- Учителю
- Сандық есептер шығару (масса, зат мөлшері, ерітіндінің тығыздығы, ерітіндінің массасы және көлемі, газдың көлемі, мольдік масса, газдың мольдік көлемі, Авогадро тұрақтысы, пайыздық концентрация (еріген заттың массалық үлесі), күрделі қосылыс құрамындағы х
Сандық есептер шығару (масса, зат мөлшері, ерітіндінің тығыздығы, ерітіндінің массасы және көлемі, газдың көлемі, мольдік масса, газдың мольдік көлемі, Авогадро тұрақтысы, пайыздық концентрация (еріген заттың массалық үлесі), күрделі қосылыс құрамындағы х
Сыныбы |
9-сынып |
Күні |
14.09.2015 | ||
Сабақтың тақырыбы |
Сандық есептер шығару (масса, зат мөлшері, ерітіндінің тығыздығы, ерітіндінің массасы және көлемі, газдың көлемі, мольдік масса, газдың мольдік көлемі, Авогадро тұрақтысы, пайыздық концентрация (еріген заттың массалық үлесі), күрделі қосылыс құрамындағы химиялық элементтің массалық үлесі) | ||||
Мақсаты |
Оқушыларды химия пәнімен таныстыру, заттар және олардың қасиеттері туралы мағұлмат беру. Жаратылыстану пәндерінен алған білімдерін одан әрі химиямен байланыстыра отырып дамыту. Оқушылардың химия пәніне деген қызығушылығын арттырып, пәнді сүюге тәрбиелеу. | ||||
Күтілетін нәтижелері |
| ||||
Көрнекті жабдықтар |
Химиялық элементтердің Д.И.Менделеев жасаған периодтық жүйесі, интерактивті тақта | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Тақырыптың (тапсырма) мазмұны |
Оқушы әрекеті
| ||
Кіріспе |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа даярлығын қадағалау. Бүгінгі сабақтың мақсат-міндеттерін қою. |
|
Мұғаліммен амандасады. Оқу құралдарын шығарып, тәртіпке келеді де, сабаққа даяр отырады. | ||
Үй тапсырмасын сұрау |
Оқушылардан үй тапсырмасы ауызша сұралып, тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Айналымды жүзеге асыруға 1 оқушы тақтаға шығады. |
§4. Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары және олардың арасындағы генетикалық байланыстар Сұрақтар:
Айналымды жүзеге асыру №2(а) 19-бет Cu → CuO → CuCl2 → Cu(OH)2 → CuSO4
|
Үй тапсырмасын ауызша айтады. Сұрақтарға жауап береді. Айналымды жүзеге асырады. | ||
Жаңа тақырыпты меңгеру
|
Жаңа сабақты түсіндіреді.
|
Есеп шығару алгоритмін құрамыз.
Есептің жауабын жазу. 1-есеп. Күкірт атомдарының орташа массасы m(S) = 5,31*10-26кг. Күкірт атомдарының салыстырмалы атомдық массасын табыңдар. Ш е ш у і: Аr = = = 31.98795 = 32 Жауабы: 32 2-есеп. Мыс купаросының салыстырмалы молекулалық массасын есептеңдер. Шешуі: Мыс купаросының формуласы CuSO4 * 5H2O Күделі заттың салыстырмалы молекулалық массасын табу үшін, алдымен оның құрамына кіретін әрбір элемент атомдарының салыстырмалы атомдық массаларын олардың сандарына көбейтіп, сосын олардың жалпы қосындысын табу керек. Аr(Cu)= 64, Аr(S) = 32, Аr(O)= 16, Аr(H)=1, Mr (CuSO4 * 5H2O) = Аr(Cu) + Аr(S) + 4Аr(O) + 10 Аr(H) + 5Аr(O) = 160 + 90 = 250 Жауабы:250 3-есеп. Сутек газының 2 мөль мөлшерінің массасын, көлемін (қ.ж.) және ондағы сутек молекулаларының санын есептеңдер. Шешуі: m(H2) = ν(H2) * M(H2) = 2 моль * 2 г/моль = 4г V(H2) = ν(H2) * VM = 2 моль * 22,4 л/моль = 44,8 л NA = ν(H2) * NA = 2 моль * 6,02*1023 = 12,04 *1023 Жауабы: 12,04 *1023 4-есеп. Зат мөлшері 64г отек газындағыдай болу үшін натрий хлоридінің қандай массасын алу керек? Шешуі: Алдымен 64г оттек молекулаларының зат мөлшерін табамыз: ν(О) = . Енді натрий хлоридінің (М(NaCl) = 58.5г/моль) екі моль мөлшерінің массасын табамыз: m(NaCl) = ν(NaCl) * M(NaCl) = 2 моль * 58.5г/моль = 117г. Жауабы: m(NaCl) = 117г 5-есеп. Гелийдің қалыпты жағдайдағы тығыздығы г/л. Гелийдің мольярлық массасын есептеңдер. Шешуі: Алдымен заттын массасын, тығыздығын және көлемін байланыстыратын М = V * формуласын газдың қалыпты жағдайдағы 1 моль мөлшері үшін жазайық: М(Не) = VМ * М(Не) = 22,4л/моль * 0,178 г/л = 3,9872 г/моль 4 г/моль |
Мұғалімді тыңдап, тақырыпты бірге талдайды. | ||
Бекіту
|
Оқушыларға тақырыпты бекіту мақсатында есептер шығарту |
№1. Кальций карбонатының салыстырмалы молекулалық массасын есептеп шығарыңдар. №2. 45г судағы моль санын есептеңдер. №3. Кальций карбонатындағы оттектің массалық үлесін табыңдар. |
Берілген есептерді шығарып, талдайды. | ||
Қорытындылау
|
Жалпы оқушылардан сабақтан не түйгендерін, нені меңгергендерін қорытып, сұрап шығады. |
|
| ||
Үйге тапсырма беру
|
Өтілген жаңа тақырыпты, соңындағы тапсырмаларды үйге береді. |
|
Тапсырмаларды белгілеп алу |