- Учителю
- Ашық сабақ 5 сынып
Ашық сабақ 5 сынып
</ Информатика пәнінің мұғалімі
Токебаев Сабыр Ділтайұлы
Шона Смаханұлы атындағы негізгі мектебі
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Талас ауданы, Сейілбек ауылы
Апта: 7
Күні: 22.10.15ж
Пәні
Информатика
Мұғалім аты-жөні
Токебаев.С
Шона Смаханұлы атындағы негізгі мектебі
5 - сынып
Оқу-ісінің меңгерушісі
________ Тұрар.Ж
Сабақтың тақырыбы: Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі
Сілтеме:
-
5-сынып оқулығы;
-
5-сынып электронды оқулығы;
-
Стендтер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мәні:
Компьютердің программалық жабдықтамасы және қолданбалы программалар қызметтерін үйрету
Дамытушылық мәні:
Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге, пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру.
Тәрбиелік мәні:
Өз бетімен жұмыс жасауда ұқыптылық, еңбекқорлық, жинақылық, шапшаңдық қасиеттерін тәрбиелеу.
Нәтиже:
-
Компьютердің программалық жабдықтамасы қызметін біледі.
-
Қолданбалы программалар жабдықтамасы қызметтерін үйренеді
-
Программалау жүйелерін қызметін анықтай алады.
Түйінді идеялар:
Программалық жабдықтама
Қолданбалы программалар
Программалау жүйелері
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері:
СТО, АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту
Пәнаралық байланыс:
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
-
Сәлемдесу.
-
Ұйымдастыру.
-
Топқа бөлу.
-
Сабақ барысымен таныстыру.
-
Бағалау парағын таныстыру.
-
Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
-
Сәлемдесу
-
Өздерін ретке келтіру
-
Топқа бөліну
-
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)
(сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
-
Дербес компьютер құрылғары және анықтамасы?
-
ДК құрылғыларының қызметін анықта?
-
ДК құрылғыларының элементтері?
-
ДК қолдану салалары?
Қызығушылықты ояту (2 мин.)
Электронды оқулықтан «Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған.
Оқушылар зейін қойып тыңдайды
Мағынаны тану
(Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)
ББҮ (2 мин.)
ББҮ-ны толтыру
ББҮ бойынша жазу
Білемін?
Білгім келеді?
Үйрендім?
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сыныпты топ басышысын есімін таңдау арқылы
2 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.
Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.
5-сынып оқулығында «Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы» тақырыбын оқыту.
Оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар екі топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылармен бірге табыс критерийлері анықталады.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.
Топтағы әрбір оқушы пернелер тобын бөліп алып оқиды.
Оқушылар өздері оқыған тақырыптуралы топқа түсіндіреді.
Постер дайындау: пернелерге анықтама беріп, атқаратын қызметін жазады.
Ой толғаныс (4 мин.)
Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы
Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау)
Сұрақтарға жауап береді.
Бағалау (2 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бақылайды, бағалайды.
Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.
Үйге тапсырма (1 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Үйге 59-61 беттердегі §8. «Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы» тақырыбын оқып келу.
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
Рефлексия (2 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну.
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады.