7


  • Учителю
  • Бөлу арқылы мәтіндерді бірнеше бағанда орналастыруды ұйымдастыру

Бөлу арқылы мәтіндерді бірнеше бағанда орналастыруды ұйымдастыру

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

«Тараз қаласы әкімдігінің білім бөлімінің № 43 орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі



«Бөлу арқылы мәтіндерді бірнеше бағанда орналастыруды ұйымдастыру»

10 «ә» сыныбы

Қысқа мерзімді жоспар



Информатика пәнінің мұғалімі:

Иптильдаева Салтанат Анарбекқызы

2015-2016 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: Бөлу арқылы мәтіндерді бірнеше бағанда

орналастыруды ұйымдастыру.

Сабақтың мақсаты:

Мәтіндік редакторда бетке, бағанға бөлуді орнатудың не үшін керектігін түсіну. Бетті, бағанды бөлуді тәжірибе жүзінде орындай білу.

Сабақтың міндеттері:

1. Оқушылар мәтінді бөлу арқылы бірнеше бағанға орналастырумен танысып, бірнеше бағаны бар мәтін құрастырады;

2. Ресурстарды талдап, объектілері туралы толық түсінік алады;

3. Баған туралы талдайды, тұжырымдайды.

Күтілетін нәтиже:

Мәтіндік редакторда беттерді бөлу арқылы мәтіндерді бірнеше бағанда орналастыра алады.

Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабаққа кіріктірілген модуль: Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Оқыту мен оқудағы көшбасшылық, Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану.

Сабақта қолданылатын әдістер: «Әткеншек» әдісі, «Диалогтық оқыту»

сұрақ-жауап, «Топпен жұмыс» постер қорғау, «Деңгейлік тапсырмалар» компьютермен жұмыс, «Блоб ағашы» өзін-өзі бағалау, «Критериалды бағалау», «Кері байланыс» парағы.

Cабақтың көрнекілігі: Көрсетілім, оқулық, маркер, таратпа қағаздар, батман қағаздары. т.б.

Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы.


Cабақтың жоспары:


І. Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосфера.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. «Әткеншек» әдісі;

  2. «Диалогтық оқыту» сұрақ-жауап.

ІІІ. Жаңа сабақ.

  1. «Топпен жұмыс» постер қорғау;

  2. «Деңгейлік тапсырмалар» компьютермен жұмыс.

ІV. Жаңа сабақты бекіту.

«Блоб ағашы» өзін-өзі бағалау.

V. Үй тапсырмасын беру.

VI. Оқушы әрекетін және сабақ барысын бағалау.

«Критериалды бағалау» парағын есептеу.

VII. Кері байланыс.

«Кері байланыс» парағы.

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Уақыт

Ресурс тар

Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру.

«Сиқырлы сөз»

1.

Қазақ хандығына 550 жыл суреттері

Суреттердің қиындысын оқушыларға тарату

Суреттері бірдей оқушылар топ-топқа бөлінеді

Топтас

тыру


2 минут

Таратпа қағаз

дар

Үй тапсырмасын сұрау

2.





Үй тапсырма сы.

Оқушыларды ортаға шығарып, оқушылардың тең жартысы шеңбер ішіне, қалған оқушыларды шеңбер сыртына тұрғызу.

Сұрақ -жауап

Оқушылар шеңбер құрып, үй тапсырма сын «Әткеншек» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қойып жауап береді.

«Әткен шек» әдісі

5 минут


3.

Үй тапсырма сын қорытын дылау.

Оқушыларға диалог жасай алатындай жағдай жасау.

Бір-бірімен диалог құрады.

«Диалогтық оқыту»

сұрақ-жауап


5 минут


Негізгі кезең

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Уақыт

Ресурс тар

1.


Білу/ Түсіну.

(блум жүйесі б/ша)


Оқушыларға керекті материалды ұсыну.

Оқулық тағы мәтінді оқып, постер дайындап, қорғау.



«Топпен жұмыс»

10 минут

Батман, маркер лер, стикер лер

2.

Қолдану/ Талдау

Компьютермен жұмыс

Деңгейлік тапсырмаға арналған материалды ұсыну.

Оқушылар жеке отырып, деңгейлік тапсырма орындайды.

«Деңгей лік тапсыр малар»

15 минут

Таратпа қағаздар

Қорытынды

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Уақыт

Ресурс тар

3.


Жинақтау «Блоб» ағашымен талдау жасау

Блоб ағашымен өздерін бағалуды түсіндіріп өту.

Блоб ағашына өздерінің қай деңгейде жүргендерін анықтау.

«Блоб» ағашы

2 минут

Таратпа қағаздар

4.

Үй жұмысы


Тәжірибелік тапсырмалар

94- бет.

Өзіңді тексер.

Мәтіндерді бірнеше бағандарға бөліп тәжірибелік тапсырма орындау. Өзіңді тексер.

Жеке жұмыс

1 мин


5.

Бағалау

  1. Бағалау парақтарына өздеріне баға қоюды сұрану.

  2. Бағалау парақтарын жинау.

  1. Бағалау парақтары на өздеріне баға қояды.

  2. Бағалау парақтарын өткізеді.

Бағалау парақ тары

2 минут

Бағалау парақ тары

6.

Рефлексия

«Кері байланыс» парағы


  1. Сабақ Сізге ұнады ма?

  2. Сабақтың ең ұтымды жерлері қандай болды деп ойлайсыз?

  3. Бүгінгі сабақтан түйген ең маңызды ойыңыз қандай болды?

Кері байланыс парағына сабақтан алған әсерлерін жазу.


Кері байла ныс


3 мин

Кері байла ныс парақ тары



Кері байланыс парағы

  1. Сабақ Сізге ұнады ма? Пікіріңізді дәлелдеңіз.

_______________________________________________________

_______________________________________________________


  1. Сабақтың ең ұтымды жерлері қандай болды деп ойлайсыз?

_______________________________________________________

_______________________________________________________


  1. Бүгінгі сабақтан түйген ең маңызды ойыңыз қандай болды?

_______________________________________________________

_______________________________________________________




Кері байланыс парағы

  1. Сабақ Сізге ұнады ма? Пікіріңізді дәлелдеңіз.

_______________________________________________________

_______________________________________________________


  1. Сабақтың ең ұтымды жерлері қандай болды деп ойлайсыз?

_______________________________________________________

_______________________________________________________


  1. Бүгінгі сабақтан түйген ең маңызды ойыңыз қандай болды?

_______________________________________________________

_______________________________________________________

Кері байланыс парағы

  1. Сабақ Сізге ұнады ма? Пікіріңізді дәлелдеңіз.

_______________________________________________________

_______________________________________________________


  1. Сабақтың ең ұтымды жерлері қандай болды деп ойлайсыз?

_______________________________________________________

_______________________________________________________


  1. Бүгінгі сабақтан түйген ең маңызды ойыңыз қандай болды?

_______________________________________________________

_______________________________________________________

Бағалау парағы

Аты-жөні: _____________________________

Сыныбы:___________


Үй жұмысы

Үй тапсырмасын қорытындылау.

«Постермен жұмыс»

«Деңгейлік тапсырмалар»

Бағалау

1. Сауатты сөйлеу-1 балл

2.Тақырыптың ашылуы-2 балл

3. Сұраққа толық жауап беру, алу-3 балл

1.Диалогтың болуы-1 балл

2.Сауатты сөйлеу-2 балл

3.Өмірмен байланысы-3 балл


1-топ

1.Эстетикалық талғамы-1 балл

2.Тақырыптың ашылуы-2 балл

3. Өмірмен байланысы-3 балл


1.Сауатты жазу-1 балл

2.Тапсырмалар дың толық орындалуы-2 балл

3.Құжаттың рәсімделуі-3 балл

«5»-12-13 балл

«4»-11-10 балл

«3» 9-6 балл

«2»-0-5 балл

0-3 балл

0-3 балл

0-3 балл

0-3 балл

Бағалау парағы

Аты-жөні:

Сыныбы:


Үй жұмысы

Үй тапсырмасын қорытындылау.

«Постермен жұмыс»

«Деңгейлік тапсырмалар»

Бағалау

1. Сауатты сөйлеу-1 балл

2.Тақырыптың ашылуы-2 балл

3. Сұраққа толық жауап беру-3 балл

1.Диалогтың болуы-1 балл

2.Сауатты сөйлеу-2 балл

3.Өмірмен байланысы-3 балл


1-топ

1.Эстетикалық талғамы-1 балл

2.Тақырыптың ашылуы-2 балл

3. Өмірмен байланысы-3 балл


1.Сауатты жазу-1 балл

2.Тапсырмалар дың толық орындалуы-2 балл

3.Құжаттың рәсімделуі-3 балл

«5»-12-13 балл

«4»-11-10 балл

«3» 9-6 балл

«2»-0-5 балл

0-3 балл

0-3 балл

0-3 балл

0-3 балл

Бағалау парағы

Аты-жөні:

Сыныбы:


Үй жұмысы

Үй тапсырмасын қорытындылау.

«Постермен жұмыс»

«Деңгейлік тапсырмалар»

Бағалау

1. Сауатты сөйлеу-1 балл

2.Тақырыптың ашылуы-2 балл

3. Сұраққа толық жауап беру-3 балл

1.Диалогтың болуы-1 балл

2.Сауатты сөйлеу-2 балл

3.Өмірмен байланысы-3 балл


1-топ

1.Эстетикалық талғамы-1 балл

2.Тақырыптың ашылуы-2 балл

3. Өмірмен байланысы-3 балл


1.Сауатты жазу-1 балл

2.Тапсырмалар дың толық орындалуы-2 балл

3.Құжаттың рәсімделуі-3 балл

«5»-12-13 балл

«4»-11-10 балл

«3» 9-6 балл

«2»-0-5 балл

0-3 балл

0-3 балл

0-3 балл

0-3 балл


Бөлу арқылы мәтіндерді бірнеше бағанда орналастыру


Егер құжатта мәтінмен жұмыс жасай отырып, мәтінді керекті жерінен бөлгіміз келсе, мысалы, бірінші және екінші жолдары бөлу керек болса, меңзерді бірінші жолдың соңына орналстырып: Кірістіру (Вставка) мәзіріне кіріп, Бетке бөлу (Разрыв сраницы) батырмасын шертеміз, екінші жол келесі бетке ауысады.

Тек мәтінді ғана емес, бетті де бөлуге болады. Бетке бөлу бұйрығын берсек, онда меңзер қай жерде орналасса, сол жерден мәтін бөлініп, ортасында бос бет пайда болады.

Бағанды Беттерді белгілеу мәзірінен Беттердің параметрлері тобындағы Бағандар батырмаларының көмегімен құруға болады.

Баған құру үшін келесі бұйрықтарды орналастыру:

  1. Құжаттың керекті жерін немесе бүкіл құжатты белгілейміз.

  2. Беттерді белгілеу қосымшасына өтеміз.

  3. Беттер параметрлері тобындағы бағандар батырмасын басыңдар және мәзірден баған санын таңдаңдар.

  4. Егер ұсынылған нұсқалардың арасында сендерге қажетті баған болмаса, онда Басқа бағандар батырмасына басамыз. Бағандар диалогтік терезесінде Тип бөлімінде нұсқалардың біріне шертеміз немесе Бағандар саны өрісіне бағандардың қажет санын енгіземіз. Құжаттың өзгергені Үлгі аймағында көрініп тұрады.


Бағандағы мәтінді бөлу: мәтіні бар бағанмен жұмыс істеу кезінде бағандағы мәтінді бөлгіміз келсе, мына бұйрықтарды орындаймыз: Беттерді белгілеу - Бөлу - Баған, баған ортасынан мәтін зіліп, келесі бағанға көшеді. Егер ешқандай мәтін енгізбей бағандары орнатып алып, Бөлу (Разрывы) - Баған (Колонка) батырмасын шертсек, меңзер бірінші бағаннан екінші бағанға көшеді.

  1. Баған дегеніміз не?

  2. Жолдары, абзацты, бетті бөлу қалай іске асады?

  3. Баған не үшін қолданылады?

  4. Бағанды қалай бөлеміз?

  5. Абзацты бөлу жолы қандай?

  6. Бағандағы мәтінді қалай бөлеміз?




























«Алтын ереже»



* Сабақтан кешікпейміз.

* Білуге және көбірек есте сақтауға тырысамыз.

* «Қол көтеру» ережесін қадағалаймыз.

* Ойымызды ашық айтамыз.

* Бір-бірлеп сөйлейміз.

* Мәселенің мәні бойынша сөйлейміз.

* Бір-бірімізді ұғынуға тырысамыз.

* Өзгелердің сезімін сыйлаймыз.

* Уақытты тиімді пайданаланамыз.

* Бір-бірімізге сый көрсетеміз (сөзбен, шапалақпен) және т.б.






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал