7


  • Учителю
  • Сабақ жоспары Күкірт және оның қосылыстары

Сабақ жоспары Күкірт және оның қосылыстары

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала







Сабақтың тақырыбы:

Күкірт және оның қосылыстары



Сабақтың мақсаты:

A) Күкірт және оның қосылыстары және оның қолданылуын өз бетінше талдап, тізбектеп өз ойларын еркін жеткізуге ықпал жасау

Ә) Күкірттің физикалық және химиялық қасиеттерін өз бетінше анықтап, табуға ықпал ету:

Б) Игерген мәліметтерді өз сөзімен жеткізе білуге дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже:

А) Күкірт және оның қосылыстары және оның қолданылуын өз бетінше талдап, тізбектеп өз ойларын еркін жеткізе алады;

Ә) Күкірттің физикалық және химиялық қасиеттерін өз бетінше анықтап ,табады :

Б) Игерген мәліметтерді өз сөзімен жеткізе біледі.

Оқытуда қолданылатын модульдер мен әдіс тәсілдер

1. СТО: ой қозғау, талқылау, түрлі сөздер беру арқылы ойландыру;

2. Оқытудағы жаңа тәсілдер : топтық жұмыс (ынтымақтастыру атмосферасын қалыптастыру, санамақ арқылы топтастыру, проблемалық сұрақты талқылау), диалог ;

3. ОүБ;

4. АКТ: интербелсенді тақта; электронды оқулық, ғаламтор желісі (күкірттің өзге тілдегі аудармасын анықтау үшін, қауіпсіздік шараларын түсіндіру);

5. Дарынды балалармен жұмыс;

6. Оқытудағы басқару мен көшбасшылық;

7. Жас ерекшеліктеріне қарай оқыту: сергіту сәті.

Дерек көздер:

10-сыныптың оқулығы Мектеп баспасы 2014 ж

Видеофрагмент «Горение серы».

Сызбанұсқа «Күкірттің табиғаттағы айналымы»

Қажетті құралдар

Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар, суреттер, маркерлер, күкірттің түрлері, атом модельдері.

Кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Тапсырма мазмұны

Оқушының әрекеті



1. Кіріспе

(4 минут)

- Амандасу, түгелдеу;

- Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру;

- Оқушыларды топқа бөлу;

- Оқушы назарын сабаққа аудару.

-Оқушыларды ынтымақтастыру мақсатында тренинг өткізу. Оқушылар қол ұстасып шеңбер құрады, көршісіне ізгі тілектерін айтып шығады.

- Шеңберде тұрған бойда 1,2,3,4 деп санамақ арқылы 4 топқа бөлінеді.

Сабақ барысында берілетін тапсырмаларға сәйкес бағалау парақшалары таратылып беріледі.

- Амандасады, кезекші оқушы жауап береді;

- Сыныптасына ізгі тілек білдіреді;

- Топқа бөлінеді;

- Назарларын жаңа сабаққа аударады.



2. Тұсау кесер

(6 мин.)



















































































(2мин)

Үй жұмысын сұрау

Фосфор және оның қосылыстарын анықтау















































































2. «Ой қозғау»

(Оқушыларға сұрақ қою арқылы, жаңа сабақтың тақырыбын ашады) (2 мин)

Фосфорға периодтық жүйе бойынша сипаттама бер.



Периодтық жүйедегі орны

1.Реттік нөмірі

2. Салыстырмалы атомдық массасы

3. Пеиод нөмірі (үлкен, кіші)

4. Топ нөмірі (негізгі, қосымша)



Атом құрылысы

Ядро заряды ()

  1. Электрон саны ()

  2. Протон саны ()

  3. Нейтрон саны ()

  4. Электрондық қабат саны

  5. Валенттік электрондарының саны, формуласы

  6. Сыртқы қабаттағы электрон саны



Элементтің және оның қосылыстарының қсиеттері

  1. Валенттіліктері тотығу дәрежелері

  2. Металл, бейметалл











«Сәйкестендіру» тесті



Түсі сары қатты кристалды зат. 3 аллотропиялық түр өзгерісі бар:ромбтық,

моноклинді және пластикалық.

Электрондық формуласы:1s2 2s2 2p6 3s2 3p4

ҮІ А топ элементі. Реттік № 16 элемент. т.б (Жаңа сабақтың тақырыбын ашады)

-Оқушылар тест тапсырмасын орындап, интерактивті тақтадағы дұрыс жауаппен салыстырады.

-Тапсырмаларды сағат тілімен алмастыру арқылы тексереді.









































-Оқушылар тапсырманы орындайды;

-Тапсырмаларды сағат тілімен алмастыру арқылы тексереді.





























Күкірт туралы тақырыптың мәнін ашады.







3. Негізгі бөлім



(14 мин)























(2мин)





(3 мин)









(12мин)

3. «Мағынаны тану»

а) «Тақырыппен танысу»

оқулықтағы мәліметтермен және қосымша ресурстардың көмегімен оқушыларды танысуға бағыттайды





видио фрагмент

«Горение серы»



«Модерация» әдісі









Жаттығулар орындау

(5 мин.)

- Жаңа сабақ бойынша интерактивті тақтада тапсырмалар орындатады.

- Дұрыс жауаптарын шығарып, оқушылардың бір-бірімен алмасып, тексеруін, бағалау парағына түсіруін қадағалайды.

Оқулықпен және берілген ресурстармен оқушылар жеке-жеке тақырыппен танысып шығады.

Оқушылармен бірлесе отырып 9-сыныптағы білімдеріне сүйене отырып атом құрылысын мұғалім қайталатады.

«Топтық жұмыс» (топ бойынша тақырыптың бөлінуі)

1топ-Күкірт;

2топ Күкірт сутек;

3топ- Күкірт оксидтері;

Топтар дайындаған жұмыстарын ортаға шығып қорғайды.Әр топқа атом модельдерін жасау тапсырылады.







Берілген тапсырмалар бойынша стикерге бір бір сөйлем жазады, әр топ оқып қайталанған сөйлемді алып тастайды, соңында ортақ бір ой қалыптасады.



1.Келесі реакцияларды электрондық баланс әдісімен теңестір

S + HNO3 = H2SO4 + NO2Сабақ жоспары Күкірт және оның қосылыстары + H2O

FeS2 + O2 = SO2 + 2Fe2O3

FeS2 + O2 = SO2 + Fe2O3

2. Массасы 500 г 10%-тік H2SO4 (күкірт қышқылының)ерітіндісі берілген.егер ерітіндіге 0,5 л су қоссақ,онда ерітіндінің концентрациясы қандай болады?

3.Егер теориялықпен салыстырғандағы шығым 85%-ке тең болса, 60 кг күкірт колчеданынан қанша 96 % -ті күкірт қышқылын алуға болады?

- Тақырыпты дәптерлеріне жазады;





- Керекті анықтама, терминдерді дәптер-леріне түртіп алады;

- Жұп бойынша, топ бойынша оқығандарын түсіндіреді, топта талдайды; (3 минут)

Дайындаған жұмыстарын қорғайды (3мин*4 топ =12 минут)

Жаттығуларды орындайды.









Стикерге бір- бір сөйлем жазып, оқиды.









Интерактивті тақтада шыққан дұрыс жауаптары бойынша бір-бірімен алмасып, тексереді



4. Қорытын

ды

(2 мин)

- Оқушыларға рефлексия жаздырамын,

Оқушылардың бағалау парағы мен рефлексия парағы жинаймын.

Үйге тапсырма: §18.6. №7-10



Оқушылар рефлексия жазады.











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал