- Учителю
- «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ
«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ
«MS Excel− арқылы тригонометриялық функцияның графигін салу»
математика және информатика пәнінен интегралды сабақ
Астана қаласының «Даналық» колледжі
Оспанова Айнагүл Оспанқызы
математика пәнінің оқытушысы
Нургожина Әсел Талғатбекқызы
информатика пәнінің оқытушысы
Сабақ мақсаты:
математикадан:
-
Оқушыларды тригонометриялық функциялардың графигін салу арқылы қасиеттерімен таныстыру. Есеп шығаруда қолдана білуге үйрету.
-
y = sinx, y = cosx, y = tgx, y = ctgx тригонометриялық функцияның қасиеттерін мен графигін сала білу .
-
Оқушының график салу шеберлігін қалыптастыру және практикамен ұштастыруға үйрету, шығармашылығын және ойлау қабілетін дамыту.
информатикадан:
-
Excel кестелік процессор арқылы математикалық функциялардың графигін салуға үйрету
-
Excel бағдарламасының математикалық есептерді шығаруда мүмкіншілігін көрсету;
-
Мастер диаграмма функциясымен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: аралас (қайталау, диаграмма салу тақырыбы бойынша білімдерін бекіту).
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, видеопроектор, карточкалар, слайдтар, MS Office -электрондық кестелер процессоры Excel.
Пән аралық байланысы: Информатика
Таратпа материалдар: функция графигін салуға арналған тапсырмалы карточкалар, кестелер.
Сабақ барысы:
Математика пәнінің оқытушысы:
Бүгін біз өткен тақырып бойынша қайталау жүргізіп, сабағымызды информатика пәнімен байланыстамыз, яғни тригонометриялық функцияларының графигін Excel бағдарламасы арқылы жасаймыз.
Информатика пәнінің оқытушысы: Әрбір тапсырманы жеке Excel бағдарламасының әрбір жеке бетіне жасау қажет
лист №1. у=соs(x) и у=sin(x) функциясының координат арқылы графигін салу интервал (-180; 180) -.
лист №2. y=tg(x) функциясының графигін салу (бір оқушы осыны қалай жасайтының айтып береді).
Математика пәнінің оқытушысы.
График бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер:
-
y=tg(x) функциясының оң мәндерінің облысы;
-
функция нолдері;
-
функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері.
Информатика пәнінің оқытушысы.
y=sin3x және y=2cos функцияларының графигін саламыз..
Математика пәнінің оқытушысы.
-
y = cos(x) функциясының графигімен қандай өзерістер болды[у=sin(x)] функциясының графгімен ше [y=sin3x]?
y=sin3x функциясының нолдерін айтып шығындар
Информатика пәнінің оқытушысы.
-
. y = sin (2x - ) + функциясының графигін компьютерде және дәптерде саламыз. Дәптерге салған кезде көмекші құралдарды пайдалануға болады.
Математика пәнінің оқытушысы..
y = sin(2x - ) функциясының графигін алгоритм бойынша құрастырамыз
-
Берілген функцияның ең кіші оң мәнін қарастырамыз.
Т0 =
-
Шығарамыз: sin (2x - ) = 0, 2x- = n, nZ, x = (функция нолдері).
-
Шығарамыз: sin(2x - ) = и sin(2x - ) = -
шығарылуы:
sin(2x - ) = , sin(2x - ) = 1, 2x - = +2n, nZ, x = n, nZ.
x = n, nZ функция жоғарғы мәні 0,5.
Шығарылуы:
sin(2x - ) = - , sin (2x - ) = - 1, 2x - = -+2n, nZ, x = - n, nZ . x=- n,nZ функцияның төменгі мәні -0,5.
-
График саламыз
[ -; ]. Басқа интервалдарды да қолданамыз.
y = sin(2x - ) функциясының графигін 0,5 координата осінде
y = sin(2x - ) + функциясының графигін аламыз.
Өздігінен дәптерге функция графигін
y=3/2-2sin(3x+)
функциясының графиктерін салу туралы оқушының баяндамасы.
Информатика пәнінің оқытушысы.
Графикті компьютерде саламыз.
Сабақ қорытындысы: әрбір оқушының орындаған тапсырмаларын тексіріліп, әрбір оқушыға сабақ барысында баллдар қойылып, баллдарды есептеліп баға қойылады.
"5" - 9-10 балл
"4" - 7-8 балл
"3" - 5-6 балл
"2" - бес баллдан төмен жағдайда.
Үйге тапсырма: математикадан бақылау жұмысқа дайындық, информатикадан Excel бағдарламасында математикалық функцияларды дәптерге теріп жазып келу.