7


'Поурочная работа' 7 класса

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні 07.12.2015ж.

7-сынып Тексерген:

Сабақтың тақырыбы

Енгізу және шығару операторлары

Сабақтың мақсаты

Білімділік:оқушыларға мәліметтерді енгізу және шығару операторларының жазылу ережесін түсіндіру.

Дамытушылық: Оқушыларды алгоритмдеу мен программалау тілінде жазылу ерекшеліктерін ұғынып,қарапайым сызықтық програмаларды жазуға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушының компьютерлік және ақпараттық сауаттылығын қалыптастыра отырып,өздігінен нәтжеге жетуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Оқушылардың берілген материялды терең игеру кезінде ойлау қабілеті дамиды

программа жазудағы түйінді сөздердің қолданылуын ажырата отырып, есептерді орындай алады.

Сабақта қолданылатын әдістер

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ,

Диалогті оқыту (жетелейтін сұрақтар қою ),

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету , оқыту

Түйінді идея

Тапсырмалар беру арқылы өз бетінше ізденуге дағдыланады .

Оқулық материялымен шектелмейді

Тапсырмаларды мезгілімен орындауға жетелейді .

Сабақ кезеңдері

Қайталау жұмыстары.

Жаңа тақырып материялымен танысу

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу,түгендеу,сабақтын мақсатымен таныстыру

Қайталау жұмыстары


  1. Программалау тілінің командалары есеп шартына байланысты қалай бөлінеді?

  2. Арифметикалық және логикалық өрнектердің айырмашылығы қандай?

  3. Программалау тілінде өрнектердің жазылу ретін мысалдар келтіру арқылы түсіндіріңдер?

Жаңа тақырып материялымен танысу


Енгізу операторы есеп шығаруға қажетті берілген мәліметтерді пернетақтадан енгізу үшін қолданылады.

Енгізу операторының жазылу үлгісі:

Read(x)

Readln(x)

Паскаль тілінде енгізу-шығару оператолары процедура болып анықталады.Шығару операторлары есептің нәтижесін қағазға басып шығару үшін қолданылады.

Шығару операторының жазылу үлгісі:

Write (а,с)

Writeln(у)

Оператордан кейінгі жақшаның ішіне айнымалылардың аттары жазылады. Write-оператордың аты, «жазу»деген ұғымды білдіреді

Мысалы:

program n_1;

const pi=3.14;

var r, c, s: real;

begin

writeln('Шеңбер ұзындығын және дөңгелек ауданын есептеу');

write('r-дың мәнін енгіз>>');

readln(r);

c:=2*pi*r;

s:=pi*r*r;

writeln ('c =', с:6:4);

writeln ('s=', s:6:4)

end.

Бекіту тапсырмасы


І деңгей тапсырмалары

  1. write (f) операторы орындалғаннан кейін экранға келесі сандар шыққан болса,
    f айнымалысының типі қандай?

  1. 125

  2. 1.25Е+2

  1. Kosyndyайнымалысының енгізілуін қамтамасыз ететін оператор жаз.

  2. Тұрақты үтірі бар нақты санды экранға қалай шығаруға болады?

  3. Келесі операторлар орындалғанда қандай нәтиже шығады?

  1. write (a)

  2. write ('a')

  3. write ('a=', a)

  1. Программаның келесідей бөлігі берілген:

  2. a:=10; b:=a+1: a:=b-a; write (a, b)

  3. Компьютер экранына қандай сандар шығады?


ІІ деңгей тапсырмалары

  1. Программаның келесідей бөлігі берілген:

read (a); read (b); c:=a+b; write (a, b); write (c);

Енгізу және шығару операторларының санын азайтып, программаны жеңілдет.

  1. i, j, k бүтінсанды айнымалыларына келесі мәндерді меншіктеу қажет:
    10, 20 және 30. Енгізілетін мәндерге пайдаланып, келесідей нәтиже шығатындай енгізу операторын жаз:

    1. 20 10 30

    2. 30 20 10

    3. 10,30,20

  1. Екі санды енгізіп, кейін оларды кері ретте шығаратын программа жаз.


ІІІ деңгей тапсырмалары

  1. Тіктөрбұрыштың ауданы мен периметрін оның екі қабырғасының ұзындығынан есептеп шығаратын программа жаз. Қабырға ұзындығын пайдаланушы енгізу қажет.

  2. Үшбұрыштың ауданын оның үш қабырғасы арқылы табатын программа жаз. Қабырға ұзындығын пайдаланушы енгізу қажет.


Бағалау

«Екі жұлдыз , бір тілек »

Оқушылар бір - бірінің топ ішінде жасаған жұмыстарына баға береді .

Үйге тапсырма

Өткен материялдарды қайталап келу .

Рефлексия

Мұғалімге хат жаздыру арқылы кері байланыс жасау .



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал