7


  • Учителю
  • Сабақ жоспары 'Модель, нақты обьектің қасиеттерін бейне ретінде көрсетеді. ' тақырыбында (6 сынып)

Сабақ жоспары 'Модель, нақты обьектің қасиеттерін бейне ретінде көрсетеді. ' тақырыбында (6 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

№13 сабақ

Күні:___________ Мұғалімі:______________ Тексерген: о.і.м._____________________

Сыныбы: 6

Сабақтың тақырыбы: Модель, нақты обьектің қасиеттерін бейне ретінде көрсетеді.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың модель және модельдеу, нақты обьектің қасеиеттерін бейне ретінде түсіндіре отырып, практика жүзінде қолдануға үйрету.

Дамытушылығы: Оқушылардың модель мен модельдеуді таныстыра отырып, модель құру дағдыларын қалыптастыру. Логикалық ой-өрістерін дамыту.

Тәрбиелілік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жинақылыққа, адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Оқушылармен амандасу

  • Оларды түгендеу

  • Сабаққа назарын аударту

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

Сұрақтар:

  • Алгоритмнің түрлерін ата?

  • Сызықтық алгоритм дегеніміз не?

  • Тармақталған алгоритм дегеніміз не?

  • Циклдік алгоритм дегеніміз не?

  • ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

  • Модель - бұл глобус және әлем картасы,

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру:

Модель - бұл глобус және әлем картасы, жердің тартылыс түшінің формуласы, көрме стендідегі зымыранның макеті, мектептегі биология кабинетінің көрнекі құралдары, әйгілі суреттердің көшірмесі. Оларды не байланыстырады? Нақты нысанды зерттеу мақсатында адамның қолымен жасалған нысанды - модель деп атаймыз.

Модель - нақты нысанды, құбылысты немесе үдерісті қарапайым етіп түсіндіреді.

Модельдеу - нысандарды, үдерістерді және құбылыстарды зерттеу үшін модель құру.

Модельдеудің кезеңдері: есептің қойылымы, модельді құру, компьютерлік модель, модельдеу нәтижесін талдау. Модельдеу нәтижесін талдау барысында алынған нәтиженің мақсатқа сйәкес келетіндігін немесе мақсатқа сәйкес келмейтіндігі талданады. Анықталған қате - бұл да нәтиже болып есептелінеді.
Зерттеу мақсаты ретінде мыналарды айтуға болады:Қоршаған ортаны танып - білу; Берілген қасиет бойынша нысанды құру;Әсердің нысанға тигізер салдары; Құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды тиімді басқару.

Сызбасы көрсетілгендей, модельдей нысанды зерттеу барысында ортасында орналасқан. (26-сурет).

Модельдеу кезеңдері: барлық кензеңдерді мақсатқа және есептің қойылуына байланысты анықталған. Модельдеу - шығармашылық үдеріске жатады және ерекшеленген кезеңдер әр нақты жағдайда өзгеріске ұшырауы мүмкін.

Модельдеудің кезеңдері: есептің қойылымы, модельді құру, компьютерлік модель, модельдеу нәтижесін талдау. Модельдеу нәтижесін талдау барысында алынған нәтиженің мақсатқа сйәкес келетіндігін немесе мақсатқа сәйкес келмейтіндігі талданады. Анықталған қате - бұл да нәтиже болып есептелінеді.

Зерттеу мақсаты ретінде мыналарды айтуға болады:

  • Қоршаған ортаны танып - білу;

  • Берілген қасиет бойынша нысанды құру;

  • Әсердің нысанға тигізер салдары;

  • Құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды тиімді басқару.

IV.Жаңа тақырыпты бекіту: Тәжірибелік жұмыс (жұптық жұмыс).

1. Сабаққа кешігу барысындағы жазылатын түсініктеменің сөздік моделін құрыңдар.

2. Оны мәтіндік редакторда рәсімдеңдер.

3. Қалай ойлайсыңдар, сөздік модель құру барысында қандай мақсаттар қойылады?

V. Қорытындылау

VI. Үйге тапсырма: § 13 оқу



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал