- Учителю
- Айнымалылар типтері. Пронрамма құрылымы (7- сынып)
Айнымалылар типтері. Пронрамма құрылымы (7- сынып)
Күні: | Пәні Информатика | Мұғалім аты-жөні Чакетаева А. А | «Переваловка орта мектебі» КММ | Оқу-ісінің меңгерушісі
________ Коксимова М. С | |||||
Сабақтың тақырыбы: Айнымалылар типтері. Программа құрылымы. | |||||||||
Сілтеме: |
| ||||||||
Сабақтың мақсаты: | Паскаль программалау тілінің құрылымымен танысып, айнымалы типтері туралы түсінік қалыптасада. Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге, пәнге деген қызығушылығын қалыптасады. | ||||||||
Түйінді идеялар: | Программа құрылымы Мәлімет типтері
| ||||||||
Әдіс-тәсілдері: | СТО, АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту | ||||||||
Көрнекіліктер: | Үлестірмелі тапсырма мен конверттер, стикер, проектілі тақта, қима қағаздар | ||||||||
Дереккөздер | Оқулық, дидактикалық материалдар, интернет ресурстары | ||||||||
Пәнаралық байланыс: | Математика | ||||||||
Нәтиже: |
| ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
|
| ||||||||
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.) (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) | |||||||||
| |||||||||
Қызығушылықты ояту (2 мин.) | |||||||||
Электронды оқулықтан «Компьютердің негізгі құрылғылары міндеттері және мүмкідіктері» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған. | Оқушылар зейін қойып тыңдайды
| ||||||||
Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.) | |||||||||
ББҮ (2 мин.) | |||||||||
ББҮ-ны толтыру | ББ бойынша флипчартта жазу | ||||||||
Білемін? | Білгім келеді? | Үйрендім? | |||||||
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Сыныпты топ басышысын есімін таңдау арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. 7-сынып оқулығында «Компьютердің негізгі құрылғылары міндеттері және мүмкідіктері» тақырыбын оқыту.
| Оқушылар белсене қатысады. Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылармен бірге табыс критерийлері анықталады. Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды. Топтағы әрбір оқушы ДК құрылғыларын бөліп алып оқиды. Оқушылар өздері оқыған құрылғы туралы топқа түсіндіреді. Топтағы оқушылар постерге ДК құрылғыларының суреттерін желімдеп құрылғыларды бір-біріне жалғайды. ДК әрбір құрылғысына анықтама беріп, атқаратын қызметін жазады. | ||||||||
Ой толғаныс (4 мин.) | |||||||||
Дербес компьютерлердің қоғамдағы ролі және қолдану салаларына эссе жазу. | Дербес компьютерлердің қоғамдағы ролі және қолдану салаларына эссе жазады. | ||||||||
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау) | Сұрақтарға жауап береді. | ||||||||
Бағалау (2 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. | Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды. | ||||||||
Үйге тапсырма (1 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Үйге «Компьютердің негізгі құрылғылары міндеттері және мүмкідіктері» тақырыбын оқып келу. | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. | ||||||||
Рефлексия (2 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну. | Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады. |