- Учителю
- Диаграмма құру. Excel 8 сынып
Диаграмма құру. Excel 8 сынып
Сұлужон жалпы орта білім беру мектебі
Тақырыбы:
8 сынып
Өткізген: информатика пәнінің мұғалімі
Д.Жумадилова
Сынып: 8
Пән: информатика
Мерзімі: 11.04.2015жыл
Тақырыбы: Excel-ң графикалық мүмкіндігі және диаграммалар құру.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Excel-ң графикалық мүмкіндіктерін көрсету, мәліметтерді пайдаланып диаграмма құра білу, диаграмма параметрлерімен жұмыс істей білу. Функция шебері көмегімен функцияларды қолдану, дайын функциялардың түрі мен қолданылуын тапсырмалар беру арқылы алған білімдерін жинақтау.
Дамытушылық: Сабақта оқушылардың шығармашылық және ойлау іс - әрекеттерін дамыту,өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын қалыптасуына ықпал ету.
Тәрбиелік: Бір - бірімен ынтымақтаса, ұқыптылықпен өзара көмек көрсете алуға тәрбиелеу.
Сабақ типі: практикум элементтері бар түсіндірмелі сабақ.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: жеке дара, жұптық
Технология: Сын тұрғысынан ойлау
Көрнекілік: диаграммалардың түрлері салынған суреттер, карточкалар электронды оқулық, интербелсендітақта
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
- оқушылармен амандасу;
- кезекшімен жұмыс;
- психологиялық сәт «Ашық хат» (Әр қатысушы параққа өз атын жазады. Содан соң өз парағын оң жақтағы көршісіне береді де, өзі сол жақтағы көршісінен парақты алады. Сол алған параққа жақсы қасиеттерді, сонымен бірге тілек жазады)
- сабақтың соңында бір-бірімізді бағалаймыз. Сабақ барысында орындалған тапсырмаларды баспалдаққа леп белгі немесе сұрақ белгісін қою арқылы бағалаймыз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Информатикалық диктант жазғызу арқылы өткен сабақта өтілген тақырыпты қайталау
-
Excel программасын кімдер ойлап тапты?(Дэн Бриклин және Боб Френкстон)
-
Excel программасының терезесі неше бөлімнен тұрады? (8)
-
Жұмыс парағы неше бағаннан тұрады? (256)
-
Жұмыс парағында неше жол бар? (65 536)
-
Ұяшық деген не? (баған мен жолдың қиылысы)
-
Excel программасын кеңейтілуі қалай? (xls)
ІІІ. Жаңа сабақ
Оқушыларды жұпқа бөлу (әр оқушыға жеке - жеке жұмбақ жасырылады. Бірінші болып жауап берген оқушы келесі жауапты шешпейді. Сонда екі оқушы құсты, екі оқушы жануарды, екі оқушы жыл мезгілін таңдап жұпқа бөлінеді)
Құстар
-
Ұшқаны қызық жалпылдап 2. Күндіз соқыр не деген?
Өзі сондай қарқылдақ (қарға) Түнде қандай көреген (үкі)
Жануарлар
-
Өзі үлкен жануар 2. Қалқиып ұзын құлағы
Үстінде екі тауы бар (түйе) Елеңдеп қорқып тұрады (қоян)
Жыл мезгілі
-
Күн күледі 2. Шаңамен зырғып желдетіп,
Жер түледі (көктем) Шаңғы, коньки тебетін
Аққала жасап ойнайтын
Қай мезгіл деп ойлайсың? (қыс)
Сабақтың тақырыбын ашу (диаграмма суреттері)
Сабаққа мақсат қою (мақсат ағашына ілу)
Миға шабуыл. 3-4 минут уақыт беріп, оқушы оқулықтағы материалмен танысу қажет. Берілген парақ қағазға модуль жасау. Модульді талдау.
1-тапсырама:
Сәйкестір (интербелсенді тақтада)
Гистограмма график дөңгелек сызықтық нүктелік сақиналы
ІҮ. Сергіту сәті
Интербелсенді тақтадағы «Қызылөрік» сергітуді қайталау.
Ү. Компьютерде орындалатын тәжірибелік жұмыс (жеке дара)
1. Даурен және Дәметкен
«Көлдер тереңдігі мен ауданы»
А
В
С
D
1
Көлдің аттары
Аудан мың км кв)
Тереңдігі (м)
Теңіз деңгейінен биіктігі
2
Байкал
31,5
1520
456
3
Танганьика
34
1470
773
4
Виктория
68
80
1134
5
Гуран
59,6
288
177
6
Арал
59,6
61
53
7
Мичиган
51,1
61
177
2. Алсу және Меруерт
Кестеде әр түрлі материалдан жасалған денелердің массасы мен көлемі туралы мәліметтер берілген. Әр материалдың тығыздығын анықтап, гистограмма түрінде диаграммасын сал.
-
материал
масса, кг
Көлем, куб.дм
қола
973,40
124
Шойын
320,85
45
алюминий
102,70
39,5
Цинк
813,60
113
Мыс
284,80
32
Қорғасын
42,03
3,7
Емен
8,50
10
Қарағай
62,16
111
Бетон
159,12
66,3
шыны
33,54
12,9
4. Ілияс және Ханифа
Қазақстанның әр облысындағы жұмыспен қамтылған адамдар санын дөңгелек диаграмма түрінде көрсет. Диаграмма жеке бетте салыну керек.
-
Республика облысы
Жұмысшылар саны
Атырау
194,7
Батыс Қазақстан
212,8
Өскемен
396,9
Солтүстік Қазақстан
473,7
Оңтүстік Қазақстан
143,5
Петропавл
373,2
ҮІ. Қорытындылау Орындалған тапсырмаларды орындай отырып баспалдаққа көтерілу арқылы сабақты бекіту
ҮІІ. Бағалау. Баспалдақта ілініп тұрған парақшалар арқылы.
ҮІІІ. Үйге тапсырма Диаграмма құруға арналған карточка дайындау. Карточканы бір-бірімізбен ауысамыз
-
Excel программасын кімдер ойлап тапты?
-
Excel программасының терезесі неше бөлімнен тұрады?
-
Жұмыс парағы неше бағаннан тұрады?
-
Жұмыс парағында неше жол бар?
-
Ұяшық деген не?
-
Excel программасын кеңейтілуі қалай?
-
Excel программасын кімдер ойлап тапты?
-
Excel программасының терезесі неше бөлімнен тұрады?
-
Жұмыс парағы неше бағаннан тұрады?
-
Жұмыс парағында неше жол бар?
-
Ұяшық деген не?
-
Excel программасын кеңейтілуі қалай?
-
Excel программасын кімдер ойлап тапты?
-
Excel программасының терезесі неше бөлімнен тұрады?
-
Жұмыс парағы неше бағаннан тұрады?
-
Жұмыс парағында неше жол бар?
-
Ұяшық деген не?
-
Excel программасын кеңейтілуі қалай?
«Көлдер тереңдігі мен ауданы»
А
В
С
D
1
Көлдің аттары
Аудан мың км кв)
Тереңдігі (м)
Теңіз деңгейінен биіктігі
2
Байкал
31,5
1520
456
3
Танганьика
34
1470
773
4
Виктория
68
80
1134
5
Гуран
59,6
288
177
6
Арал
59,6
61
53
7
Мичиган
51,1
61
177
Кестеде әр түрлі материалдан жасалған денелердің массасы мен көлемі туралы мәліметтер берілген. Әр материалдың тығыздығын анықтап, гистограмма түрінде диаграммасын сал.
-
материал
масса, кг
Көлем, куб.дм
қола
973,40
124
Шойын
320,85
45
алюминий
102,70
39,5
Цинк
813,60
113
Мыс
284,80
32
Қорғасын
42,03
3,7
Емен
8,50
10
Қарағай
62,16
111
Бетон
159,12
66,3
шыны
33,54
12,9
Қазақстанның әр облысындағы жұмыспен қамтылған адамдар санын дөңгелек диаграмма түрінде көрсет. Диаграмма жеке бетте салыну керек.
-
Республика облысы
Жұмысшылар саны
Атырау
194,7
Батыс Қазақстан
212,8
Өскемен
396,9
Солтүстік Қазақстан
473,7
Оңтүстік Қазақстан
143,5
Петропавл
373,2