- Учителю
- Конспект урока по химии в 9 классе по теме: 'Реакции полимеризации на примери полиэтилена'
Конспект урока по химии в 9 классе по теме: 'Реакции полимеризации на примери полиэтилена'
Тема уроку. Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Застосування поліетилену.
9 клас.
Мета уроку. Розширити знання учнів про реакції приєднання на прикладі реакції полімерізації
Сформувати навички складання реакцій полімерізації. Дослідити властивості поліетилену. Обговорити переваги й недоліки цього полімеру. Ознайомитись з іншими полімерами,видобутими реакцією полімеризації. З'ясувати сфери їх використання. Обговорити проблеми утилізації відходів полімерних матеріалів. Працювати над формуванням інформативної,полікультурної, комунікативної,соціальної груп компетентності.
Тип уроку. Комбінований урок із засвоєнням знань,умінь,навичок і творчого застосування їх на практиці.
Комплекс використаних методів. Фронтальні форми роботи,лабораторний експеримент,інтерактивні форми роботи:мозковий штурм,робота в групах.
Список літературних джерел. Попель П.П.Хімія: підруч. Для 9 кл.-К.:ВЦ» Академія»,2009.
І.Ю.Старовойтова,О.В.Люсай:Хімія. Мій конспект 9 кл.-Х.;ВГ «Основа»,2009.
В.М.Потапов, С.Н.Татаринчик: Органическая химия. -М.:»Химия»,1989.
В.Шретер, К.-Х.Лаутеншлегер, Х.Бибрак:Химия:справ.изд.:пер с нем.-М.: «Химия»,1989.
В.Д.Шарко. Сучасний урок.-К.:»Фенікс»,2007.
Структура уроку.
1.Організація класу:1 хв.
2.Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності:5 хв.
3.Вивчення нового матеріалу:10 хв.
4.Лабораторний дослід:10 хв.
5.Групова робота:15 хв.6.Підбиття підсумків уроку:4 хв.
Хід уроку.
1.Організація класу.
2.Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
Фронтальна робота.
Напишіть рівняння реакцій,за допомогою яких можна здійснити перетворення:
Метан → хлорметан → етан → етен → поліетилен.
3.Вивчення нового матеріалу:Реакції полімеризації. Поліетилен.
За підвищеною температурою,тиску, в присутності каталізатора молекули етилена можуть поєднуватись одна з одною за рахунок розриву подвійного зв'язку. Тобто:
CH2 = CH2 → (-CH2 - CH2 - )n n-ступінь полімеризації
Мономер структурна ланка.
Значення n;може набувати великих чисел,тому ,середня молекулярна маса полімеру буде великою. Саме тому,полімерні матеріали інакше називають високомолекулярними сполуками. Треба додати,що інтервал значень для зразка полімеру залежіть від умов здійснення реакції полімеризації.(t p k)
Поліетилен високого тиску отримують за таких умов:t150-320ºС,p=150-300 МПА,в присутності каталізатора. Такий поліетилен має ступінь полімеризації близько 1000.Розгалужену будову,тому більш м'якший.
Поліетилен низького тиску (t=80-150ºC p до 3,5МПА,комплексий каталізатор.)Молекули такого поліетилену нерозгалужені,тому він має щільнішу структуру.
Детальне ознайомитись із властивостями поліетилену нам допоможе лабораторний дослід№17: «Властивості поліетилену.»
Тож утворимо групи.
Перед початком роботи проводимо інструктаж з ТБ.
Кожна група обирає лідера для координації дій. Після виконання роботи робимо підсумки за планом:
1.Чи легший він за воду?
2.Розчинність у воді.
3.Розчинність у лугах та кислотах.
4.Відношення до температури.
5.Відношення до органічних розчинників.
Додатково з'ясовуємо ,що поліетилен морозостійкий,легко забарвлюється в різні кольори. На підставі цього,висуваємо припущення,де саме можна використовувати цей матеріал.
МОЗКОВИЙ ШТУРМ.
На протязі 3 хвилин з'ясувати способи використання поліетиленової плівки.
Підсумки підбиваємо за системою «вибування». Бонуси за креативність отримує група,що зазначила найбільшу кількість способу використання матеріалу.
Далі пробуємо з'ясувати склад інших полімерів. Асаме:поліпропілену,полівінілхлориду,полістиролу,поліфторетилену.
(Групи отримують завдання:скласти рівняння полімеризації певної речовини.)Разом з вихідною формулою,учні отримують додаткову інформацію про властивості та використання цих пластиків.
(Записуємо рівняння полімеризації на дошці та коротко характеризуємо їхні властивості.
Ремарка:Пластмаси,які крім полімерів мають різні добавки (подріблена деревина,крейда,графіт,папір,різні волокна,метали тощо)звуться композитами. Ці добавки підвищують стійкість до зовнішніх умов,покращують їхні властивості. Деякі добавки роблять пластмаси більш еластичнішими. Якщо до мономера додати сполуку,що при нагріванні розкладається з виділенням газу,можна отримати пінопласт.
Розглядаючи пластмаси,не можна не сказати про їхню утилізацію. З кожним роком об'єм використання пластмас збільшується у геометричній прогресії. Тому проблема утилізації пластмас має гострий характер. Дивіться самі,на переробку пластмас в природних умовах потрібно не одне століття. Спалювання їх суттєво забруднює атмосферу. Тим паче,що продукти розкладу пластиків надто токсичні. Тож обговоріть у своїх групах екологічно безпечні варіанти утилізації пластмас.
4.Підсумки уроку.
4.1Робляться підсумки щодо утилізації пластмас.(Якщо групи не встигають обґрунтувати свої пропозиції,ця тема переходить у творче домашнє завдання.)
4.2Аналізується робота в групах. Та група,що отримала більше бонусів,заробляє оцінки.
4.3Заключне слово учителя.
5.Домашнє завдання.
Опрацювати § 24 . Скласти групові міні-проекти: «Безпечне використання поліетилену.»
Розробка уроку за темою:
Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Застосування поліетилену.
У 9 класі
Підготувала учитель хімії
Горлівської гімназії «Інтелект»
Котова Г. Б.
Горлівка 2012