7


  • Учителю
  • Авагадро Заңы. Қысқа мерзімді жоспар

Авагадро Заңы. Қысқа мерзімді жоспар

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Бекітемін: Сынып: 8б Пәні: химия

Күні: 27.01.16 Пән мұғалімі: С.Б.Темиргалиева

Сабақ №37

Тақырыбы

§28. Авогадро заңы. Газдардың мольдік (молярлық) көлемі

Жалпы

мақсаты

Авогадро заңы. Газдардың мольдік (молярлық) көлемі туралы мағлұмат беру

Күтілетін нәтиже

А. Авогадро заңы. Газдардың мольдік көлемі туралы біледі;

В. Авогадро заңы. Газдардың мольдік көлемі формулаларын жаза алады;

С. Авогадро заңы. Газдардың мольдік көлемі бойынша сандық есептер шығарып, дәлелдей алады;

7 модульдің қолданылуы

АКТ", "Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер", "Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау", "Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету", "Оқытуды басқару және көшбасшылық".

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Топтық, жұптық, жеке жұмыс, бағалау

Қолданылатын ресурстар

Презентация, оқулық, Д.И.Менделеев кестесі, үлестірме ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі





1.Ұйымдастыру бөлімі.

Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін

оқушылармен амандасу, көңіл-күйлерін сұрау.

Сәттілік тілеп, қол шапалақтау арқылы сабаққа ынталандыру, ынтымақтастық қалыптастыру

2.Топқа бөліну.

Қолдарына жүрекше, алақан, жарты ай фигуралары бейнеленген қағаз беріледі

1-топ. Жүрекше

2-топ.Алақан

3-топ. Жарты ай



Сабаққа зейіндерін бағыттайды.







Оқушылар 3 топқа бөлінеді

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Білім



Қызығушы

лық

тарын ояту

Миға шабуыл әдісін пайда

лану арқылы үй тапсырмасына қатысты тест сұрақтары

Үйге берілген тапсырманы тест арқылы тексеру

Берілген сұрақтарға жауап беру

Сұрақтар:

1.Атмосферада оттек бос күйінде неше пайыз?

А.20% В. 21% С. 22%

2.Жер қыртысында оттек неше пайыз?

А.69% В.59% С.49%

3.Өнеркәсіпте оттекті қалай алады?

А. КMnO4 айыру В.сұйық ауаны айдау С. Бертолле тұзын айыру

4.Химиялық реакцияны тездететін, бірақ өздері жұмсалмай қалатын зат

А.өршіткі В.басытқы С.жылу

5.Заттың оттекпен әрекеттесуі А.жану В.айырылу С.тотықсыздану

6.Бос күйдегі оттекті бөлетін табиғаттағы реакция

А.шайырлану В.фотосинтез С. Синтез

7.Ауаның негізгі бөлігін құраушы

А.N2 - 78%, O2 -21% B. N2 - 76%, O2 -21%

С. N2 - 71%, O2 -28%

8.Жылу бөле жүретін реакция А.Экзотермиялық В. Эндотермиялық С. жану

9.Жылу сіңіре жүретін реакция А.Экзотермиялық В. Эндотермиялық С. жану

10.Меншікті жану жылуы қанша отын жанғандағы жылу мөлшері

А. 1 моль В. 1 кг С.10 кг

Бағалау критерийі 10- «5» 8-9 - «4» 7- 5-«3»

Енді, оқушылар, мағлұматтарды еске түсіріп болсақ, мына ребусқа назар аударайық. Ребус элемент таңбаларының аты арқылы шешіледі.

Ребустың шешуінен бүгінгі сабағымыздың тақырыбын табайық

Шешуі: Авогадро заңы

Оқушылар үй тапсырмасы бойынша берілген тест сұрақтарға жауап береді. Орындап болғаннан кейін көршілерімен алмасады. Критерий бойынша бағалайды.

1.В

2.С

3.В

4.А

5.А

6.В

7.А

8.А

9.В

10.В















Оқушылар ребусты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табады.

§28 Авогадро заңы. Газдардың мольдік (молярлық) көлемі

Түсіну

Оқулықпен жұмыс, топтық, жұптық жұмыс, флипчарт құру, постер қорғау. Тақырып мағынасын ашу

1-топ:Газ тектес заттар

2-топ:Молярлық көлем

3-топ:Газдардағы молекула санын есептеу



Ол үшін әр топқа арнайы ресурстар беріп, сол ресурстар төңірегінде оқушылар талдайды, пікір-алмасу арқылы тапсырманы орындап түсінгендері бойынша флипчарт құрастырады



Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды дұрыс түсіне отырып мағына-

сын ашу, тақырыпты мең-

геру.Топпен жұмыс жасайды

Қолдану

«Лездеме сұрақтар» бойынша сабақты бекіту

Жаңа тақырыпты бекіту үшін «Лездеме сұрақтар» қойылады

1.Газ тектес заттарды ата

2.Газдар құрамына кіретін жай заттардың молекуласы неше атомнан тұрады?

3.Авогадро заңы қай жылы ұсынылды?

4.Газдың 1 моліндегі молекула саны

5.Авогадро заңы қалай айтылады?

6. Молярлық көлем дегеніміз не?

Оқушылардың мақсаты

жаңа тақырыпты меңгергендігін көрсету үшін сұрақтарға жауап береді



Талдау

Есеп шығару

Оқулықпен жұмыс

Тақырыптың мағынасы мен идеясын талдау үшін әр топқа есеп беріледі, әр топ өз тапсырмасын орындаған соң араларынан 1 оқушы тақтада орындайды

Оқулық: А:77б-№5

В:77б- №6

С:77б -№9

Осы есептерге ұқсас есептер шығарылу жолымен алдарына беріледі. Ресурстарға қарап оқулықтағы есептер шығарылады

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, тапсырмаларын бір -біріне көрсету арқылы ой бөліседі, тақырыптың мағынасын аша отырып өзара топпен талдайды

Жинақтау

Химиялық диктант арқылы сабақты жинақтайды

Тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты химиялық диктантты орындау арқылы жинақтайды:

Бірдей жағдайда әртүрлі газдардың ...............көлеміндегі .................. саны ............болады. Қалыпты жағдайда кез келген газдың бір молі ...............көлем алады. Оны ............... көлем деп аталады. Авогадро газдар құрамына кіретін жай заттар молекуласы ....... атомнан құралады.

Оқушылар бірлесе отырып тақырыпты қорытындылайды

Бағалау

Өзін-өзі бағалау(2мин)

Бағалау парақшасын толтыру

Өзін өзі бағалайды

Рефлексия

Күн, жартылай бұлт, бұлт

Стикермен жапсыру арқылы сабақты бағалау «күн- өте жақсы, жартылай күн - орташа, бұлт - түсініксіз»

Сабақты бағалайды







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал