7


  • Учителю
  • Информатика пәні бойынша 'Масштаб. Суреттің трансформациясы' тақырыбындағы сабақ жоспары

Информатика пәні бойынша 'Масштаб. Суреттің трансформациясы' тақырыбындағы сабақ жоспары

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ жоспары №17

Сыныптар: 5Ж 5Е 5А 5Б

Мерзімі: 09.01 14.01 15.01 15.01

Сабақтың тақырыбы: Масштаб. Суреттің трансформациясы

Сабақтың мақсаты: сурет трансформациясын орындауды үйрету.

Оқушылар білуі тиіс: масштаб құралы қай кезде пайдаланылатынын, трансформацияның не екенін.

Оқушылар үйренуі тиіс: суреттің масштабын әртүрлі тәсілдермен өзгертуді, көлбеуді, суретті бүруды және сурет бөліктерін өзгертуді.

Сабақтың барысы

  • ¥йымдастыру кезеңі

  • Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою

  • Мәселе (проблема) қою

Біздің алғашқы тәжірибелік жүмысты естеріңе түсіріңдер (ойыншық). Суретті бояу үшін оның контуры қандай болуы керек? Қандай құрал контурдагы тесіктерді жабуга көмектесті? Сәтсіз әрекетті қалай болдырмауға болады?

IV Жаңа тақырыпты түсіндіру

Суреттің бөлшектері масштабта дәл алынады.

Өз бумаларынан суретті ашу үсынылады.

Параграф мәтінінен тэжірибелік жүмысты орындау. Жүмыстың мақсаты - сүрақтарға жауап беру.

  1. Максималды масштабты қалай қоямыз?

  2. Негізгі режимге қалай ораламыз?

  3. Масштабты өзгертуде пернетақтаның қай пернесін басып түрып, тышқанмен қозғал-тамыз?

  4. Белгіленген бөліктің масштабын өзгертуге бола ма?

  5. Мәтінді масштабтағанда мэтіннің эріп өлшемі өзгере ме?

  6. Мәтін масштабын қандай жағдайда өзгертеміз? Жауапты жүмыстың эр кезеңін орын-дағанда эвристикалық әңгіме түрінде айтуға болады. «Трансформация» - латын тілі-і нен аударғанда, «өзгерту», «айналу» дегенді білдіреді.

Сұрақтар:

  1. Өзгертулермен қай жерде кездесеміз?

  2. Сурет бөліктерімен орындалатын операциялардың қайсысын трансформациямен салыстырар едіңдер? Сендер сурет бөлігі өлшемін өзгертуді үйрендіңдер. Бүл да трансформацияға жатады (өзгерту). Өлшемін өзгерту, кесіп алу, суретті бөлу командаларын барлық суреттерде, белгіленген суреттерде, интерактивті тақтаны, проекторды пайдаланып көрсетеді. Оқушыларға суреттің көлбеуін орындауға тапсырма беру. Жүмыс нәтижесін талқылау.

  3. Бүрыш белгісі теріс болуы мүмкін бе?

  4. Бүрыштың максималды белгісін қоюға бола ма? Неліктен?

Кесіп алу командасы - суреттің ерекшеленген бөлігін қалдырады. Бүл өте ыңғайлц мысалы, өрнектерді салуда олардың элементін саламыз, одан кейін оларды көшірі өрнекті жасаймыз, белгілеп, керек емес суретті өшіреміз.

V Сабақты бекіту

Тақырыптағы тәжірибелік жүмысты оқушылар өздері орындайды, мүғалім кеңесші рөлінде, бақылап, нүсқау береді.

  • Жүмыс үстелінде «Пуск => Панель управление» - «Оформление» жэне «Персона-лизация» «Персонализация => Фон» командаларын орындау.

  • Таңдалған суретке тышқанның оң жағын басу.

  • «Открыть с помощью» - Раіпі; командасын таңдау.

  • Персонализация командасына оралу.

  • «Изменение рисунка» сілтемесін басу.

  • Терезені алмасу буферіне көшіру.

  • Тағы бір Раіпі терезесін ашу.

  • Алмасу буферінен суретті қою.

  • ¥наған персонажды белгілеу.

  • «Обрезка» командасын орындау.

  • Суреттерді бумаларында «персонаж» атымен сақтау.

  • Раіnt терезесіне фон суретімен өту.

13) «Вставить => вставить из» командасын орындап, персонаж файлын корсету.
Таңдалған деңгей бойынша тэжірибелік жүмысты компьютерде орындау.

VI Сабақты қорытындылау

Тәжірибелік жүмыс нәтижесін тексеру, бағалау.

VII Үй тапсырмасы: §17 оқу, тестке дайындалу



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал