының басты нарық көзі болып табылатын компьтерді ақпараттық жүйелерді ұйымдастыру әдісіне байланысты бөлінуінің 4 түрінде де қолдынылатын өмірден мысалдар келтір.



Форматиквті


Тексерген ӘБ жетекшісі: Ахметчеев А.Б.


ОҚО Шымкент қаласы

№23 мектеп-лицейі

Пән мұғалімі: Анарбаева Г.С.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 4 информатика


Тақырыбы: Программалаудың даму тарихы. Программалық қамтамасыз етудің даму үрдісі.

Мерзімі : 22.09.2015

1.10.2015

Сынып: 10 «Ж»,

10 «Е», 10 «Ә»

Мақсаты: Программалаудың ғылым ретіндегі дамудың негізгі кезеңдерімен танысады программалық қамтамасыз етуді әзірлеудің негізгі бағыттарымен, қағидаттарымен таныстыру


Кіріспе сабақ


Жаңа материалды меңгеру сабағы


Қайталау білімді жүйелеу сабағы


Білімді тиянақтау сабағы


Кіріктірілген сабақ


ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы


Бинарлы сабақ


Аралас сабақ


ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы


ББД-ны тексеру,бағалау сабағы

Сабақ түрі


Білімділік

Дамытушылық

Тәрбиелік

Бала бойына бүгінгі тақырыпты өту барысында білімдерін арттыру.


Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп,

пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу.

Міндет

тері:


Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:


кестелер


жаттығулар жинағы


иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық


стикер


сызба


таратпа материалдар


дидактикалық жинақтама


ТСО


оқулық


тапсырмалар карточкасы


маркерлер, А-4, А-3 парақтары,


тесттер

Күтілетін нәтиже:


Заманауи программалау тілдерін және олардың заманауи тенденцияларының бар екенін біледі Программалық қамтамасыз етуді жасап шығару бөлімінде шағын жеке қосымшалар да, программалар да, едәуір ауқымдағы информатикалық жүйелер де жасалатынын біледі

Жаңа түсінік: ___________________________________________________________________________________________________________________

Сабақтың барысы

Сабақтың мазмұны

Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.

Бағалау

I. Ояту

Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру // Бір-біріне тілектерін айту

Сыныпты түрлі-түсті кәмпиттер арқылы 2-топқа бөлу // Топта жұмыс істеу ережесі


СТО, АКТ


II. Мағынаны тану

1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау

  1. Ақпараттық жүйелердің масштабына байланысты қанша түрге бөлінеді, оларды ата.

  2. Сервер компьютері бар ойынханалардағы жүйе кандай ұйымдастыру әдісіне жатады?

  3. Ақпараттық жүйелердің масштабына байланысты, дара байланыс түріне мысал келтір.

  4. Ақпараттық ресурстарға сипаттама бер

  5. Қоғамдық ресурстардың қандай дәстүрлі түрлері бар.


2. Сабақтың басталуы. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және міндеттерді қою

Тақырып жоспары:

1. Машина тілі

2. Алгоритмдік тілдер

3. Тілдердің шығу кезеңдері


3. Білімнің өзектілігі

  1. Қазіргі заманды программалаусыз елестете аласың ба? Неліктен?

  2. Калькуляторды алгоритмдік программалау тілімен жасалған деп қарастыруға болады ма? Неліктен?

  3. ЭЕМ дегеніміз не?


4. Жаңа материалды таныстыру

Жаңа тақырыпты презентация бойынша түсіндіру


5. Бекіту

1-топ: Алгоритмдік емес программалау тілдеріне мысал келтеріңдер. Бұл тілдерді не себептен алгоритмдік емес деп қарастырдыңдар?

2-топ: Алгоритмдік программалау тілдеріне мысал келтеріңдер. Бұл тілдерді не себептен алгоритмдік деп қарастырдыңдар?



Кім жылдам


Сөздік әдістер: түсіндіру, әңгіме, әңгімелесу,кітаппен жұмыс


Коверттегі сұрақ

АКТ



Топтық жұмыс


Формативті


Өзін-өзі бағалау

Өзін-өзі бағалау

III. Рефлексия

1) Сабақты қорытындылау: жауаптарын тексеру

Өтілген материалды тиянақтау

  • Бүгінгі үйренгеніңіз сіз үшін болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба? Неліктен?

  • Сабақ тақырыбы сіз үшін қандай маңызы бар?

  • Сабақта қандай әрекеттер атқардыңыз?

Топтардың жұмысын бағалау // Бағалау парақтарын толтыру // Бағалау

2) Үй тапсырмасы: Алгоритм ұғымын анықтау. Алгоритм не мақсатпен қолданылады, қарастыру.



Суммативті бағалу


Тексерген ӘБ жетекшісі: Ахметчеев А.Б.


ОҚО Шымкент қаласы

№23 мектеп-лицейі

Пән мұғалімі: Анарбаева Г.С.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 5 информатика


Тақырыбы: Құрылымдық, модульдік, объектілі-бағдарлы және визуалды программалау.

Мерзімі : 29.092015

8.10.2015

Сынып: 10 «Ж»,

10 «Е», 10 «Ә»

Мақсаты: құрылымдық, модульдық, программалау ұғымдарын түсіндіру


Кіріспе сабақ


Жаңа материалды меңгеру сабағы


Қайталау білімді жүйелеу сабағы


Білімді тиянақтау сабағы


Кіріктірілген сабақ


ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы


Бинарлы сабақ


Аралас сабақ


ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы


ББД-ны тексеру,бағалау сабағы

Сабақ түрі


Білімділік

Дамытушылық

Тәрбиелік

Бала бойына бүгінгі тақырыпты өту барысында білімдерін арттыру.


Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп,

пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу.

Міндет

тері:


Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:


кестелер


жаттығулар жинағы


иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық


стикер


сызба


таратпа материалдар


дидактикалық жинақтама


ТСО


оқулық


тапсырмалар карточкасы


маркерлер, А-4, А-3 парақтары,


тесттер

Күтілетін нәтиже:

қажетті нақты міндеттерді шешу үшін визуалды программалау және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, бастапқы теориялық білім мазмұның қалыптастырады.

Жаңа түсінік: Құрылымдық, модульдік, объектілі-бағдарлы, визуалды

Сабақтың барысы

Сабақтың мазмұны

Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.

Бағалау

I. Ояту

Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру // Өзіңе тілегенді басқаларға тіле

Сыныпты түрлі-түсті қағаздар арқылы 2-топқа бөлу // Топта жұмыс істеу ережесі


АКТ


II. Мағынаны тану

1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау

  1. Машина коды дегеніміз не?

Машина коды - есептеуіш машинасының нақты әмірлерінің тәртібі арқасында жасалатын жүйе

  1. Машина тілінде нұсқау қандай амал ретінде келеді?

Басты ортақ процессор ретінде келеді

  1. Мнемоникалық кодтау және физикалық адрестердің орнына символдық таңбалар қолдану арқылы әрекет ететін тіл.

Ассемблер тілдері

  1. Компилятор арқылы жұмыс атқаратын қандай программалау тілдерін білесің?

VS Fortran, XL Fortran (IBM), Digital Visual Fortran (DVF, DEC), Microsoft Visual Studio (FPS), Lahey, Watcom, Intel Fortran Compiler, Sun Studio Fortran Compiler, GNU (g77, g95).

  1. Программалау тілдерінің құрылымы не себептен ағылшын тілінде жасалады?

Ағылшын тілі халықаралық тіл болғандықтан оны күллі әлем программалаушылары қолдана алады.


2. Сабақтың басталуы. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және міндеттерді қою

1. Модульдік программалау

2. Құрылымдық программалау

3. Визуалды программалау

4. Объектілі-бағдарлы программалау

3. Білімнің өзектілігі

  • Жоғары деңгейлі программалау тілінде модульдік программа жасауға болады ма? Неліктен?

  • Класс ұғымы қай программалау парадигмасына қатысты? Өзің қандай ұғымдар кірістірер едің?

  • Pascal, Java немесе С программалау тілінде қайсыбір программаны жазатын болсақ, программалау әдісі қолданылатын тілге байланысты өзгере ме? Неліктен?


4. Жаңа материалды таныстыру

Жаңа тақырыпты презентация бойынша түсіндіру


5. Бекіту

1-топ: Объектілі-бағдарлы және құрылымдық программалау әдістеріне мысал есеп құрыңдар. Құрылған есепті басқа әдіс арқылы құруға болады ма?

2-топ: Визуалды және модульдік программалау әдістеріне мысал есеп құрыңдар. Құрылған есепті басқа әдіс арқылы құруға болады ма?



Сандар сөйлейді



Лездеме


СТО, ДО


Формативті

Формативті

III. Рефлексия

1) Сабақты қорытындылау: Жауаптарын тексеру

Өтілген материалды тиянақтау

Мен берілген тапсырмалрды орындадым


Тотық жұмыста мен ой қостым


Топтық жұмыста мен жауап бердім

Топтардың жұмысын бағалау // Бағалау парақтарын толтыру // Бағалау

2) Үй тапсырмасы: Ғаламтордан программалау әдістерінің басқа да түрлерін іздестіріп, айырмашылықтарын және ұқсастықтарын тап


Критери бойынша бағалау


Тексерген ӘБ жетекшісі: Ахметчеев А.Б.


ОҚО Шымкент қаласы

№23 мектеп-лицейі

Пән мұғалімі: Анарбаева Г.С.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 6 информатика


Тақырыбы: Визуалды программалаудың ортасы. Қосымшаларды құрастырудың кіріктірілген ортасы.

Мерзімі : 15.10.2015

6.10.2015

Сынып: 10 «Е»,10 «Ә»

10 «Ж»

Мақсаты: Оқушыларда визуальды бағдарламалау туралы түсінік беру, керек, базалық компоненттердің тағайындалуын, қасиетін, оқиғасын және тәсілін білу, оларды қойылған есептерді шешуде пайдалана білу.


Кіріспе сабақ


Жаңа материалды меңгеру сабағы


Қайталау білімді жүйелеу сабағы


Білімді тиянақтау сабағы


Кіріктірілген сабақ


ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы


Бинарлы сабақ


Аралас сабақ


ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы


ББД-ны тексеру,бағалау сабағы

Сабақ түрі


Білімділік

Дамытушылық

Тәрбиелік

Визуалды программалаудың ортасын қолдана білу, Visual Basic программасы мүмкіндіктерімен таныстыру.


Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп,

пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу.

Міндет

тері:


Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:


кестелер


жаттығулар жинағы


иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық


стикер


сызба


таратпа материалдар


дидактикалық жинақтама


ТСО


оқулық


тапсырмалар карточкасы


маркерлер, А-4, А-3 парақтары,


тесттер

Күтілетін нәтиже:

Visual Basic жүйесінде процедура, код терезесінің құрылымы және онымен орындалатын негізгі жұмыстарының принциптерін білу

Жаңа түсінік: Visual Basic программасы, Project Wizart, New, Recent, Existing

Сабақтың барысы

Сабақтың мазмұны

Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.

Бағалау

I. Ояту

Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру // көңіл-күйлерін сұрау, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру

Сыныпты түрлі-түсті қағаздар арқылы 3-топқа бөлу // Топта жұмыс істеу ережесі

АКТ


II. Мағынаны тану

1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау

Үй жұмысы ретінде оқушыларға топтық жұмыс беріледі. Әр топ ақ қағазға өткен тақырып бойынща 5 сұрақ жазу керек. Сұрақтар топтар арасында ауыстырылады.


2. Сабақтың басталуы. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және міндеттерді қою

1. Визуалды программалаудың негіздері:

a) Қолданылуы

b) Түрлері

2. Визуалды программалаудың терезесі

3. Білімнің өзектілігі

  1. С программалау тілінің басқа тілдерден басты айырмашылығы неде?

  2. Қазіргі заманды программалаусыз елестете аласың ба? Неліктен?

4. Жаңа материалды таныстыру

VISUAL BASIC өзін инструменттердің үлкен жиынтығын пайдалана отырып,пішіндер мен графикалық объектілерді көрнекі құрастыруға болатын графикалық орта ретінде ұсынады. VISUAL BASIC-те бағдарламалау тілі дегеніміз - көпке таныс BASIC стандарттық тілінің кеңейтілген версиясы.

VISUAL BASIC алгоритмдеу негіздерін игеруге және Windows бағдарламасы ерекшеліктерін оқып-үйренуге өте сай келеді,сондай-ақ кез келген тұрпаттағы қуатты қолданбалар жасау үшін барлық мүмкіндігі бар. Жасалынып жатқан бағдарламаларда Windows Api құралдарын пайдалану қолданбаларының мүмкіндіктерін шексіз кеңейтуге жол ашады.

VISUAL BASIC -ті іске қосқанда экранда Project Wizart жобаларының менеджері өзінің New Project терезесімен пайда болады.. Терезе үш қосымша беттен тұрады: New-Жаңа жобалар,Existing-Қолданыстағы жобалар, Recent-Жақында пайдаланылған жобалар. New қосымша бетінде жаңа қолданба үшін шаблон таңдайсындар.

Existing қосымша бетінде қолданыстағы жобаны таңдайға болады.Бұл сендердің немесе басқа біреудің бұрын дискіге жазылған жобасы болуы мүмкін. Сондай - ақ VISUAL BASIC комплектісінен әлдебір үлгіні таңдап алуға болады.

Recent-қосымша беті Existing қосымша бетіне ұқсас, бірақ онда өздерің соңғы кездерде жұмыс істеген жобалар ғана түседі.

VISUAL BASIC- пен жұмыс істеуді кез келген қосымшамен бастауға болады, алайда біз жаңа жобаны бастап отырмыз,сондықтан Newқосымша бетіндегі Standart EXE таңбашасын екі мәрте шертіңдер,бұл Project Wizart жобаларының менеджері жұмысын аяқтауға әкеледі.Экранда Progect1- Microsoft Visual Basic /desigh/ жаңа жобасының үнсіздік бойынша меншіктелген аты, оны кез келген уақытта өзгертуге болады.Бұл терезеде мыналар бар: ол-терезелер, менюлер,инструменттер панельдері, олар-даярламаның жинақталған ортасы деп аталады.IDE - Visual Basic-ті негізгі құраушылардың бірі, онда даярланып жатқан қолданбалардың құрауыштары құрастырылады және бағдарламанады. IDE бірнеше элементтерден тұрады:

• Басты меню;

• Инструменттер панелі;

• Жоба терезесі;

• Қасиеттер терезесі;

• Пішін макетінің терезесі;

• Элементтер панелі;

• Пішіндер конструкторы;

• Объектілерді қарау терезесі

Басты меню деп Visual Basic терезесінің жоғарғы жағында орналасқан мәтін жолын айтады. Ол сендерге Windowsтың басқа қолданбалары бойынша таныс менюлерге өте ұқсайды. Сол жақта файл меню тұр. Ол қолданбаларыңды құрайтын файлдармен жұмыс істеуге арналған. Онда жобаларды жасауға, ашуға, басуға және сақтауға болады.

Инструменттер панелі-басты менюдің тура астында Visual Basic инструменттер панелі болуы тиіс. Егер ол онда жоқ болса View - Toolbars - Standard командасын орындаңдар. Инструменттер панельдерінде Басты менюдің жиі қолданылатын неғұрлым қажетті командалары бар. Инструменттер панельдерінің артықшылығы - тышқанды бір рет шерту арқылы командаларға қарапайым түрде қол жеткізу.Әдетте экранда бір инструменттер панелі болады.

Жоба терезесі-қолданбаны құрайтын барлық объектілер жобаға бірігеді.Жоба терезесі экранның оң жақ бөлігінде, инструменттер панелі астында орналасады.Объектіде тышқанның оң жақ батырмасын шерткенде контекстік меню ашылады. Бұл менюде осы объектіге қатысты командалар бар.Контекстік меню тікелей активті объектімен жасалатын операциялардың орындалуын тездетеді.Бұл мүмкіндікке дағдыланыңдар, өйткені ол уақытты үнемдейді.

Қасиеттер терезесі-объектінің сипаттамаларын/өошемі,түсі,экрандағы жағдайы/немесе объектінің күйін белгіленетін объект атрибуты. Visual Basic-тегі барлық объектілердің атрибуттары бар.

5.Практикалық жұмыс.

Оқушылар практикалық жұмысты берілген тапсырма бойынша компьтер алдында орындалады.


6.Бекіту

Visual Basic ... тілі ... жасауға арналған жүйе

Қасиет дегеніміз - ... өлшемін, ... немесе обьектінің ... белгілейтін қосымша терезе.

Visual Basic ортасы ... жұмысқа қажетті барлық ... - ... мен ... терезелері ДЖО деп аталады.

Басты меню деп Visual Basic терезесінің ... жағында орналасқан ... жолын айтады.

Топтық жұмыс, СТО, ДО


Джигсо, Инсерт, СТО, АКТ



Жеке, жұптық жұмыс, АКТ


Топтық жұмыс, Деальдарды қосу

Өзін-өзі бағалау

Басмбармақ арқылы бағалау, Смайликтермен бағалау

Формативті бағалау

III. Рефлексия

1) Сабақты қорытындылау:

  1. Visual Basic программасын іске қосу жолдарын атаңдар.

  2. Visual Basic программасының терезе құрылысын атаңдар.

  3. New, Existing, Recent жобаларын түсіндіріңдер.

  4. Мәзірлердің қызметі қандай?

Өтілген материалды тиянақтау (білдім, үйрендім, не үйренгім келеді)

Топтардың жұмысын бағалау // Бағалау парақтарын толтыру // Бағалау

2) Үй тапсырмасы: Қосымшаларды құрастырудың кіріктірілген ортасы

Рефлексия

Суммативті бағалау


Тексерген ӘБ жетекшісі: Ахметчеев А.Б.




ОҚО Шымкент қаласы

№23 мектеп-лицейі

Пән мұғалімі: Анарбаева Г.С.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 7 информатика


Тақырыбы: Терезелер, пішіндер және объектілер.

Мерзімі : 13.10.2015

22.10.2015


Сынып: 10 «Ж»

10 «Е», 10 «Ә»,

Мақсаты: Терезелер туралы жалпы түсінікті білу.

Терезелердің мүмкіндіктерін тану.


Кіріспе сабақ


Жаңа материалды меңгеру сабағы


Қайталау білімді жүйелеу сабағы


Білімді тиянақтау сабағы


Кіріктірілген сабақ


ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы


Бинарлы сабақ


Аралас сабақ


ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы


ББД-ны тексеру,бағалау сабағы

Сабақ түрі


Білімділік

Дамытушылық

Тәрбиелік

Бала бойына бүгінгі тақырыпты өту барысында білімдерін арттыру.


Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп,

пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу.

Міндет

тері:


Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:


кестелер


жаттығулар жинағы


иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық


стикер


сызба


таратпа материалдар


дидактикалық жинақтама


ТСО


оқулық


тапсырмалар карточкасы


маркерлер, А-4, А-3 парақтары,


тесттер

Күтілетін нәтиже:

Терезелердің әр түрін бір-бірімен салыстыра алады.

Терезелермен жұмыс істеуді біледі.

Жаңа түсінік: Recet, Exisning, New; Standart EXE.

Сабақтың барысы

Сабақтың мазмұны

Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.

Бағалау

I. Ояту

Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру // көңіл-күйлерін сұрау, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру

Сыныпты нақыл сөздер арқылы 3-топқа бөлу // Топта жұмыс істеу ережесі

АКТ, СТО


II. Мағынаны тану

1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау

1. Информатика кабинетінде өзін-өзі ұстау ережелерін ата.

Кабинетке сырт киімде кіруге тиым салынады; Кабинетке азық-түлік тағамдарын алып келуге тиым салынады; Кабинетте жүгіру, секіру және әртүрлі қауіпті гимнастикалық жаттығуларды жасау тиым салынады; Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтамағандар компьютерде жұмыс істеуден босатылады.

2. Ақпараттық жүйелер дегеніміз не? Масштабына байланысты қалай бөлінеді?

Ақпараттық жүйе - пайдаланушының сұранысына байланысты қажетті ақпаратты ұсынуға, біріктіруге, сақтауға толықтыруға қолдануға арналған автоматтандырылған жүйе.Дара, топтық және корпоративтік/бірлескен болып бөлінеді.

3. Қандай жоғарғы деңгейлі программалау тілдерін білесің?

Fortran, Algol, Cobol, Basic, Pascal, C.

4. Қосымшаларды құрастырудың кіріктірілген орталары неден құралады?

Мәтіндік редактор, компилятор немесе/және интерпретатор, автоматизацияқұралдары, бағдарламаныреткекелтіруші

5. Визуалды программалау дегеніміз не? Қандай түрлерін білесің?

ЭЕМ программаларын графикалық объектілерді қолданып құруға арналған тәсіл, интерфейс құруға арналған; алгоритм жүйесінде программалауға мүмкіндік береді.

6. Білім беру ақпараттық ресурстарына не жатады?

  • Кітапхана ресурстары

  • Мұрағаттық ресурстар

  • Ғылыми-техникалық ақпараттар

  • Құқықтық ақпараттар

  • Мемлекеттік құрылым ақпараттары

  • Салалық ақпараттар

  • Қаржылық немесе экономикалық ақпараттар

7. Қосымшаларды құрастырудың кіріктірілген орталары не үшін қажет?

Бағдарламаушының өнімділігін арттыру үшін.

2. Сабақтың басталуы. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және міндеттерді қою

1.Терезе деген не?

2.Терезелердің түрлері

3.Терезедегі негізгі элементтер

4.Тереземен басты операциялар

3. Білімнің өзектілігі

  • Windows-та "менің компьютерім" терезесін түзету.

  • Диаглогтық терезе арқылы мәлімді қайта қарау.

  • Бірнеше терезелерді қозғалысқа келтіру.

4. Жаңа материалды таныстыру

Терезе дегеніміз жақтаулармен шектелген экранның төртбұрышты аумағы, онда обьектілер орналаса алатын жұмыс ортасы мен басқару элементтері бар.

Активті терезе - жұмыс жүріп жатқан терезе.

терезелердің 4 түрі


Қапшық терезелері

Қолданбалар терезелері Анықтама терезелері

Диалог (сұхбат) терезелері

Қапшық терезелерінде оны басқару элементтерінен басқа Windows-тың басқа объектілерінің де белгішелері бар.

Қолданба (приложение) - бұл да бағдарлама, ол Windows жүйесінің басқаруымен жұмыс істегендіктен, қолданба деп аталады.

Диалог терезелері - қосымша ақпараттарды енгізуге арналған арнайы терезе.

Анықтама терезелері Windows және оның қолданбаларының жұмысы бойынша анықтама ақпараттарын шығару қызметін атқарады.

Терезенің негізгі элементтері:

  1. Шекаралар - терезелерді төрт жағынан тұрған жақтауларды шекаралар деп атайды

  2. Тақырып жолы - терезенің ең жоғарғы шекарасының астында бірден терезенің аты көрсетілген төртбұрыш

  3. Жүйелік меню белгішесі - тақырып жолының сол жағында жүйелік меню белгішесі

Жабу батырмасы - тақырып жолының оң жақ шекарасында айқасқан сызық (крестик) суреті (Ctrl+F4)

Терезелерді қолданғандағы негізгі операциялар:

  • Терезені ашу және жабу

  • Терезені жималау, жаймалау және қалпына келтіру

  • Терезенің шекараларын өзгерту

  • Терезелерді экран бойынша жылжыту

Терезелерді бір-бірінің орнын өзгерту

Меню жолы - тақырыптың төменгі жағында командалар аты жазылған көлденең (горизанталь) жолақ бар. Бұл - меню жолы, онда берілген қолданбаның негізгі командалары бар.

Құрал-саймандар тақталары -көптеген терезелер батырмалары мен белгішелері бар құрал-саймандар тақтасымен жабдықталған.

Құрал-саймандар тақтадағы белгішелер мен батырмалар:

  • Кері қайту (Ctrl+Z)

  • Алға қарай өту (Ctrl+Y)

  • Бір деңгейге жоғары көтерілу

  • Қиып алу (Ctrl+X)

  • Көшіру (Ctrl+C)

  • Кірістіру (Ctrl+V)

  • Болдырмау

  • Алып тастау

  • Қасиеттер

  • Түрі

5. Бекіту

Топтық жұмыс.

Тасымалдау, созу, қосу,белгілеу,ашу, жабу,

/Қателерді анықтау/

Бір бала компьютерде қалай жұмыс істегені туралы жазыпты. Үш топқа бөлініп, оның неше қате жібергенін анықтаңдар. Дұрыс әрі тез тапқан топ жеңеді.

«Мен компьютермен жұмыс істегенде міндетті түрде монитор мен сканерді іске қосамын. Тышқанмен әріптерді теріп, сурет салу керек болса сканерді пайдаланамын. Компьютерге дайын мәтінді қолдан енгізбеу үшін джойстикті қолданамын. Ал мәтінді басы палу үшіш терезелерге қағаз саламын. Принтер арқылы әндерді тыңдап, калонкаға құжаттарымды сақтаймын.»

(9 қате)

СТО, Миға шабуыл


АКТ, СТО,ДО


Джигсо әдісі, СТО,ҚОКҮ


Топтық жұмыс, ДО


Формативті


Формативті бағалаау, Басбармақ арқылы өзін-өзі бағалау


Өзін-өзі бағалау

III. Рефлексия

1) Сабақты қорытындылау: жұмыстарын тексеру

Өтілген материалды тиянақтау Өтілген материалды тиянақтау

Мен берілген тапсырмалрды орындадым


Тотық жұмыста мен ой қостым


Топтық жұмыста мен жауап бердім


Топтардың жұмысын бағалау // Бағалау парақтарын толтыру // Бағалау

2) Үй тапсырмасы: Менің компьютерім терезесін аш: ол үшін маус нұсқағышын Мой компьютер белгішесіне қойып, батырмасыны екі рет шерт.Егер терезе бүкіл экранға ашылмаса, Жаймалау (развернуть) батырмасын шерт.

Содан кейін Қалпына келтіру (Восстановить) батырмасын шертіп, қалпына келтір.Терезенің енін, биіктігін өзгерт: ол үшін маус нұсқағышын оң жақ шекараға қойып, қос бағытты бағдарша шыққанға дейін күтіп, маусты солға жылжытып орында.Терезені жабу батырмасында шертіп, терезені жап

Рефлексия

Суммативті бағалау


Тексерген ӘБ жетекшісі: Ахметчеев А.Б.



ОҚО Шымкент қаласы

№23 мектеп-лицейі

Пән мұғалімі: Анарбаева Г.С.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 8 информатика


Тақырыбы:Оқиға және әдістер.

Мерзімі : 20.10.2015

29.10.2015


Сынып: 10 «Ж»

10 «Е», 10 «Ә»,

Мақсаты:


Кіріспе сабақ


Жаңа материалды меңгеру сабағы


Қайталау білімді жүйелеу сабағы


Білімді тиянақтау сабағы


Кіріктірілген сабақ


ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы


Бинарлы сабақ


Аралас сабақ


ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы


ББД-ны тексеру,бағалау сабағы

Сабақ түрі


Білімділік

Дамытушылық

Тәрбиелік

Бала бойына бүгінгі тақырыпты өту барысында білімдерін арттыру.


Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп,

пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу.

Міндет

тері:


Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:


кестелер


жаттығулар жинағы


иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық


стикер


сызба


таратпа материалдар


дидактикалық жинақтама


ТСО


оқулық


тапсырмалар карточкасы


маркерлер, А-4, А-3 парақтары,


тесттер

Күтілетін нәтиже:

Жаңа түсінік: ___________________________________________________________________________________________________________________

Сабақтың барысы

Сабақтың мазмұны

Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.

Бағалау

I. Ояту

Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру // ________________________________________________________

Сыныпты түрлі-түсті қағаздар арқылы 2-топқа бөлу // Топта жұмыс істеу ережесі

II. Мағынаны тану

1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


2. Сабақтың басталуы. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және міндеттерді қою

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


3. Білімнің өзектілігі

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Жаңа материалды таныстыру

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


5. Бекіту

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Формативті

III. Рефлексия

1) Сабақты қорытындылау:

Өтілген материалды тиянақтау (__________________________________________________________)

Топтардың жұмысын бағалау // Бағалау парақтарын толтыру // Бағалау

2) Үй тапсырмасы: _____________________________________________________________________________


Тексерген ӘБ жетекшісі: Ахметчеев А.Б.






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал