7


  • Учителю
  • Урок на тему 'Алкендер' (11 класс)

Урок на тему 'Алкендер' (11 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Мирзалимова Мукаддас Юлдашевна

А.Розибақиев атындағы №153 мектеп- гимназияның химия пәні мұғалімі

Пәні.Химия

Уақыты

Сынып 11 «а»

Сабақтың тақырыбы:

3-сабақ

№4.1 Алкендер.Алкендердың құрылысы. алынуы, қасиеттері.

Химия . 11-сынып. Алмута «Мектеп» 2011

авторлар: Н.Нурахметов, К.Сарманова, , К.Жексембина

Сабақтың мақсаты:


Білімділік: Алкендар, алкендердың құрылысы алынуы, химиялық қасиеттері, табиғатта кездесуі, қолданылуын үйренеді;

Дамытушылық: Алкендер бойынша есеп шығару, тапсырмаларды орындау қабілеттері дамытылады.

Тәрбиелік: Оқушылар өз бетінше жұмыс істеуге, бірлесіп жұмыс жасауға, өзгенің пікірімен санасуға тәрбиеленеді.

Күтілетін нәтижелер

-алкендер туралы түсінеді;

- алкендардың формуласының ұқсастықтарын ажырата алады;

- жалпы формуласын пайдаланып өкілдерін шығара алады.

- алкендердңң өкілдерін ажырата біледі.

-алкендердың қасиеттерін пайдаланып есеп шығаруды біледі;

- жоғары дәрижелі сұрақтарға барлығы жауап бере алады;

-бір бірін тыңдай отырып, бір біріне баға бере алады;

-бір біріне ашық сұрақтар қоя алады;

-бірлесіп сийластықта жұмыс жасай алады;

Сабақтың типі

Білімді және іс -әрекет әдістерін жетілдіру

Сабақты ұйымдастыру түрі

Ашық ойлар сабағы

Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс тәсілдер:

«күту уақыты» , «жыланша», « жұптас- ойлан-бөліс» , «миға шабуыл», «пайыз» әдісі, «сөз соңында менің айтарым....» әдісі, «жасырын сөз», «күту» «бесбармақ әдісі, өзін өзі бағалау парақшасы.

Жұмыс түрлері

Жеке жұмыс, топтық жұмыс, ұжымдық,

Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер

Қима қағаздар, оқулық, смайликтер, флипчарт, стикерлер, интербелсенді тақта, таймер

1.Қызығушылығын ояту кезеңі


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау


1*

1-әрекет Ұжымдық жұмыс.

Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру.

Оқушыларды сапқа тұрғызып бір бірінің қолын ұстату.

«жыланша» әдісі арқылы тілек айтады

1*

2-әрекет . сапта тұрған оқушыларды әр түрлі алкандар аттары бойынша топқа бөлу.

1-топ. метан

2-топ. этан

3-топ. пропан

4-топ. бутан

оқышыларды өз топтарына отырғызу.

Оқушылар алкандар қатарының төрт мүшесін қатарлап айтып шығады

.топқа бөлініп отырады. Топ мүшелерінің ролдерін бөліп алады.

Бағалау парақшасымен таныстыру


1*

3-әрекет. Жеке, топтық жұмыс

Үй тапсырмасын сұрау. Ашық тест арқылы оқушылардың өткен сабақтан алған білімін тексеру.

1.Алкандарға тән емес реакция

А.дегидрлеу

В.изомерлеу

С.галогендеу

Д,нитрлеу

Е.гидрлеу

2. пентанды дегидрленгенде не түзіледі?

А.пентин

В.пентан

С.пентадиен

Д.пентен

Е.пропан

3. алкандардың байланыс бұрышы

А.107

В.120

С.180

Д.109/28

Е.134

4.CCl4 формуланың атауы

А. хлороформ

В. тэтрахлорметан

С.дихлорметан

Д.хлорметан

Е.хлорпропан

5.Метанды жоғары (10000) температурада ауа қатысынсыз қыздырғанда не түзіледі.

А.C+ H2O

В.C +H2

С.C2H2 +H2

Д. C2H2 +H2O

Е.C2H4

Оқушылар тест орындайды. Топпен талқылайды.

Пайыз әдісі арқылы бағаланады. (Балл қояды)


4-әрекет. Топтық жұмыс.

«жасырын сөз» кесте бойынша өткен тақырыпты қорытындылау үшін тапсырма орындалып жаңа тақырыптың жасырын сөзін табады.


циклопропан

пентан

этен

октан

пропан

C2H6

с

ә

а

т

т

C3H6

л

і

л

і

к

C5H12

т

к

і

л

е

C8H18

й

м

і

е

н

C3H8

м

н

т

а

н


Оқушылар тапсырманы орындайды. Сол термин бойынша қаншалық түсінетіндері туралы айтады.

«Жарайсын» әдісімен бағаланады.


II. Мағынаны ажырату кезеңі


15 *

5-әрекет. Жеке, топтық жұмыс»

« жұптас- ойлан-бөліс» әдісімен оқулықтағы алкендер туралы ақпаратпен оқулықтағы мәтінмен танысуды үйымдастыру.

Оқышылар тақырып мазмұнын жеке оқып танысады. Топтарымен талқылайды, постерге түсіреді, жариялайды.АКТ мүмкіндіктерін пайдаланады.

«Бесбармақ» әдісімен бағалайды.


III. ой толғаныс кезеңі.


6- әрекет. Топтық жұмыс.

Терминдермен жұмыс. « Күту әдісімен» әдісі бойынша сұрақтар дайындату.


тақырыптағы жаңа сөздер, терминдер бойынша топтар бір біріне сұрақтар қояды.

Фишкамен бағалау


7-әрекет. Үйге тапсырма.

8-9 жаттығу. 100бет

Күнделіктеріне жазады.

8-әрекет. Жеке жұмыс.

«миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырма беріледі.

1-деңгей.С

2-метилпропен, 3-метилпентен-2 формулаларын жазыңдар. (1б)

2-деңгей.В

Массасы 90г октан симметриялы крекеингіленгенде түзілген алкеннің массасын табыңдар. (2б)

3-деңгей. А

Массасы 56г этен тотыққанда түзілген көп атомды спирттің массасын табыңдар. Бұл зат қай жерде қолдынылады? (3б)

Әр оқушы өзінің деңгейіне сай тапсырманы таңдайды, орындайды.

Өзін өзі бағалау парақшасы» әдісімен бағаланады,

«5»

7-10

«4»

4-7

«3»

3-4


9-әрекет. Ұжымдық жұмыс.

« сөз соңында менің айтарым... » әдісі бойынша өз ойларын білдіреді


Бір неше оқушылар түйінді ойларын айтады.

Кері байланыс жасайды.


Мұғалім. Мирзалимова М




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал