7


  • Учителю
  • Конспект урока по информатике на тему Программалау тілі арқылы модельдер жасау (9 класс)

Конспект урока по информатике на тему Программалау тілі арқылы модельдер жасау (9 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ № 23

Сынып 9 «а» информатика күні 25.02.2016 жыл

Тақырыбы: Программалау тілі арқылы модельдер жасау

Мақсаты: • Программалау тілінде компьютерлік моделін құруға оқушылардың іс - әрекеттерін

ұйымдастыру, әртүрлі өмірлік жағдаяттарда практикалық тұрғыдан қолдануға үйрету, пәнаралық байлансты орнату.

• Бағдарламалау тілінде модель құру барысында практикалық дағдыларды дамыту.

• Ішкі жан - дүниелерін байыту, патриоттық сезімді тәрбиелеу, зейінді болуға, жан -

жақтылық тұрғысында ойлауға тәрбиелеу. Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс

жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі

бағалауға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі интербелсенді тақта, слайд, кеспе қағаз, бағалау,карточкалар, маркер, стикер, плакаттар, компьютерлер

Сабақтың түрі, типі: аралас

Сабақтың әдісі: Топтық жұмыс , СТО, АКТ - ны пайдалану, диалог, жас ерекешелік, бағалау.

Кезең Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Іс - әрекет Ресурстар

Ұйымдастыру Амандасу .

Жаттығу. «Дыбыстық жаттығу»

Мақсаты: дыбыстық гимнастикамен таныстыру, рух пен дененің тынығуы.

Дыбыстық жаттығуды бастамас бұрың жүргізуші ережесін түсіндіреді:

Өзімізді бірқалыпты, жайлы сезінеміз, тік тұрамыз, арқамызды тік ұстаймыз. Алдымен мұрнымызбен терең дем аламыз, ал дем шығарғанда дыбысты қатты әрі қуатты етіп шығарамыз.

Деміңізді мұрыныңызбен ішке тартып, демді сыртқа шығарар кезде қатты бар дауысыңызбен «А» дыбысын айтыңыз - ол бүкіл денеңіздің сауығуына көмегін тигізеді.

«Е»- қалқанша без жұмыстарына әсер етеді.

«И»- миыңызға, көзіңізге, құлағыңызға.

«О»- жүрегіңіз бен өкпеңізге

«У»- асқазан маңындағы дене мүшелеріңізге

«Х»- денеңіздің тазаруына

«ХА»- көңіл - күйіңіздің көтерілуіне.

Осы жаттығуды жаттап алып, әркезде орындап отырыңыздар, денсаулығыңыз өз қолыңызда, эмоционалдық стресске шалдықпаудың алдын аламыз. Оқушылар белсенді, көңілді қатыстады.

Амандасу

топқа бөлу.

Топ ережесін еске түсіру Топқа бөлу қолданған

Топқа бөлу Оқушыларды гүлдердің түрлерін таңдау арқылы 2 топқа бөлемін

1- топ: Бағдарламашылар

2 - топ: Модельдеушілер

Бейнежазба көру - Жастар «EXPO 2017»

көрмесіне өз үлесін қосты.

- 13 жасар оқушы «EXPO 2017» көрмесіне жоба жасады.

Толғаныс сәті Бұндай жоба біздің ойымызға келе ме ? Бұл модель, жобалардың барлығы компьютердің көмегімен іске аса ма ?

Топтық жұмыс «Фишбон» немесе «Балық қаңқасы» әдісін қолдану

Ақпаратты терең меңгереді, таңдайды, қорытады, бағалайды. Оқып түсінгендері Фишбон әдісі бойынша оқиғаның себептері мен дәлелдерін толтырады.

Мағынаны тану

Практикалық тапсырма

Жаңа сабақтың материалдарымен танысады, оқиды. Бір - біріне түсінідіреді.

Өз ойларын болжамдай, саралай келе әр топ кластерлерін қорғады.

Практикалық жұмыс кезінде оқушылар бір-бірлерімен бірлесе отырып жұмыс істейді.

1. Паскаль программасында тіктөртбұрыштың ішіне әртүрлі бағытта, әртүрлі түспен «Kazakhstan» , «Astana» сөздерін жазатын программа

2. «Робот». Пішіндері де, түстері де әртүрлі төртбұрыштардан робот құрастыру. Тақырып бойынша кластер

Тапсырма орындау фломастерлер, маркерлер, стикерлер.



тақта, компьютер

Pascal программасы

15 минут

Таймер қосу

Қорытындылау

"Электрондық тапсырма" - электрондық оқулықтан тест орындау

Үйге тапсырма Мектептегі компьютерлік сыныптың жергілікті желісінің компьютерлік моделін құру Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады

Бағалау Бағалау парағы арқылы бағалау

№ Аты-жөні Жаңа тақырып Практикалық сабақ Тест Барлығы

1 Асхат

2 Аңсаған

3 Мұхамедәли

4 Аяжан

5 Тоғжан

6 Ақжайна

7 Айым

8 Алтынбек

9 Бекзат

10 Әділбек







































































Сабақ № 23

Сынып 9 «а» информатика күні 26.02.2016 жыл

Тақырыбы: Программалау тілі арқылы модельдер жасау

Мақсаты: • Программалау тілінде компьютерлік моделін құруға оқушылардың іс - әрекеттерін

ұйымдастыру, әртүрлі өмірлік жағдаяттарда практикалық тұрғыдан қолдануға үйрету, пәнаралық байлансты орнату.

• Бағдарламалау тілінде модель құру барысында практикалық дағдыларды дамыту.

• Ішкі жан - дүниелерін байыту, патриоттық сезімді тәрбиелеу, зейінді болуға, жан -

жақтылық тұрғысында ойлауға тәрбиелеу. Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс

жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі

бағалауға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі интербелсенді тақта, слайд, кеспе қағаз, бағалау,карточкалар, маркер, стикер, плакаттар, компьютерлер

Сабақтың түрі, типі: аралас

Сабақтың әдісі: Топтық жұмыс , СТО, АКТ - ны пайдалану, диалог, жас ерекешелік, бағалау.

Кезең Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Іс - әрекет Ресурстар

Ұйымдастыру Амандасу .

Жаттығу. «Дыбыстық жаттығу»

Мақсаты: дыбыстық гимнастикамен таныстыру, рух пен дененің тынығуы.

Дыбыстық жаттығуды бастамас бұрың жүргізуші ережесін түсіндіреді:

Өзімізді бірқалыпты, жайлы сезінеміз, тік тұрамыз, арқамызды тік ұстаймыз. Алдымен мұрнымызбен терең дем аламыз, ал дем шығарғанда дыбысты қатты әрі қуатты етіп шығарамыз.

Деміңізді мұрыныңызбен ішке тартып, демді сыртқа шығарар кезде қатты бар дауысыңызбен «А» дыбысын айтыңыз - ол бүкіл денеңіздің сауығуына көмегін тигізеді.

«Е»- қалқанша без жұмыстарына әсер етеді.

«И»- миыңызға, көзіңізге, құлағыңызға.

«О»- жүрегіңіз бен өкпеңізге

«У»- асқазан маңындағы дене мүшелеріңізге

«Х»- денеңіздің тазаруына

«ХА»- көңіл - күйіңіздің көтерілуіне.

Осы жаттығуды жаттап алып, әркезде орындап отырыңыздар, денсаулығыңыз өз қолыңызда, эмоционалдық стресске шалдықпаудың алдын аламыз. Оқушылар белсенді, көңілді қатыстады.

Амандасу

топқа бөлу.

Топ ережесін еске түсіру Топқа бөлу қолданған

Топқа бөлу Оқушыларды гүлдердің түрлерін таңдау арқылы 2 топқа бөлемін

1- топ: Бағдарламашылар

2 - топ: Модельдеушілер

Бейнежазба көру - Жастар «EXPO 2017»

көрмесіне өз үлесін қосты.

- 13 жасар оқушы «EXPO 2017» көрмесіне жоба жасады.

Толғаныс сәті Бұндай жоба біздің ойымызға келе ме ? Бұл модель, жобалардың барлығы компьютердің көмегімен іске аса ма ?

Топтық жұмыс «Фишбон» немесе «Балық қаңқасы» әдісін қолдану

Ақпаратты терең меңгереді, таңдайды, қорытады, бағалайды. Оқып түсінгендері Фишбон әдісі бойынша оқиғаның себептері мен дәлелдерін толтырады.

Мағынаны тану

Практикалық тапсырма

Жаңа сабақтың материалдарымен танысады, оқиды. Бір - біріне түсінідіреді.

Өз ойларын болжамдай, саралай келе әр топ кластерлерін қорғады.

Практикалық жұмыс кезінде оқушылар бір-бірлерімен бірлесе отырып жұмыс істейді.

1. Паскаль программасында тіктөртбұрыштың ішіне әртүрлі бағытта, әртүрлі түспен «Kazakhstan» , «Astana» сөздерін жазатын программа

2. «Робот». Пішіндері де, түстері де әртүрлі төртбұрыштардан робот құрастыру. Тақырып бойынша кластер

Тапсырма орындау фломастерлер, маркерлер, стикерлер.



тақта, компьютер

Pascal программасы

15 минут

Таймер қосу

Қорытындылау

"Электрондық тапсырма" - электрондық оқулықтан тест орындау

Үйге тапсырма Мектептегі компьютерлік сыныптың жергілікті желісінің компьютерлік моделін құру Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады

Бағалау Бағалау парағы арқылы бағалау

№ Аты-жөні Жаңа тақырып Практикалық сабақ Тест Барлығы

1 Асхат

2 Аңсаған

3 Мұхамедәли

4 Аяжан

5 Тоғжан

6 Ақжайна

7 Айым

8 Алтынбек

9 Бекзат

10 Әділбек







































































Сабақ № 23

Сынып 7 «а» информатика күні 25.02.2016 жыл

Сабақ тақырыбы: Фигураларды салу, векторлық обьектілермен қарапайым амалдар

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларды компьютерде мәтіндік және графикалық ақпаратты кескіндеу прициптерімен таныстыру. Оқушылардың компьютерлік графикамен жұмыс істеу арқылы теориялық білімін, ой-өрісін, шапшаң ойлау қабілетін дамыту. Оқушылар жан-жақты болуға, техникалық құрылғыларды пайдалану барысында жүйелілікке , қауіпсіздік ережесін естен шығармау керек екенін білу.

Күтілетін нәтиже

Кез келген графикалық обьектіні жасауды және өңдеуді және тұтас суретпен және оның үзіндісімен әрекеттерді жүзеге асыруды білу. Ақ-қара және түрлі түсті суреттердің, ақпараттық көлемін есептеуді оқып үйренеді. Растрлық бейнелермен жалпы жұмыс жасау тәсілдерін менгеріп, жұмыстанды. Логикалық ойлауға, тез есептеуге дағдыланады. Жауапкершілікті сезінеді.

Сабақ кезеңдері

Әдіс-тәсілдер

Жасалатын іс-әрекеттер

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

Тренинг

Топқа бөлу

Кубизм әдісі

Жіңішке және жуан сұрақтар

Бір ер бала ,бір қыз бала болып шеңберге тұру. 8 наурыз мерекесіне орай қыз балдарға жақсы тілек айту.

Сұрақтар:

PAINT графикалық редакторын қалай іске қосамыз?

PAINT графикалық редакторын не істеу үшін пайдаланамыз?

PAINT графикалық редакторының қандай саймандарын білеміз? Олар нешеу?

Неше түс негізгі түс болып саналады?

Грфиканың қандай түрін білесіңдер?

Векторлық кескінді қалай жасауға болады?

АКТ, ДК, интерактивті

тақта, ЭО, слайдтар,

маркер,стикерлер.

Мағынаны ашу

Шығармашылық жұмыс

Компьютермен жұмыс жасау.

Векторлық кескін жасау үшін фигураларды пайдаланып, сурет салу және суреттерді бояу, түстерін өзгерту.

Ой толғаныс

Венн диаграммасы

растрлық векторлық

Екі графиканы салыстыру арқылы олардың айырмашылығын ажыратады.

Кері байланыс

Конспект урока по информатике на тему Программалау тілі арқылы модельдер жасау (9 класс)

Дәптерлеріне шығармашылық жұмыс барысында жасаған жұмыстарын «Уақыт даярламасы» бойынша толтырады.

Үй тапсырмасы

Тақырып бойынша оқу. Графикалық суреттер салып әкелу.Ребустар құру.

Бағалау

ОБ (Бағдаршам. Бас бармақ) , ОүБ(қорытынды)

Сабақтың сәтті тұстары

Сабақ № 23

Сынып 5 «а» информатика күні 25.02.2016 жыл

Сабақ тақырыбы: Мәтіннің үзіндісін ерекшелеу

Сабақтың тақырыбы

Мәтіннің үзіндісін ерекшелеу.

Жалпы мақсаты

АКТ - ны пайдалана отырып, оқушыларға мәтіннің үзінділерін ерекшелеу жолдарын үйрету

  • Сілтеме

Оқулық 5 сынып, Компьютер; Интерактивті тақта; Слайдтағы тапсырмалар; Тест;

  • Оқыту нәтижелері

  • Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді.

  • Өз ойын еркін жеткізе біледі.

  • Компьютерде дұрыс жұмыс жасай біледі.

  • Мәтіннің үзінділерімен жұмыс істей алады.

  • АКТ-ды тиімді пайдаланады.

  • Негізгі идеялар

Сыни тұрғыдан ойлау салыстырмалылықты түсінуді дамытуға көмектеседі.

  • Тапсырма көздері

  1. Ұйымдастыру;

  2. Топқа бөлу; (Дербес компьютер, ноутбук, нетбук суреттері арқылы бөлінеді)

  3. Үй тапсырмасын сұрау

Тест

1.WordPad редакторын қалай іске қосамыз?

А) Пуск - Стандартные MS Word;

Ә) Пуск - Все программы - Стандартные - WordPad

Б) Пуск - Microsoft Office - MS Word

2. Пернетақтада неше жою пернесі бар?

А) 1; Ә) 3; Б) 2;

3. Сандарды іске қосатын перне?

А) NumLock; Ә) CapsLock; Б) Enter;

4. WordPad - қа мәтін енгізу үшін қолданылатын ең басты құрылғы?

А) Процессор; Ә) Пернетақта; Б) Монитор;

5. WordPad редакторы қалай аталады?

А) құжат/ документ; Ә) слайд; Б) кітап/ книга;

6. WordPad қандай бағдарлама?

А) кестелік; Ә) дыбыстық; Б) мәтіндік;

7. мына белгі нені білдіреді?

А) Оң шеті бойынша туралау;

Ә) Сол жақ шеті бойынша туралау;

Б) Ортасы бойынша туралау;

8. WordPad редакторында неше меңзер бар?

А) 2; Ә) 1; Б) 3;

9. мына белгі қандай қызмет атқарады?

А) Қою; Ә) Көшіру; Б) Қиып алу;

10. мына белгі қандай қызмет атқарады?

А) Фонның түсін өзгертеді;

Ә) Әріптің түсін өзгертеді;

Б) Бас әріптің түсін өзгертеді;

  1. Сергіту сәті. Бейнеролик көрсетіледі.

  • Жаңа сабақ

  1. Миға шабуыл.

Жаңа сабақты хабарлау.

Жаңа тақырыпқа қажет болатын өткен материалды қайталау.

WordPad редакторын қалай іске қосамыз?

WordPad редакторы қандай редакторы?

Paint редакторынан айырмашылығы?

Ь Ю

компьютер

-------------

монитор

Практикалық тапсырма:

Сәтемір хан

Бағалау

Топтық бағалау, жұптық бағалау

Кері байланыс

  1. Бүгінгі сабақтан алған әсерім?

  2. Маған не ұнады/ұнамады?

  3. Тапсырманы орындаудағы туындаған

қиыншылықтар?

Үйге тапсырма

Оқулықтағы тақырыпты оқып келу









 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал