- Учителю
- Урок для 2 класу
Урок для 2 класу
Урок з інформатики
на тему:
Конспект уроку для 2-го класу
(за підручником О.В.Коршунової)
Тема уроку. Пристрої, що використовуються для роботи з повідомленнями
Мета:.
навчальна: ознайомити учнів із пристроями передавання повідомлень на відстань, вчити орієнтуватися, які пристрої призначені для реалізації певних інформаційних процесів;
розвивальна: розвивати логічне мислення, кмітливість, формувати уміння порівнювати;
виховна: виховувати самостійність, позитивне ставлення до товаришів, до самого себе, дбайливе ставлення до комп'ютерної техніки.
Устаткування: Підручник «Сходинки до інформатики» 2кл. (авт. О.В.Коршунова), цікаві завдання для учнів класу, ЕОМ, сучасні пристрої передавання повідомлень, презентація «Перші пристрої передавання інформації на відстань»», робочі зошити.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Ключові поняття: повідомлення, інформація, інформаційні процеси
Очікувані результати: учні можуть навести приклади пристроїв передавання повідомлень, орієнтуються, кі пристрої призначені для реалізації певних інформаційних процесів.
Хід уроку:
І. Організаційний момент (1 хв.)
Ось і дзвоник пролунав!
До роботи час настав!
Тож і ми часу негаймо,
Інформатику вивчаймо!
Дорогі діти! Подивіться один одному в очі, посміхніться, передайте частинку свого гарного настрою іншим. От бачите від ваших посмішок затишніше і світліше стало у нашому комп'ютерному класі.
ІІ. Розминка (2-3 хв.)
Комунікативна розминка «Піднеси настрій»
Діти стоять у колі, взявшись за руки. Кожен по черзі розповідає про свій настрій., який він сьогодні, чому. Якщо у когось у класі настрій невеселий, сумний, всі діти «піднімають» настрій товаришеві за допомогою пози, жестів, міміки, лагідних слів, звуків, віршів та пісень.
-
Подаруйте мені свої гарні, милі усмішки, і почнемо урок. На уроці ми: сидимо - правильно, слухаємо - уважно, відповідаємо - чітко.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання (3-4 хв.)
Вправа «Мікрофон»
-
Які були перші спроби зберігання інформації?
-
Назвіть перший обчислювальний пристрій.
ІV. Пояснення нового матеріалу (8-10 хв.)
-
Мотивація навчальної діяльності
Комп'юшка надіслав мені повідомлення. Як ви думаєте, яким чином він це зробив? (відповіді дітей). А хочете дізнатися як?
-
Оголошення теми і мети уроку
̶ Минулого уроку ми ознайомилися з історією обчислювальних машин. Вони обробляють і зберігають інформацію. Сьогодні ми дізнаємось про пристрої, які можуть передавати інформацію на відстані. Поміркуйте, що це можуть бути за пристрої. Чи використовуєте ви їх у повсякденному житті? Чи можуть сучасні комп'ютери передавати інформацію?
-
Робота з підручником
а) Робота у парі
Розглянути малюнки у підручнику, обговорити , як з давніх часів людина винаходила різні способи передавання повідомлень на відстань.
б) Самостійне опрацювання підручника § 16
̶ Повідомлення можна передавати за допомогою коду, тобто використовуючи спеціальні знаки. Наприклад, щодня переходячи дорогу, ви дивитесь на світлофор: червоний знак світлофора означає стояти, жовтий - підготуватися, а зелений - можна переходити дорогу. Отже, світлофор повідомляє знаками, як поводитися на дорозі. Ребуси, які ми розв'язуємо на уроках, теж є способом кодування інформації.
Закодувати слово можна, поставивши у відповідність до букви число. Наприклад, поставивши в правильному порядку цифри, розгадайте слово.
- Яке слово тут закодовано?
Відповідь. Інформація.
в) Доповнення вчителя
- Найпершою в історії вдалою спробою передавання повідомлення були міміка, жести та звуки, за допомогою яких первісна людина повідомляла інших, де знаходиться їжа, куди йти на полювання, або застерігала віл небезпеки. Протягом тривалогочасу люди зберігали повідомлення лише у власній пам'яті та передавали їх в усній формі - у казках, піснях, билинах..
Тварини також передають повідомлення. Своїми рухами бджоли-розвідники «повідомляють іншим бджолам, куди їм слід летіти збирати нектар.
г) вправа «Мозкова атака»
Назвіть сучасні пристрої передачі повідомлень.
Демонстрація.
-
Робота в зошитах, розв'язування задач (5-7 хв.)
Виконання завдань з логічним навантаженням.
Додаткові завдання
Вправа 1. Закінчіть речення.
Людина може передавати інформацію усно і _____________ .
Відповідь. Письмово.
Сполучіть стрілкою відповідні прямокутники.
Вправа 2. Пронумеруйте носії інформації в порядку їх виникнення.
Глиняна дошка
Папірус
Камінь
Папір
Диск
Відповідь. З, 2,1, 4, 5.
Вправа 3. Визначте зі списку найшвидший спосіб передавання інформації: потягом, літаком, пароплавом, електронною поштою, телеграфом.
Вправа 4. Покажіть виразом свого обличчя, що ви:
задоволені;
сумні;
щасливі;
здивовані.
Продемонструйте, що ви:
отримали подяку;
розбили мамину улюблену вазу;
не вивчили уроки і боїтеся, що вас викличуть до дошки.
Запропонуйте вихід із цих ситуацій.
Вправа б. Передайте інформацію однокласникам за допомогою
рухів, міміки, жестів:
політ пташки;
кошеня, яке загубилося;
дзвоник на урок;
бажання відповідати на запитання вчителя.
Фізкультхвилинка (1 хв.)
Руки вгору, руки вниз
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки вбоки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
До роботи - все гараз
-
Коментування домашнього завдання (1-2 хв.)
- Яку інформацію можуть передати квіти, сонце, хмари, інші об'єкти, явища.
-
Формування практичних навичок. Робота за комп'ютером (10-15 хв.)
-
Повторення правил техніки безпеки при роботі з комп'ютером
-
Інструктаж до практичної роботи
-
На робочому столі відшукайте ярлик «Rapid Typing»,
виділіть і відкрийте клавіатурний тренажер
Діти самостійно знаходять і відкривають програму.
Релаксація (1 хв.)
Заплющить очі. Уявить себе в парку біля озера. Там знаходиться чортове колесо. Повільно обертаються колесо з різнокольоровими кабінками. Оберіть собі одну з них і слідкуйте за нею очима. Обертається колесо - опускається повільно кабінка. Стоп. Відкрийте повільно очі і подивіться у далину.
-
Підведення підсумків уроку (1-2 хв.).
Вправа «Мікрофон»
1) Назвіть пристрої передавання повідомлень в житті людини.
2) Яке значення відіграють пристрої в житті людини ? Чим корисні?
Словник (на дошці)
Факс - передавання та отримання повідомлень у вигляді зображень.
Диктофон - отримує повідомлення (звуки); зберігає отримані відомості; передає повідомлення (звуки, що були збережені).
Калькулятор - отримує повідомлення (вводяться числа та арифметичні дії); опрацьовує отримані відомості; передає повіжомлення (результат обчислень).
Фотокамера - отримує повідомлення; зберігає отримані відомості; передає повідомлення.