7


  • Учителю
  • Сабақ 'Темір құймалары және олардың қолданылуы, шойын және болат өндіру, Қазақстандағы қара және түсті металлургияның дамуы ' (9 сынып)

Сабақ 'Темір құймалары және олардың қолданылуы, шойын және болат өндіру, Қазақстандағы қара және түсті металлургияның дамуы ' (9 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Темір құймалары және олардың қолданылуы,шойын және болат өндіру,Қазақстандағы қара және түсті металлургияның дамуы. Оқушылардың бойына заңдылықтар мен ережелерді пайдалана отырып, химиялық теңдеулер мен есептер шығаруды меңгерту;-Қазақстандағы түсті және қара металд
предварительный просмотр материала

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Қала: Жезқазған қаласы

Мектеп: «Қ.И.Сәтбаев атындағы № 7 мектеп-лицейі» КММ

Мұғалімі: Жанайдарова Камария Ажибековна

Пәні: химия

Барлық оқушы саны: 20


Тақырыбы

Темір құймалары және олардың қолданылуы,шойын және болат өндіру,Қазақстандағы қара және түсті металлургияның дамуы.

Сыныбы

9 «тех»

Күні

20.02.2013 жыл.

Мақсаты

Темір құймалары және олардың қолданылуы,шойын және болат өндіру,Қазақстандағы қара және түсті металлургияның дамуы.

Міндеттері

- Оқушылардың бойына заңдылықтар мен ережелерді пайдалана отырып, химиялық теңдеулер мен есептер шығаруды меңгерту;

-Қазақстандағы түсті және қара металдардың қасиеттерін меңгере отырып, алыну жолдарын қарастырып,отандық қазба-байлықтарды тиімді.үнемді пайдалану жолдарын игеруге,табиғатты қорғауға тәрбиелеу;

- Жұптық,топтық жұмыстар арқылы темір кенінің елімізде таралу аймағы, құймалары және олардың қолданылуы, шойын және болат өндіру,Қазақстан аймақтарында қара және түсті металлургияның дамуы туралы танымдарын кеңейту.

Күтілетін нәтиже

- Қазақстан аймақтарында темір кені және құймалары қара және түсті металлургияның дамуымен табиғи ресурстарын жалпы сипаттауды меңгереді;

-Қазақстандағы түсті және қара металдардың қасиеттерін меңгере отырып, алыну жолдарын қарастырып,отандық қазба-байлықтарды тиімді.үнемді пайдалану жолдарын игеруге,табиғатты қорғауға жауаптылық танытады;

- Жұптық,топтық жұмыстар арқылы темір кенінің елімізде таралу аймағы, құймалары және олардың қолданылуы, шойын және болат өндіру,Қазақстан аймақтарында қара және түсті металлургияның дамуы туралы танымдарын кеңейтеді.

Қолданылатын модульдер:

Оқыту мен оқудағы жаңа технологиялар, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқытуда АКТ-ны пайдалану, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту


Стратегиялар:

«Зерттеушілік әңгіме» топтық жұмыс, сіздің тапсырмаға 30 секундыңыз бар, «постер» жұптық және топтық жұмыс, жапондық бағалау, «конверттегі сұрақтар» жеке және топтық , сұрақтары бар жәшік, бағалау парағы.

Ресурстар

Интерактивті тақта, конверт, маркерлер, түсті-түсті стикерлер, ақ қағаздар(А2),флипчарт,оқулық, интернет материалы, болат және шойын өндірісіне плакат,карта.

Сабақ жоспары


Сабақ кезеңдері

Уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

І. Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал


Оқушылармен амандасып, жүрек арқылы бір-бірлеріне тілек білдіру







«Жақсы»

«Жарайсыңдар!»

АКТ

«Алтын ереже» жазылған флипчарт

ІІ. Тұсаукесер

Мақсаты: қайта бағыттау сұрақтар арқылы тақырыптың мазмұнын ашу

Видео көрсетіледі

Мұғалім қайта бағыттау сұрақ арқылы оқушылар бір-бірлеріне сұрақ жауап береді.


Мұғалім оқушыларға мақсат құруды тапсырады.

Оқушылардың жауабы айтылады.


Оқушылар өз пікірлерімен толықтырады.

Оқушылар топта отырып топпен бірігіп, мақсат құрады.Топтан бір оқушы қорғайды.




«Жақсы»

АКТ (компьютер)




Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады

Оқушылар сабаққа өз мақсаттарын қояды


АКТ

ІІІ. Негізгі бөлім

«Зерттеушілік әңгіме» Мақсаты: бір шешімге келу

Оқушыларға РРT -та өздерін шағын шығармашылық жобаларын қорғау берілді.

Оқушыларға РРT -та өздерін шағын шығармашылық жобаларын топпен шығып қорғайды

сіздің тапсырмаға 30 секундыңыз бар стратегиясы арқылы кері байланыс.

АКТ


Тұлғааралық байланысты орнату

Топқа бөлу «қалам»

Мақсаты: топта жұмыс жасауға үйрету


Оқушыларды қалам бойынша төрт топқа бөлемін

Оқушылар қалам бойынша шағын топқа бөлінеді

Оқушылар өз ұсыныстарын білдіреді, бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды, «Алтын ережеге» назар аударады.

«Жарайсыңдар!»

Түрлі қаламдар


«Постер» Мақсаты: топтарда бірігіп жұмыс жасау тыңдау, баға беру

Жезқазғандағы қазба-байлықтар қорының Қазақстан экономикасының дамуына қосып жатырған өзіндік үлесі мен жергілікті жердің экологияға әсерін бағалаңыз

Компьютерден яғни,флипчарттағы тапсырманы оқушылар А4 қағазына постер арқылы таныстырылым жазайды жіне оны топтан 2-3 оқушы шығып қорғайды.

Жапондық бағалау

АКТ,түсті маркер,А4 қағазы,қосымша материалдар

ІV. Қорытынды

«Конверттегі сұрақтар»

1.Төмендегі айналымды жүзеге асыратын реакция теңдеулерін жазыңдар:

Al→Al2O3→Al2(SO4)3→Al(OH)3→AlCl3→Al(OH)3→Al2O3→Al

2. Массасы 10 г болат сымды оттекте жаққанда 0,2 г көмірқышқыл газы алынды.Болаттың осы сортындағы көміртектің массалық үлесін есептеңдер.

3. Массасы 8 г мыс () оксидін сутекпен тотықсыздандырғанда қанша грамм таза мыс, қанша грамм су бөлінеді?

4.Fe→FeCl2→Fe(OH)2→Fe(OH)3→Fe2(SO4)3→Fe(OH)3→Fe2O3→Fe


Оқушылар жауабы тыңдалады.


Өзара бағалау.

Тақтада жауабы және шығару жолы жасырынған.

Топтар өздер өзара бағалайды.

Өзара бағалау

«Бағалау парағы» Мақсаты: топ мүшелерін бағалау

Оқушылардың жұмысына баға беріледі


Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

балл

Дискриптор

Балл

1

Ғылыми ақпаратты жинақтай алу

1


Топта талқылауға қатысу

1

2

Жинақталған ақпаратты өңдеп,ортаға салып жеткізе алу

2


Мәтіннен керекті ақпараттты таба алу

2

3

Сахнада өзін-өзң ұстау мәдениеті

2


Металдардың тиімді жолдарын анықтау

3

4

Металдардың экологиялық әсерін анықтау

3


Экологиялық болжам жасап,өз бетімен сәйкес қорытынды жасай алу

4

Жалпы балл

18


Балды бағаға айналдыру кестесі

Балл

Баға

18-17

«5»

14-16

«4»

13-10

«3»

9-0

«2»


Үйге тапсырма: Темір қосылыстарының генетикалық байланысы.

Әр топ басшысы бағалау парағына балаларды бағалайды


Бағалау парағының кестесі



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал