- Учителю
- Санау жүйесі 8 сынып
Санау жүйесі 8 сынып
Сабақтың тақырыбы: Сандарды бір санау жүйесінен екінші бір санау жүйесіне ауыстыру.
Сабақтың мақсаты: Сандарды бір санау жүйесінен екінші бір санау жүйесіне ауыстыру ұғымдарын қалыптастыру
Сабақтың нәтижесі: Оқушылар санау жүйесі туралы мәліметтерді біледі .
Сабақтың түйінді идеялары: Бірін бірі тыңдай біледі. «Өрмекші» әдісі, Джиксо, Маршрут картасы, БББ стратегиясы
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Өрмекші» әдісі, Джиксо әдісі, «Кір жайғыш» әдісі, Маршрут картасы, «Күншуақ рефлексиясы» ,Бағалау штангасы
Сыныбы: 8а
Уақыты
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау
Қолданылатын ресурстар
5 мин
І.Кіріспе
Тілек шоғы
Ынтымақтастық атмосферасын құру.
1.Нұсқау: Оқушыларды тақтаның алдына шеңбер жасатамын.
Стакандарға су құйылып, стакандағы суларды бір біріне тілек айтып ішеді, содан соң стаканның астындағы суреттер арқылы топқа бірігеді.
1. Оқушылар сәлемдесіп ынтымақтастықты орнатты.
.
Өзін өзі бағалау
Парақшалар, суреттер, АКТ
10 мин
ІІ.Таныстырылым
«Өрмекші» әдісі
3.Нұсқау.
Оқушыларды тақтаға шеңбер қылып тұрғызамын. Жіп арқылы оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.
4. Нұсқау: Интербелсенді тақтадан өтілген тақырыптар бойынша кестені толтырады.
5. «Ойға шабуыл»
Көлденеңнен:
-
80=LXXX=50+10+10+10
-
510=DX=500+10
-
1001=MI=1000+1
-
94=XCIV=10+100-1-5
-
39=XXXIX=10+10+10-1+10
-
750=DCCL=500+100+100+50
-
26=XXVI=10+10+5+1
-
15=XV=10+5
-
40=10-50
Тігіненен:
1.79=LXXIX=50+10+10-1+X
2. 34=XXXIV= 10+10+10-1+5
3. 1026=MXXVI=1000+10+10+5+1
4. 81=LXXXI=50+10+10+10+1
5.630=DCXXX=500+100+10+10+10
Оқушылар тақтаға шығады. Бір-бірлеріне сұрақтар қояды.
Интербелсенді тақтада кесте толтырды.
Топтық бағалау
Кітап, интербелсенді тақта.
Слайдтар
10 мин
10мин
5мин
ІІІ. Негізгі бөлім
«Джиксо » әдісі
IVЖаңа сабақ
Санды екілік санау жүйесінен сегіздік не он алтылық жүйеге ауыстыру
«Кір жаю» әдісі
«Маршрут картасы» әдісі
-
Нұсқау: Оқушыларға екі топқа есептер беремін тақтаға, сол есептерді екі топ плакатқа орындайды, содан соң екі топ плакаттарын алмасып, бір-бірлерін тексереді.
І топқа
1.Екілік санау жүйесін 10-қ санау жүйесін ауыстыру
111101100112=197110
2.Сегіздік санау жүйесін 10-қ санау жүйесіне ауыстыру
5558=36510
3.16-қ санау жүйесін 10-қ санау жүйесіне ауыстыру
63616=168010
ІІ топқа
1. 237 бүтін ондық санды екілік ,
428 ондық сандысегіздік,
369 ондық санды 16-қ санау жүйелеріне ауыстыру.
23710=111011012
42810=6548
36910=17116
Оқушылар кестемен танысады.
Екілік жүйе
Сегіздік жүйе
000
0
001
1
010
2
011
3
100
4
101
5
110
6
111
7
Сандарды екілік жүйеден он алтылык санау жүйесіне ауыстыру
Ондық жүйе
Екілік жүйе
Он алтылық жүйе
0
0000
0
1
0001
1
2
0010
2
3
0011
3
4
0100
4
5
0101
5
6
0110
6
7
0111
7
8
1000
8
9
1001
9
10
1010
А
11
1011
В
12
1100
С
13
1101
D
14
1110
E
15
1111
F
Екі топқа парақтарға жазылған сөздер ұсынамын, ол сөздерден сөйлем құрастырып, жіпке іледі.
-
Топқа. Сандардың аталу және жазылу әдісін санау жүйесі деп атаймыз.
-
Топқа. Екілік жүйеде кез келген сан екі 0 және 1 цифрларының көмегімен жазылады және екілік сан деп аталады.
Оқушылар біз бүгін маршрут картасы арқылы Шымкенттен Астанаға қарай жолға шығамыз.
Экраннан слайд арқылы сұрақтар шығады сол сұрақтарға жауап береді.
-
Сан түсінігі дегеніміз не?
-
Санау жүйесі дегеніміз не?
-
Санау жүйесі неше топқа бөлінеді?
-
Позициялық санау жүйесі дегеніміз не?
-
Разряд дегеніміз не?
-
Позициялық емес санау жүйесі қандай сандар жатады?
-
Позициялық жүйенің ең кіші негізі қандай?
Оқушылар есеп шығарады, тексереді.
Оқушылар экраннан шыққан есептерді плакатқа шығарады.
Оқушылар кестемен танысты.
Жіпке сөйлем құрап жазады.
Топтық бағалау .
Смайликтер арқылы бағаланады
Мәтіндер, түрлі- түсті қағаздар мен маркерлер
2мин
IV. Бағалау
Топтық бағалау. Смайликтер арқылы бағалау
Смайликтер арқылы бағалау.
Оқушыларды смайликтер арқылы бағаланады
Смайликтер арқылы бағалау
Топтық бағалау
3 мин
Қорытынды
«Күншуақ» рефлексиясын қолдану
Оқушылар алдындағы сәулешіктерді жапсырады.
.
Сәулешіктер
Мұғалім: _Умирбаева Р.Е.