- Учителю
- Ақпараттың өлшем бірліктері 5-класс
Ақпараттың өлшем бірліктері 5-класс
Мерзімі: 05.10.2016 тжыл
Жалпы сыныптағы оқушы саны:12
Сабаққа қатысқаны:12
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың тақырыбы: Компьютер.Компьютердің негізгі құрылғылары міндеттері .
Сабақ негізделген оқу мақсаты:
Компьютердің негізгі және қосымша құрылғыларының міндеттерімен және мүмкіндіктерімен танысу
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:Компьютердің құрылғыларының міндеттерін және мүмкіндіктерін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Компьютердің негізгі және қосымша құрылғыларын ажыратады, практикада қолдана алады.
Кейбір оқушылар: Компьютердің өмірдегі рөліне мысалдар, дәлелдер келтіреді, маңыздылығын бағалайды.
Сабақты өткен соң күтілетін нәтиже
-
ДК-дің жалпы құрылғыларының міндеттерін айқындайды;
-
Компьютер құрылғыларының мүмкіндіктерінің маңыздылығын біледі;
-
Компьютер құрылғыларының атауларын біледі және қызметтерін талдайды;
-
Құрылғылардың мүмкіндіктерін пайдалана алады.
Қолданылатын дидактикалық материалдар немесе көрнекіліктер:
Оқулық,стикер,маркер,деңгейлік тапсырмалар,бүктеме,плакат,суреттер
Сабақтың түрі:
Топтық, жұптық, жеке жұмыс
Сабақтың оқыту әдістері:
«Мен саған сенемін», «кім жылдам», «миға шабуыл», «Екі жұлдыз - бір тілек»
Пәнаралық байланыс:
Математика
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
-
Сәлемдесу.
-
Ұйымдастыру.
-
Топқа бөлу.
-
Сабақ барысымен таныстыру.
-
Бағалау парағын таныстыру.
-
Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
Сәлемдесу
Өздерін ретке келтіру
Топқа бөліну
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын
дайындыққа келтіру
Өткен сабақты қайталау
А. Ақпараттың өлшем бірліктерін атаңдар?
1 байтта неше бит бар?
Ең кіші және ең үлкен өлшем бірліктер
В. Кб, Мб, Гб, Тб. Неше байт бар?
Өзіңнің аты-жөнінде неше байт бар?
Алақай жазғы демалыс аяқталды. Сөйлемде қанша байт
және бит бар
Биттің сан мәні
С. Ақпаратты сақтау және тасымалдаушы құралдардың көлемі
қандай?
Кітапта 200 бет бар.Әр бетте 50 жол бар.Әр жолда 30 әріп
бар.Кітаптың ақпараттық көлемін анықта
Деңгейлік сұрақтарға жауап береді.
Жаңа сабақ
Топ басшыларын сайлау.
Топ басшы оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.
5-сынып оқулығында «Компьютер» тақырыбын оқыту.
Оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар екі топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылармен бірге табыс критерийлері анықталады.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.
Топтағы әрбір оқушы тақырыпты оқиды.
Оқушылар өздері оқыған құрылғы туралы топқа түсіндіреді.
Сабақты пысықтау
3.Дербес компьютер нешеге бөлінеді?
4.Компьютердің түрлері?
1.Пернетақтаның қызметі?
Кітаптағы тест жұмысын орындату
Сұрақтарға жауап береді.
Кітаптағы тест жұмысын орындау және оқушылар жауаптарын өзін-өзі бағалау әдісі арқылы тексеріп бағалайды.
Бағалау
Бағалау парақтарын жинап қорытынды бағаларын сынып журналына қою
Бағалау парақтарын жинап қорытынды бағаларын күнделіктеріне қойдырады.
Үй тапсырмасы:
Үйге 38-42 беттердегі $6 Компьютер.Компьютер құрылғылары
тақырыбын оқып келу.
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
Кері байланыс:
Сабақтан алған әсерлерін және ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату.«Екі жұлдыз - бір тілек» әдісін ұсыну.
Сабақтан алған әсерлерін және ұсыныстарын стикерлерге жазу.«Екі жұлдыз - бір тілек» әдісімен толтырады.
Мұғалімнің сабақтан кейінгі жазбасы
Сабақта не сәтті орындалды?
Сабақта не сәтсіз орындалды?
Келесі сабақта нені жетілдіру керек?
Мерзімі: 12.10.2016 тжыл
Жалпы сыныптағы оқушы саны:12
Сабаққа қатысқаны:12
Сабақтың тақырыбы:
Пернетақта.Пернелер тобы.
Сабақ негізделген оқу мақсаты:
Пернетақтамен және пернелер қызметтерімен, функционалдық пернелер қызметімен танысу.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Пернетақта анықтамасын және қанша блокқа бөлінетінін білуі қажет.
Оқушылардың басым бөлігі: функционалды пернелер қызметін біледі.
пернелер комбинацияларын пайдалануды біледі.
Кейбір оқушылар: ДК басқару пернелерін және амалдарды орындау үшін
пернелер комбинацияларын пайдалана алуады.
Сабақты өткен соң күтілетін нәтиже
• Пернетақта анықтамасын және 5 блогын біледі;
• Функционалдық пернелердің қызметін қолдана алады;
• Дербес компьютерді басқару пернелерінің байланысын анықтайды;
• Қандай да бір амалдарды орындау үшін пернелер комбинацияларын пайдалануды
үйренеді.
Қолданылатын дидактикалық материалдар немесе көрнекіліктер:
Оқулық,стикер,маркер,деңгейлік тапсырмалар,
Сабақтың түрі:
Топтық, жұптық, жеке жұмыс
Сабақтың оқыту әдістері:
«Мен саған сенемін», «кім жылдам», «миға шабуыл», «Екі жұлдыз - бір тілек»
СТО, АКТ, ЖИГСО-1, «диалогтық оқыту, «критерий арқылы» бағалау. «Мозайка» әдісі
Пәнаралық байланыс:
Математика
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
1. Сәлемдесу.
2.Ұйымдастыру.
3.Топқа бөлу.
4. Сабақ барысымен таныстыру.
5.Бағалау парағын таныстыру.
6.Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
Сәлемдесу
Өздерін ретке келтіру
Топқа бөліну
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын
дайындыққа келтіру
Өткен сабақты қайталау
А. Дербес компьютер деп неге айтылады?
Компьютер нешке бөлінеді?
Ноутбук деп неге айтылады?
В. Суперкомпьютердің қызметі?
Серверлер дегеніміз не?
Компьютердің құрамды бөліктерін ата?
С. Дербес компьютер нешеге бөлінеді?
Процессордың қызметі?
Жедел жады мен қатқыл диск қызметі?
Аналық тақша қызметі?
Деңгейлік сұрақтарға жауап береді.
Жаңа сабақ
Топ басшыларын сайлау.
Топ басшы оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.
5-сынып оқулығында «Пернетақта.Пернелер тобы» тақырыбын оқыту.
Оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар екі топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылармен бірге табыс критерийлері анықталады.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.
Топтағы әрбір оқушы ДК құрылғыларын бөліп алып оқиды.
Оқушылар өздері оқыған құрылғы туралы топқа түсіндіреді.
Сабақты пысықтау
1.Пернетақтаның қызметі?
2. Бас әріпті жазу пернесі?
3.Келесі қатарға өту пернесі?
4.Қате жазылған әріптерді өшіру пернесі?
Пернетақтада қандай әріптер бар?
3.Дербес компьютер нешеге бөлінеді?
4.Компьютердің түрлері?
Кітаптағы тест жұмысын орындату
Сұрақтарға жауап береді.
Кітаптағы тест жұмысын орындау және оқушылар жауаптарын өзін-өзі бағалау әдісі арқылы тексеріп бағалайды.
Бағалау
Бағалау парақтарын жинап қорытынды бағаларын сынып журналына қою
Бағалау парақтарын жинап қорытынды бағаларын күнделіктеріне қойдырады.
Үй тапсырмасы:
Үйге 42-44 беттердегі $6 Пернетақта .Пернелер қызметі. тақырыбын оқып келу.
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
Кері байланыс:
Сабақтан алған әсерлерін және ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату.«Екі жұлдыз - бір тілек» әдісін ұсыну.
Сабақтан алған әсерлерін және ұсыныстарын стикерлерге жазу.«Екі жұлдыз - бір тілек» әдісімен толтырады.
Мұғалімнің сабақтан кейінгі жазбасы
Сабақта не сәтті орындалды?
Сабақта не сәтсіз орындалды?
Келесі сабақта нені жетілдіру керек?
</