- Учителю
- Формуланы енгізу және көшіру
Формуланы енгізу және көшіру
Пәні: Информатика | Күні: | Сынып: 8 | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | §28. Формуланы енгізу және көшіру | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Microsoft Office Excel-де формуланы енгізу жоладарын үйрену | |||||||||||||||||
Сабақтың әдісі: | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, дарынды және талантты балалармен жұмыс, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану. | |||||||||||||||||
Сілтеме: | 8-сынып оқулығы, оқулыққа қосымша нұсқаулық, интернет материалдары | |||||||||||||||||
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: | Топ ішінде өзгелердің пікірін тыңдап, ортақ шешімге келудің жолдарын үйренеді. Microsoft Office Excel-де формуланы енгізу жоладарын үйреніп, есепті шешу жолын оңайлатады. Пәнге деген қызығушылығы артып, білім, білік дағдысы қалыптасады. | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: | Білімділік: Excel-де формуланы енгізу әр түрлі жоларын үйрену. Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Сыни тұрғыдан ойлануға жағдай жасау. Тәрбиелік: Жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу. | |||||||||||||||||
АКТ мүмкіндіктері: | Дербес компьютер, Интербелсенді тақта | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы: 0.5 мин | Амандасу. Кезекшімен әңгіме | |||||||||||||||||
№ | Уақыт | Жұмыстың түрі | Мұғалімнің рөлі | Оқушының рөлі | Бағалау | |||||||||||||
1 | 3 мин | Шаттық шеңбері Топқа бөлу | Мұғалім ортаға әртүрлі түстегі асықтарды қояды | Өздеріне ұнайтын түстегі асықты алу арқылы топқа бөлу |
| |||||||||||||
2 | 5 мин | Білу Үй тапсырмасы «Құпия хат» ойыны: Excel-ге берілгендерді енгізу және редакциялау | Әр топтағы оқушы өзіне берілген қағазға алдыңғы өткен тақырып бойынша тапсырмалар жазады, жмнап алып оқушыларға тарату | Өзіне берілген тапсырмаға жауап береді | Шапалақ ұру арқылы бағалау | |||||||||||||
3 | 5 мин | Жаңа сабаққа кіріспе Миға шабуыл
| 1. Microsoft Office Excel деген не? 2. 2,456+9,487=? 3. Excel-де формула құрып есеп шығаруға болама? 4. Болса қандай формулалар деп ойлайсыз? | Әр топ оқушылары өз бетімен сұрақтарға жауап береді. | 2 жұлдыз 1 тілек | |||||||||||||
4 | 10 мин | Түсіну Жаңа сабақ
| MS Excel-де кез келген формула "=" белгісінен басталатынын білеміз. Мысалы: =А3+В3+С3. Ал егер осы ұзын ормуланын орнына, стандартты аспаптар тақтасынан белгісінің батырмасы қарастырылған. Мысалы: (А3:С3) белгілеп, айтылған белгіні басып көреміз. Тапсырма: Тауар | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | Бәрі | ||||||||||
Сүт | 2300 | 5400 | 7800 | 3300 |
| |||||||||||||
Ұн | 1100 | 3200 | 4600 | 2000 |
| |||||||||||||
Бидай | 5500 | 6800 | 8000 | 5300 |
| |||||||||||||
Күріш | 2000 | 4800 | 6400 | 2000 |
|
-
Сүттің барлық литр санын есептеу
-
Ұнның 2012,2013 жылғы жалпы санын есептеу
-
Бидайдің 4 жылдағы ортақ санын есептеу
-
Күріштің 2014,2015 жылғы жалпы санын есептеу туралы тапсырма берілді
Оқушылар өздеріне берілген ресурс арқылы тапсырманы орындайды
Бас бармақ әдісі
5
7 мин
Қолдану
Практикалық жұмыс
Тақырыптың соңындағы практиумды орындату
Топтар өзіне берілген тапсырманы тез, дұрыс жасап шығуға тырысады
Смайлк арқылы
2 мин
Сергіту сәті ()
6
5 мин
Талдау
Қорытындылау
Рефлексия
«Сабақ барысындаға топтағы адамның маңызы» тақырыбында постер қорғау
Оқушылар сыни тұрғыдан ойлау арқылы өз ойларын парақ бетіне түсіреді және сол бойынша әр топ арасында қорғалады
Бағдаршам әдісі арқылы
7
3 мин
Бағалау
/формативті бағалау/
Оқушыларға өзін және тобындағы әріптесін критерий құру арқылы бағалауға тапысрма беріледі
Критерийлер арқылы оқушылар өзін-өзі және әріптесін бағалайды.
Критерий арқылы бағалау
8
2 мин
Үйге тапсырма
Үйге §28. Қайталап оқып, формулаларды басқаша түрлендіріп келу
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтары болса мұғалімге қояды.
9
0.5 мин
Көңіл-күй смайликтері
Мұғалім оқушыларға смайлик таратып береді
Бүгінгі сабақта алған әсерлеріне байланысты смайликтерді көтереді
10
Мұғалімнің бағалауы
Оқушының түзету керек жерелін айта кету
Оқушылар қателескен жерелін талдауға үйге тапсырма алады
Барлық оқушыны мадақтау