- Учителю
- Суреттің үзінділерін ерекшелеу. 5 сынып
Суреттің үзінділерін ерекшелеу. 5 сынып
Пән Информатика
сынып 5
Күні ____11.01.2016________
Тақырып: Суреттіңүзінділерінерекшелеу. Суреттіңүзінділеріменжұмыс.
Мақсат:
Білімділік - Суреттіңүзінділерінерекшелеу. Суреттіңүзінділеріменжұмыстақырыбыбойыншаоқушыларғажалпытүсінік беру.
Дамытушылық - оқушылардыңлогикалықойлауқабілеттерін, өзбеттеріменжұмысістейалудағдыларын, сөйлеушеберліктеріндамыту.
Тәрбиелік - жауапкершілікке, өзбетіменжұмысістеуге, жұмыснәтижесінежетуге, ұйымшылдыққа, жан-жақтыболуға
Сабақтүрі: аралас
Сабақтипі: жаңатақырыптытүсіндіру
Әдіс-тәсілдер:баяндау,сұрақ-жауап,түсіндіру,практикалық
Құрал-жабдықтар: ДК, оқулықтар, дәптерлер, презентация, (көзге арналған жаттығу), Paint графикалық бағдарламасы, Easy Quezzy бағдарламасы.
Сабақ барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі.
2 мин
Амандасу. Оқушылардытүгендеу. Оқушылардыңзейіндерінсабаққааудару. Сабақтыңмақсатыментаныстыру.
Амандасады. Кезекшісабақтажоқоқушылардыайтады.
ІІ. Үйжұмысынтексеру
10 мин.
ДК-де EasyQuezzyбағдарламасыарқылы тест тапсырмасынорындайды.
Тест.
1. Қисықсызықсалғанданешебүгіліссанынкөрсетукерек?
А) 2
Ә) 1
Б) 0
В) 4
2. «Дұрыс» фигурасалуүшінқандайперненіжібермейұстаптұрукерек?
А) Alt
Ә) Ctrl
Б) Shift
B) Delete
3.Өшіргіштіңқандайрежимдеріболады?
А) Қарапайымжәнетүрлітүсті
Ә) Қарапайымжәнекүрделі
Б) Стандарттықжәнестандарттықемес
В) Жұмсақжәнеқатты
4.Жай-күй жолында не беріледі?
А) Инструменттер
Ә) Ағымдағыжұмыстуралыақпарат\
В) Файлдыңаты
В) Файлдыңкөлемі
5.Жұмыс үстелініңмөлшерінқалайбілугеболады?
А) Бастау → Басқарутақтасы
Ә) Paint → Жұмысүстелінің фоны ету
Б) Бастау → Барлықпрограммалар → Стандарттық → Paint
В) Бастау → Басқарутақтасы → Экранныңшешімділігінбаптау
6.Көпбұрышты қолданаотырып шеңберсызааламызба???
А) Сызуғаболады
Ә) Болмайды
Б) Тек Shiftпернесініңкөмегіменғанасалуғаболады
В) Адамныңмүмкіндігінебайланысты
III. Жаңатақырыптытүсіндіру.
10 мин
Оқушылардәптерлеріненегізгіанықтамалардықысқашаконспектілепалады.
Суреттіөзгертуүшін, алдымен оны тұтастайнемесеоныңқажеттібөлігін - фрагменттіерекшелепалады.
Ерекшелеуүшін Ерекшелеусайманы қолданылады.
СуреттітұтастауерекшелеуүшінCtrl+AпернелертіркемесінпайдалануғанемесеЕрекшелеу → Бәрінерекшелеубұйрығынорындауғаболады.
1. Мөлшердіөзгерту - тышқанныңсілтемесінсегізерекшелеумаркерініңбірінеапарып, тышқанныңсолжақбатырмасынбасыпөзгетру.
2. Орныналмастыру - ерекшеленгенфрагменттітышқанныңсолжақбатырмасынбасыпжылжыту, сілтеменіңтүрі -
3. Тазалау - ерекшеленгенаймақфонныңтүсіменбоялады.
4. Түстердіайналдыру.
IІІ. Практикалықжұмыс.
12 мин
138-139 бет. Компьютердегітәжірибелікжұмыс.
ДК-де орындайды.
А деңгейі
1.Paint -те жаңақұжатқұрыңдар.
2.Сурет салудыңоңтайлытәсілінтаңдаңдар.
Жұмысты «Электровоз» файылындасақтаңдар.
В деңгейі
1. Paint -те жаңақұжатқұрыңдар.
2. Мынадайтүрдегісуретсалуғаарналған рамка дайындаңдар:
3. Paint -тітағы да іскеқосып, Ойыншықфайлынашыңдар.
4. Суреттіңмөлшерінрамкағасыятындайетіпөзгертіңдер.
5. Рамкасы бар құжатқаауысып, оны ерекшелеңдержәнеалмасубуферінекөшіріңдер.
6. Рамканы Ойыншық.bmp құжатынакірістіріп, оны фигура ортасынакелетіндейетіпорналастырыңдар:
7. Файлды «Рамка» дегенатауменсақтаңдар.
С деңгейі
1. Paint -те жаңақұжатқұрыңдар.
2. Баптау → Барлықпрограммалар → MicrosoftOffice → Officeқұралдары → Microsoftтыңбейнебаянұйымдастырушысы бұйрығынорындаңдар.
3. Пайдаболғанколлекциялартізімінен OfficeКоллекциялары → Безендіру (Оформление)бұйрығынтаңдаңдар.
4. Шекаранытаңдаңдаржәне оны алмасубуферінекөшіріңдер.
5. Paint -кеауысып, шекараныалмасубуферіненкірістіріңдер.
6. Кескін →Бұрубұйрығынпайдаланып, шекаралықсызықтар мен әшекейлерден фоторамка құрыңдар.
7. Paint -тітағы да қосыпжәнеОйыншықфайылынашыңдар.
8. Суреттіңмөлшерінрамкағасыятындайетіпөзгертіңдер.
9. Рамкасы бар құжатқаауысып, оны ерекшелеңдержәнеалмасубуферінекөшіріңдер.
10. Рамканы Ойыншық.bmp құжатынакірістіріп, оны фигура ортасынакелетіндейетіпорналастырыңдар.
-
Файлды Рамка дегенатауменсақтаңдар.
ІV. Сергітусәті.
2 мин.
Жаттығудыорындарындаотырыпорындау.
Көзжаттығуынорындайық.(презентация көрсетіледі) Көзгеарналған жаттығулар.ppt</</p>
-
Орнымыздаотырыпкөзіміздіалысбірнүктегеқадапұзаққарау.
-
Басымыздықозғамайкөзімізбеноңға, солғақарау.
-
Басымыздықозғамайкөзімізбенжоғары, төменқарау.
-
Көзіміздіқаттықысыпнемесеқолымызбенжауыптұру.
-
Көзіміздіжиіжыпылықтатыпашыпжұму.
-
V. Бекіту.
5 мин
Перфокарта құралдардың аттарын интерактивті тақтада жазу.
Тапсырма
VI. Бағалау.
2 мин.
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды бағалау.
Бағаларын күнделіктеріне қойдыртады.
VII.Үйге тапсырма.
2 мин.
қайталау
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.