- Учителю
- Разработка урока по химии на казахском языке
Разработка урока по химии на казахском языке
9 сынып
Сабақтың тақырыбы: «Металдар» тарауын қайталау.
 Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: оқушылардаң металдардың маңызы, қосылыстары,
қолданылуы мен кен орындары білімдерің тексеру;
ә) дамытушылық: оқушылардың химиялық қауіпсіздік ережелерін
сақтауын қадағалап, химиялық реактивтермен жұмыс жасау дағдысын
дамыту;
б) тәрбиелік: оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: аралас сабағы, іздендіру.
Сабақ типі: білімді,іскерлікті,дағдыны дамыту сабағы.
Сабақта қолданылатын әдістер: өз еріктерімен жұмыс жасау.
Көрнекілігі: слайд, реактивтер мен құрал - жабдықтар, электрондық
оқулық.
Сабақтың эпиграфі:
«Периодтық заңдылықтың болашағы бұзылуды емес, толығып, дами түсуді
күтеді.» Д. И. Менделеев.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару
ІІ. Тақырып бойынша жұмыс.
1 кезең «Ойлы болсаң,озып көр»
- табиғатта қандай заттар көп: металдар ма, бейметалдар ма?
(металдар)
- Кандай металдар табиғатта бос күйінде кездеседі? ( алтын, күміс,
платина).
- қандай метал сұйық күйінде болады? (сынап)
- күнделікті тұрмысымызда қандай металдар немесе олардан жасалған
бұйымдар жиірек қолданылады? ( Fe, Cu. Au, Al, Zn, Ag, W)
 2 кезең «Мықты болсаң,тауып көр»
Электрондық оқулықпен жұмыс жасау (1,3,6,9,11,17,18)
- 
    кезең «Зерек болсаң, шешіп көр» 
есеп шығару;
- 
    1 есеп: Массасы 20 г мыс сульфаты бар ерітіндісін массасы 8 г натрий гидроксидінің ерітіндісімен араластырғанда қанша мыс гидроксидінң тұнбасы тұзіледі. 
- 
    2 есеп: Азот қышқылының массалық үлесі 50 %, тығыздығы 1,1 гр/ см3 , көлемі 200 мл. ерідіндісі берілген. Осы ерітіндегі таза азот қышқылының массасы есептеңіздер? 
Сергіту сәті: психологиялық тренигн.
- 
    кезен «Шеберхана» 
берілген конструктормен молекуларды жасау.
 молекула этана
молекула этана
 молекула воды
молекула воды
3. сірке қышқылы.
4. құмырсқа қышқылы.
- 
    кезең «Химик -сараман» 
берілген заттармен тәжірибе жүзінде іске асыру.
қауіпсіздік ережелерін қайталау ,электрондық оқулық арқылы.
IIІ. Сабақты қорыту. Оқушыларды бағалау.
IY. Үйге тапсырма. Металдар тарауын қайталау.
Y. Рефлексия: Алған әсеріңіз қандай ? (стикер)