- Учителю
- Химиялық реакция типтері 8 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар
Химиялық реакция типтері 8 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар
Талдықорған қаласы №21 орта мектеп химия пәні мұғалімі Калыхова Роза Абдирасиловна
Күні, сыныбы:
20.10.2015. 8 «А» сынып
Тақырыбы:
Химиялық реакциялардың типтері
Лабораториялық тәжірибе № (2.3-2.4)
Мақсаты:
Оқушыларға химиялық реакцияның типтерін ажыратуға , теңдеу құрастыру сауаттылықтарын қалыптастыруға үйрету
Көрнекіліктер:
Флипчарт, маркер, стикер, электронды оқулық, слайд, карточкалар
Сабақтың түрі:
Аралас сабақ
Әдіс -тәсілдер:
Тұжырымдамалық карта, талдау, салыстыру, топтау, жинақтау, қорытынды жасау,
Сабақта қолданылатын модульдер:
-Сыни тұрғыдан ойлау
- АКТ
-Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер,
- Білім беру үшін бағалау және оқытуды бағалау,
-Білім берудегі көшбасшылық
Сабақта қолданылған ресурстар:
Электонды оқулық, кестелер,8сынып оқулығы, тақырыпқа арналған жұмыс дәптері
Күтілетін нәтиже:
-оқушылар сыни тұрғыда ойланып, теңдеу құрастыруды үйренеді
-оқушылар химиялық реакцияның типтерін ажыратуды үйренеді
-өзін де, өзгені де бағалауды үйренеді
-сыныпта ынтымақтастық қарым- қатынас орнайды
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс -әрекеті:
Оқушының іс - әрекеті:
Оқыту формалары Оқыту әдістері
Ұйымдас тыру
2минут
Салемдесу.Түрлі- түсті конфеттерді тарату арқылы оқушыларды топқа бөлу.Топқа бөлініп болған соң әр оқушыға бағалау парағын таратады
Оқу құралдарын түгелдеп, түрлі- түсті конфеттерді таңдау арқылы топқа бөлінеді, топ мүшелері бір-бірімен келісе отырып өз араларынан тайм-кипер, төраға, бағалаушы, хатшы сайлайды
топтық
Білу
5минут
1.Реттік номері 24 ші элемент 2. Медицинада қолданылады 3. Қанның құрамындағы металл 4. Ең жеңіл металл 5. Зат мөлшерінің өлшемі 6. Екі немесе одан да көп күрделі заттардан тұрады 7. Химиялық реакцияның белгісі. 8.Құрам тұрақтылық заңын кім ашты? 9. Молекула неден құралған? 10. Атом-молекулалық ілімнің неше қағидасы бар? 11. Әрбір күрделі заттың алыну тәсіліне қарамастан құрамы 12.Элемент атомының белгілі санын қосып алу қабілеті
Х
Р
О
М
И
О
Д
Т
Е
М
І
Р
Л
И
Т
И
Й
Я
М
О
Л
Ь
Ы
Қ
О
С
П
А
РЕАКЦИЯАРДЫҢ
Т
Ұ
Н
Б
А
И
П
Р
У
С
Т
А
Т
О
М
Ж
Е
Т
І
Т
Ұ
Р
А
Қ
Т
Ы
В
А
Л
Е
Н
Т
Т
І
Л
І
К
Диалогтык окыту
жеке
Түсіну
Жаңа сабақты түсіндіру
15 минут
Әр топ берілген реактивтерді пайдалана отырып лабораториялық жұмыс орындайды
1топ:
2-топ:
3топ:
4 топ:
Оқушылар топ бойынша берілген тапсырмаларды оқиды, флипчартқа түсіреді, қосылу, айырылу, орынбасу, алмасу реакцияларының анықтамасын айтып оны бір-біріне түсіндіреді, топ алдында қорғайды
Сергіту сәті:
Топтық жұмыс
Қолдану
5минут
Екі оқушыға бір тапсырма беру: Мынадай реакция теңдеулеріндегі сұрақ белгісінің орнына тиісті заттың формуласын жазып, теңестіріңдер, әрі реакция типін анықтаңдар:
1. Мg + ? МgO
2. Ғе(ОН)3 Ғе2О3 + ?
3. Zn + ? Сu + ZnСІ2 4. ? + НСІ Zn СІ2 + ?
Бағалау критерилері: - сұрақ белгісінің орнына қойылған формуланың дұрыстығы
- реакция теңдеуінің дұрыс теңестірілуі
Оқушылар тапсырманы жұппен орындайды реакция теңдеуін орындап болған соң реакцияның қай типке жататынын қасына жазып қояды:
2 Мg + О2 2МgO қосылу
2 Ғе(ОН)3 Ғе2О3 + 3Н2О айырылу
Zn + СuСІ2 Сu + ZnСІ2 орынбасу Zn + 2НСІ Zn СІ2 + Н2 орынбасу
Жұппен жұмыс
Талдау
6мин
Қауіпсіздік ережесін еске түсіру:
Көзбен көру, ойды бөлу:
Темір сульфиді ҒеS ерітіндісіне тұз қышқылының НСІ ерітіндісін қосып корсеттім. Сұрақ: Жүретін алмасу реакциясының нәтижесінде жағымсыз иісті газ бөлінеді. Ол қандай газ , реакция теңдеуін жазып түсіндіріңдер
Оқушылар реакция теңдеуінің жауабын жазды:
ҒеS + 2НСІ ҒеСІ2 + Н2S
Жинақ тау
10 минут
Оқушылар электронды оқулықтан корген тәжірибенің реакция теңдеулерін жазады: 2Си+О2 2 СиО
СиО+2НСІ СиСІ2+Н2
СиСІ2 +Ғе ҒеСІ2+Си
Бағалау критерилері:
-формуланың дұрыс құрылуы
-коэфициенттердің дұрыс қойылуы -реакция теңдеуінің дұрыс теңестірілуі
-реакция типінің дұрыстығы
Бағалау парағы бойынша оқушылар бірін-бірі бағалайды
АКТ-ны қолдану
Бағалау өлшемдері
5 ұпай бойынша есептеледі 8 сынып оқушысы
--------------------------------------------------------------------
Өз бағам
Топ жетекшісінің бағасы
Мұғалім бағасы
Қорытынды баға
Топ ережесі бойынша
Үй тапсырмасына дайындығы
Мәтінмен жұмыс
Жұппен жұмыс
Қорытынды
Білемін
Білгім
келеді
Үйрендім
Үйге тапсырма
2минут
Химиялық реакциялардың типтері
Оқушыларға стикер тарату
Окушылар сабақ туралы стикерге рефлексия жазады
Рефлексия
Сабақ барысында:
Сабақтың сәтті шыққан жақтары:
Сабақтың сәтсіз тұстары:
Топқа бөлу, топ ішіндегі жұмыстар: Оқушылар белсенді болды
Топ ішіндегі жұмыстар мазмұнды, қызу пікірталаспен жүрді.
Сыныптағы кейбір оқушылар топта сыни ойлауға қабілетті екенін көре алмады.
Уақытты үнемдей алмаудан тапсырмалардың толық орындалмауына жол берілді.
Тапсырмалар сәтті болды: Тапсырмалар арқылы оқушылардың білуге талпынап, іс әрекетке сыни ойлау арқылы жауап берді. Өзгенің пікіріне сыни көзқарас таныта алды.
Кері байланыс: оқушылар өз жасаған жұмыстарын қорытындылауды үйренді.