- Учителю
- Конспект урока по химии на тему 'Химиялық тепе-теңдік және оның ығысу жағдайлары. Ле Шателье-Браун принципі'
Конспект урока по химии на тему 'Химиялық тепе-теңдік және оның ығысу жағдайлары. Ле Шателье-Браун принципі'
Күні | 18.12.2014ж | |||||
Пәні | Химия | |||||
Класс | 10 "Ә" | |||||
Сабақтың тақырыбы | Химиялық тепе-теңдік және оның ығысу жағдайлары. Ле Шателье-Браун принципі | |||||
Сабақтың мақсаты | Химиялық тепе-теңдік туралы түсініктерді қалыптастыру, тепе- теңдіктің динамикалық сипатын көрсету және әртүрлі факторлардың (концентрацияның,температураның және қысымның) химиялық тепе-теңдіктің ығысуына әсерін қарастыру. Ле-Шателье принципін тұжырымдау. Есеп шығару дағдысын одан әрі жетілдіру. | |||||
Оқыту нәтижесі | Химиялық тепе-теңдік туралы түсініктері қалыптасады, тепе теңдіктің динамикалық сипатын көрсете алады және әртүрлі факторлардың химиялық тепе теңдіктің ығысуына әсерін қарастырады. Ле Шателье принципін тұжырымдалады. | |||||
| Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурс | |
Кіріспе | 2 мин 2 мин 2 мин | Ұйымдастыру бөлімі «Ха-ха-ха, хе-хе-хе» тренингін өткізу. «Химиялық тепе-теңдік және оның ығысу жағдайлары. Ле Шателье-Браун принципі» саяхатқа шығамыз. Кемеге міну үшін билет аламыз. Осы билет арқылы топқа бөлінеміз.
Өткен тарауды «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
|
Оқушылар
Билет алады. Топқа бөлінеді. 1-топ. «Катализатор» экипажы 2- топ. «Тежегіш» экипажы 3-топ.«Гетерогенді реакция» экипажы 4-топ. «Гомогенді реакция» экипажы Оқушылар сұрақтарға жауап береді | Үш шапалақ | Интербелсенді тақта
Билеттер
| |
Тұсаукесер | 3 мин | Сұрақтар қою: Қайтымды реакция дегеніміз не? Қайтымсыз реакция дегеніміз не? Бір бірінен айырмашылығы неде? Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Химиялық тепе-теңдік және оның ығысу жағдайлары. Ле Шателье-Браун принципі» | Оқушылар сқрақтарға жауап береді.
Оқушылар дәптерлеріне тақырыпты жазып алады. | Борттық журнал |
| |
Негізгі бөлім | 15 мин
3 мин | Жаңа тақырыппен жұмыс. «Экипаж очерктері» әдісі арқылы топтық жұмыс. Топтарға тапсырмалар беремін: 1-топ. Концентрацияның әсері 2- топ. Қысымның әсері 3-топ. Температураның әсері 4-топ. Сергету сәті. «Капитан» ойыны Матростар жүреміз. Матростар еден жуамыз. | Оқушылар әр топ шығып кішкене мәлімет береді. «Капитан» ойынын ойнату. Балаларды ортаға шақырып, шеңбер құрамыз.
| Борттық журнал | Флипчарт, маркер Әуен | |
10 мин | «Компас» әдісі арқылы тақырып соңындағы есептерді барлық топ оқушыларына орындатамын.
| Оқушылар дәптерлеріне есептерді шығарып болғасын бір-бірін бағалайды. | Борттық журнал | Есептер парағы | ||
Қорытынды | 3 мин 4 мин 1 мин | «Морзе коды» әдісімен сабақты бекітемін.
Кері байланыс өткізу, бағалау. Үйге тапсырма | Оқушылар өздеріне берілген әріптер бойынша сол әріптен келетін сөйлеммен тақырыпты түйіндейді.
| Борттық журнал | Әріптер бар парақшалар |