- Учителю
- Урок. Относительная молекулярная масса, её вычисление. 7 класс.
Урок. Относительная молекулярная масса, её вычисление. 7 класс.
Урок
Тема: Відносна молекулярна маса, її обчислення за хімічною формулою
Мета:
-
Поглибити поняття про хімічну формулу, її використання для розрахунків;
-
Дати поняття про відносну молекулярну масу;
-
Формувати вміння й навички обчислювання за хімічними формулами;
-
Навчити визначати відносну молекулярну масу простих і складних речовин за їх формулами;
-
Формувати вміння працювати з періодичною системою;
-
Формувати логічне мислення
Тип уроку: поглиблення знань, формування вмінь і навичок
Форми роботи: робота з ІКТ, розповідь, самостійна робота, творче
завдання
Обладнання: періодична система, ІКТ
Розрахункові задачі:
Обчислення відносної молекулярної маси речовини за її формулою
Державний стандарт:
Учень обчислює відносну молекулярну масу речовини за її формулою.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Аналіз проміжного оцінювання, робота з класом зі з'ясування помилок, індивідуальна робота над помилками
ІІІ. Актуалізація і поглиблення знань
На ІКТ слайд № 3. (Формули вуглекислого газу та кисню)
Питання: Що ми дізнаємось, дивлячись на формули сполук?
Слайд № 4. (Підсумок за відповідями учнів)
Питання: Чи мають молекули масу? (відповіді учнів)
Слайд № 5. (Визначення молекулярної маси та відносної молекулярної маси, одиниць її вимірювання)
Питання: Запропонуйте, будь ласка, яким чином можна визначити масу молекул? (відповіді учнів)
Слайд № 6. (Обчислення відносної молекулярної маси)
ІV. Формування вмінь і навичок
Завдання № 1. Визначити відносну молекулярну масу метану (СН4) та сульфур (ІV) оксиду (SO2).
Завдання виконується учнями біля дошки, обговорюються розрахунки.
Питання: Для визначення відносної молекулярної маси речовини треба враховувати кількість атомів кожного елемента? (відповіді учнів)
Завдання № 2. Самоперевірка. Розрахувати відносні молекулярні маси сульфатної кислоти (H2SO4) та ортофосфатної кислоти (Н3РО4).
Завдання виконується по рядам. Після виконання завдання на слайді № 7 висвітлюються вірні розрахунки.
Питання: Скажіть, будь ласка, можна за значенням відносної молекулярної маси встановити формулу речовини. (відповіді учнів).
Завдання № 3. Виконується індивідуальна самостійна робота за алгоритмом визначення Mr. (Слайд № 8). Визначити відносні молекулярні маси речовин:
1 варіант - Al2O3 2 варіант - Fe2O3 3 варіант - B2O3
Учні обчислюють відносні молекулярні маси речовин та хто виконає першим, стає консультантом вчителя - перевіряє усі інші відповіді свого варіанту. Потім на дошці записуються вірні відповіді.
Завдання № 4. Обчислити усно відносні молекулярні маси речовин та порівнявши їх, поставити замість крапок знаки більше чи менше.
а) Mr (N2) … Mr (O2)
б) Mr (CuO) … Mr (MgO)
в) Mr (HCl) … Mr (HBr)
Питання: яким чином не прибігаючи до розрахунків можна встановити цю відповідність. (відповіді учнів)
Завдання № 4. Слайд № 9. Творче завдання «Сходинки до успіху». Знайти шлях з вершини піраміди до її основи, щоб сума відносних молекулярних мас сполук була максимальною.
V. Підбиття підсумків уроку
Бесіда:
Що таке відносна молекулярна маса? Яким чином її можна розрахувати:
А) виходячи із маси молекули
Б) за хімічною формулою молекули
У якої речовини найменша відносна молекулярна маса?
VІ. Домашнє завдання
Прочитати параграф, відповісти на запитання, виконати письмово завдання.