7


  • Учителю
  • Сабақ жоспар 'Ақпаратты жазу және санау. Ақпаратты тасымалдаушылар' 5 сынып

Сабақ жоспар 'Ақпаратты жазу және санау. Ақпаратты тасымалдаушылар' 5 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Бекітемін:

Күні:

Пән аты: Информатика

Класы: 5

Мұғалімі: Г.Қ.Рамазанова

Тақырып: Ақпаратты жазу және санау. Ақпаратты тасымалдаушылар.

Мақсат: ОЖ қосымшасында ақпаратты сақтау, оқу, нысандарды іздеу ережелерімен таныстыру.

Міндеттер:

Білімділік - Оқушыларды тақырып бойынша қойылған талапқа байланысты ақпаратты жазу, сақтау және тасымалдауыш құралдарымен таныстырып, жұмыс жасауды үйрету.

Дамытушылық -Оқушылардың ақпарат тасуыштарымен жұмыс жасау сауаттылықтарын дамыту.

Тәрбиелік - Талапқа сай таланты да, білімді оқушыларды тәрбиелеу.

Сабақ түрі: лекция сабақ

Сабақ типі: аралас сабақ

Әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі - иллюстративті, көрнекілік, сұрақ -жауап

Құрал-жабдықтар ноутбук- 16, ActiveStudio бағдарламасы, ActivBoard, ActivPen, бейнепроектор-1.

Сабақ барысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин):

а)оқушылар тізімі;

ә)кабинет жағдайы;

б)сабақ барысымен таныстыру.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.(3-5 мин)

  1. Алмасу буфері дегеніміз не?

  2. Жұмыс үстелінде қандай нысандар орналасқан?

  3. Бас мәзірді не үшін пайдаланамыз?

  4. Экранның шектелген аумағы қалай аталады?

  5. Программамен жұмысты аяқтауда қандай тәсілдер қолданылады?

  6. Программа қалай іске қосылады?

  7. Аты белгілі файл мен қапшықты қалай табамыз?

  8. Өз істеген жұмыстарымызды программада қалай сақтаймыз?

№13-ТЕСТ

1

2

3

4

5

6

7

А

В

С

А

В

С

С

  1. Жаңа тақырыпқа кіріспе (3-5 мин)

  • Жалпы файл дегеніміз не?

  • Мәтінді блокнотта қалай сақтаймыз?

  • Осы программада сақтау тәсілдерінің арасында қандай айырмашылық бар?

  • Басқа программада ақпарат қалай сақталады?

  • «сохранить» және «сохранить как» командасының айырмашылықтары қалай?

  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру(3-5 мин)

Ақпаратты жазу үшін пернетақтаның көмегімен жүргізіледі. Жазылған ақпаратты сақтау үшін: «сохранить» немесе «сохранить как» көмегі арқылы орындалады. Егер жазылған ақпарат бірінші сақталғалы тұрса, онда «сохранить как» командасын орындаймыз, әйтпесе «сохранить» командасы орындалады. Егер қажетті нысанды іздеу үшін «найти» командасы арқылы жүргізіледі.



Ақпаратты тасымалдауыштар

Мінездемесі

Сыйымдылығы

Мәліметтердің алмасу жылдамдығы

Артықшылығы

Кемшілігі

Дискета

/1970-1990жж/

3,44 Мбайт

Шамалы көлемді деректерді көп қайтара жазып, сақтау үшін қолданылатын магниттік ақпараттық тасымалдағыш

Жазылған мәліметті бірнеше рет өшіріп жазуға болады

Көп мөлшерлі ақпарат сыймайды.

Дискілер

/CD-RW, DVD-RW/

700 Мбайт

Көлеміне сәйкес ақпарат сақтауға арналған

Жазылған мәлімет жойылмайды

Қайта жазылмайды, сынып немесе сызылып қалуы мүмкін. Мәліметтер өзгертілмейді.

4-8 Гбайт

Үлкен көлемді ақпарат сақтауға арналған.

Флешка

256 Мбайт

16 Гбайтқа дейін

Мөлшеріне қарай ақпарат сақтауға болады.

Мәліметтерді көп рет қайталап жазуға болады

Бағасы қол жетімді

Кез-келген уақытта бұзылып немесе жоғалып кетуі мүмкін

Жады картасы

2-16 Гбайт

Үлкен көлемді ақпарат сақтауға арналған.

Қатқыл дискі

500-700 Гбайт

Үлкен көлемді ақпарат, программалар жазып сақтауға арналған.

Мәліметтерді көп рет қайталап жазуға болады

Көлемінің үлкен болуына байланысты жұмыс жасау жылдамдығы баяу

  1. Практикум:

  • Оқулықтың 113-114 беттердегі А-В-С деңгейлік тапсырмаларды орындау.

  • Қосымша үлестірмедегі тапсырма:

№1. Сыныптағы барлық балалар туралы ақпараттың сендердің компьютерлеріңнің қай дискісіне сиятынын анықтаңдар. Көлемі 376 Кбайт мөлшерлі суреттер мен 10 беттік (әрқайсысы 64 символдық 48 жолдан тұратын) ақпарат мәтіндік файлда сақталған. Санау үшін «калькульятор» бағдарламасын пайдаланыңдар.

№2. Ақпарат мөлшерін анықтаыңдар: «Кездесу қыркүйек айында тағайындалды»

№3. Оқулықтың бір бетінің және бүтіндей оқулықтың жуық ақпараттық көлемін өлшеңдер. Көлемі 600 Мбайт, 2 Гбайт болатын дискіге осындай кітаптың нешеуі сыюы мүмкін?

  1. Сабақты бекіту сұрақтары:

  • Ақпаратты тасымалдауыштарды атаңдар.

  • Ақпаратты тасымалдауыштардың бір - бірінен айырмашылығы неде?

  • Ақпараттң өлшем бірліктері.

7) Үйге тапсырма Ақпаратты оқу және жазу. Ақпараттарды іздеу тақырыбын оқу. Бақылау сұрақтарына жауап іздеп келу. Анықтамаларды жазу.

8) Бағалау



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал