- Учителю
- Информатикадан қысқа мерзімді жоспар 5сынып
Информатикадан қысқа мерзімді жоспар 5сынып
Информатика пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы |
Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру. | |
Мақсаты |
компьютермен жұмыс істеу барысында техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауды үйрету. | |
Жұмыс нәтижесі |
информатика кабинетінде техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауды, көз жаттығуларын жасауды үйренеді. | |
Сілтеме |
Электрондық оқулық, информатика 5сынып, пән бойынша әдістемелік нұсқау, Мұғалімдерге арналған нұсқаулық | |
Қолданылатын әдіс-тәсілдері |
топпен жұмыс, диалогтық оқыту, Блум таксономиясы, сұрақ-жауап, сыни тұрғыдан ойлау технологиясы, «Бағдаршам» әдісі | |
Ресурстар |
Оқулық, электрондық оқулық, интерактивті тақта, компьютер, Activоte құрылғысы, слайд, постер, стикер, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, бағалау парағы | |
І. Ұйымдастыру |
- Оқушылармен сәлемдесу; - Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; - Жағымды психологиялық ахуал туғызу; («Шаттық шеңбері») - Оқушыларды топқа бөлу (сурет қиындыларын құрастыру бойынша); | |
Тапсырма түрлері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
«Білу» (5 мин) |
|
|
«Түсіну» (10 мин) |
Жаңа тақырып бойынша мағлұмат беру.
|
|
«Қолдану» (8мин) (Қарапайым тапсырмалар) |
|
|
Сергіту сәті. (1мин) |
Көзге жаттығу жасау музыкамен.. |
|
«Талдау» (10 мин)
«Жинақтау» (9мин)
|
|
|
«Бағалау» (1мин)
|
Бағалау парағымен жұмыс Бағалау критерийлері • Дербес жұмыс жасауы • Жұпта жұмыс жасауы • Практикалық білімі • Тест жұмысы
Бағдаршаммен бағалау |
Бағалау парағы бойынша бағалайды
Оқушылар бүгінгі күннен алған әсерлерін бағдаршаммен бағалайды. |
Рефлексия (1мин) |
Оқушыларға кері байланыс жасау үшін түрлі-түсті стикерлер таратады. |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған білімдері мен өз әсерлерін жазып, тақтаға іледі. |
Үйге тапсырма. |
§1. Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру. |
Информатика пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы |
Ақпарат, оның мазмұны, түрлері мен қасиеттері. | |
Мақсаты |
Оқушыларды ақпарат, информатика ұғымы, түрі және қасиеттерімен таныстыру. | |
Жұмыс нәтижесі |
Ақпарат ұғымы, оның түрлері, қасиеттері туралы кеңінен мағлұмат алады. Сабаққа деген қызығушылығын арттады. | |
Сілтеме |
Электрондық оқулық, информатика 5сынып, пән бойынша әдістемелік нұсқау, Мұғалімдерге арналған нұсқаулық | |
Қолданылатын әдіс-тәсілдері |
топпен жұмыс, диалогтық оқыту, Блум таксмономиясы, сұрақ-жауап, көшбасшылық, сыни тұрғыдан ойлау технологиясы «Басбармақ», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Ыстық орындық» | |
Ресурстар |
Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, слайд, постер, стикер, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, ОҮБ | |
І. Ұйымдастыру |
- Оқушылармен сәлемдесу; - Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; - Жағымды психологиялық ахуал туғызу; («Шаттық шеңбері») - Оқушыларды топқа бөлу («Компьютер», «Информатика» сөздері бойынша); - Топта басшысын тағайындау. | |
Тапсырма түрлері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
«Білу» (5мин) |
(«Ыстық орындық» әдісі)
|
|
«Түсіну» ( 9мин) |
|
|
«Қолдану» (9мин)
|
|
|
«Талдау» (6 мин)
|
|
|
Сергіту сәті. (1мин) |
Аннимация арқылы жасалған қимылдарды қайталау музыкамен.. | |
«Жинақтау» теориясы (13мин)
|
|
|
«Бағалау» (1мин)
|
Бағалау парағы Бағалау критерийлері • үй жұмысы • Компьютерде практикалық жұмыс • Жұпта жұмыс жасауы • Ребус • сұрақ-жауап • тест жұмысы
|
Бағалау критерийлері негізінде бағалайды
|
Рефлексия (1мин) |
«Басбармақ» |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған білімдері мен өз әсерлерін білдіреді |
Үйге тапсырма. |
§2. Ақпарат, оның мазмұны, түрлері мен қасиеттері. |
Информатика пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты өңдеу тәсілдері | |
Мақсаты |
Тірі ағзалардың ақпаратты қабылдауына, ақпарат беруі мен қолдануына мысалдар келтіруді үйрету, қоршаған ортаға ақпараттық көзқарас қалыптастыру. | |
Жұмыс нәтижесі |
Ақпаратты сақтаудың, өңдеудің және ақпаратты жеткізу түрлерін анықтау тәсілдерін, «ақпарат көздері» мен «ақпарат қабылдаушы» түсінігін, оны ажыратуды біледі. | |
Сілтеме |
Электрондық оқулық, информатика 5сынып, пән бойынша әдістемелік нұсқау, Мұғалімдерге арналған нұсқаулық | |
Қолданылатын әдіс-тәсілдері |
топпен жұмыс, диалогтық оқыту, Блум таксамономиясы, сұрақ-жауап, көшбасшылық, сыни тұрғыдан ойлау технологиясының «БББ» кестесі, «Жигсо», «Сұрақты ұстап ал!», «Сағат тілі бойынша серіктес» | |
Ресурстар |
Оқулық, электрондық оқулық, интерактивті тақта, Activslate құрылғысы, компьютер, слайд, постер, стикер, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, ОҮБ | |
І. Ұйымдастыру |
- Оқушылармен сәлемдесу; - Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; - Жағымды психологиялық ахуал туғызу; («Сағат тілі бойынша серіктес» ) - Оқушыларды топқа бөлу (түстер бойынша); - Топта басшысын тағайындау. | |
Тапсырма түрлері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
«Білу» теориясы. (5мин) |
|
|
«Түсіну» ( 10мин) |
Ақпаратты сақтау, ақпаратты жөнелту, ақпаратты өңдеу
|
|
«Қолдану» (9мин)
|
Компьютерде тәжірибелік жұмыс |
|
Сергіту сәті. (1мин) |
Аннимация арқылы жасалған қимылдарды қайталау музыкамен.. | |
«Талдау» (13мин)
|
|
|
«Жинақтау» (5мин)
|
|
|
«Бағалау» (1мин)
|
Бағалау парағы
|
Парақтарына әр тапсырманың критерийі бойынша ұпайларын қойып шығады. |
Рефлексия (1мин) |
Оқушыларға кері байланыс жасау үшін парақтар таратады. Ондағы сұрақтар: Сабақ ұнағаны? Сабақта ұнамағаны? Сабақта нені өзгерткің келеді? |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған білімдері мен өз әсерлерін, ойларын параққа жазады. |
Үйге тапсырма. |
§3. Ақпаратты өңдеу тәсілдері |
а
Информатика пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы |
Ақпараттың көлемі және оның өлшем бірліктері. | |
Мақсаты |
Ақпарат саны түсінігін енгізу, ақпараттың өлшем бірліктерімен таныстыру, ақпарат санын анықтаудың тәжірибелік дағдыларын қалыптастыру. | |
Жұмыс нәтижесі |
Компьютерде ақпаратты өлшеу тәсілдерін, «бит», «байт» ұғымдарын, ақпараттың өлшем бірліктерін, мәтіндік ақпарат санын анықтауды, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқа өлшем бірлігіне ауыстыруды үйренеді. | |
Сілтеме |
Электрондық оқулық, информатика 5сынып, пән бойынша әдістемелік нұсқау, Мұғалімдерге арналған нұсқаулық | |
Қолданылатын әдіс-тәсілдері |
топпен жұмыс, диалогтық оқыту, Блум таксамономиясы, сұрақ-жауап, көшбасшылық, сыни тұрғыдан ойлау технологиясы, ОҮБ, «Екі жұлдыз, бір тілек», «Константинополь», «ойлан, жұптас, бөліс», «Сағат тілі бойынша серіктес», «Бірге ойлаймыз» | |
Ресурстар |
Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, слайд, постер, стикер, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, ОҮБ | |
І. Ұйымдастыру |
- Оқушылармен сәлемдесу; - Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; - Жағымды психологиялық ахуал туғызу; («Сағат тілі бойынша серіктес») - Оқушыларды топқа бөлу (сурет қиындыларын құрастыру бойынша); - Топта басшысын тағайындау. | |
Тапсырма түрлері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
«Білу» (10 мин) |
|
|
«Түсіну» ( мин) |
«Ойлан, жұптас, бөліс»
|
|
«Қолдану» (8мин) (Қарапайым тапсырмалар) |
|
|
Сергіту сәті. (1мин) |
Аннимация арқылы жасалған қимылдарды қайталау музыкамен.. | |
«Талдау» (5 мин)
|
|
|
«Жинақтау» (5мин)
|
|
|
«Бағалау» практикасы. (1мин)
|
Бағалау парағы «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Парақтарына әр тапсырманың критерийі бойынша ұпайларын қойып шығады. |
Рефлексия (1мин) |
Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Бұл сабақ қаншалықты қиын болды? Бүгінгі сабақтың соңында қандай сезімде болдым? Сұрақтарына жауап береді. |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған білімдері мен өз әсерлерін, ойларын параққа жазады.
|
Үйге тапсырма. |
§4. Ақпараттың көлемі және оның өлшем бірліктері. |