7


  • Учителю
  • Катиондар мен аниондарға сапалық реакциялар

Катиондар мен аниондарға сапалық реакциялар

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

9-сынып І- тарау №14сабақ күні: 16.10

Сабақтың тақырыбы:

Катиондар мен аниондарға сапалық реакциялар

Сілтеме

Жоспар, оқулық, ЕТ. ПЖ, ЭО

Сабақтың мақсаты:

Қышқылдар мен негіздердің, тұздардың иондық теңдеуін қатесіз жаза білу дағдыларын қалыптастыру. Сапалық реакциларды тани білуге дағдыландыру. Эксперимент жасау дағдыларын қалыптастырады.

Сапалық реакциялардың маңызын түсіндіру. Олардың өнеркәсіп үшін маңызын айта біледі .

Оқушылар ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыта отырып есептер шығартып теңдеулер жазады.

Нәтиже

Катионды белгілі анионмен немесе керісінше болатынын ұғынады.

Өздері тәжірибе жасай алады

Негізгі идея

Сыныпта психологиялық ахуалды орнықтыру. Ынтымақтастық атмосфераны құру

Критериалды бағалауды қолдану (өзін-өзі бағалау)

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Сабақтың әдіс

Интерактивті. СТО, ОҮБ, Дарынды , үлгерімі төмен оқушымен

Жас ерекшелегі

Оқыту формасы

Топтық жұмыс, критериалды бағалау, сыни тұрғыдан ойлау, АКТ ны қолдану.

Сабақтың көрнекілігі:

Оқулық, сергіту сәті, постер, смайлинг, стикерлер, рефлексиялық күнділік

Сабақ барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпты топқа бөлемін, оқушылар топ басшысын, оның көмекшісін, баяндаушыны, таймкиперді сайлайды. Топта жұмыс жасау тәртібін естеріне салу.

Бағалау парағымен таныстыру.

Жаңа сабақ:

Катиондар мен аниондарға сапалық реакциялар

Кезең

Сабақ бөлімдерінің мақсаты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Білім

Ойлану

Ион (Катион, анион)

Ион алмасу реакциялары аяғына дейін жүруі үшін мынадай шарттар орындалуы керек: 1) Газдың бөлінуі; 2) тұнба түзілуі; 3) әлсіз электролит түзілуі.

Осы қорытынды зат құрамындағы иондарды анықтауда қолданылады. Заттың еритін ерімейтінін ерігіштік кестесінен анықтауға болады.

оқулықтағы

мәтінді меңгеру

Ой туғызу

Түсіну

Тақырыптың мағынасына зер салдырту

Мәтінде не туралы айтылады?

Оқушылар кезекпен мәтін мазмұнымен

бір-бірін

таныстырады

Қолдану

Практикалық жұмыс

Катиондарға сапалық реакция.


Катион

дар

Реактив

тер

Байқалатын

өзгерістер

Н+

+ лакмус

+ металл

Ерітінді қызарады

Сутегі ( Н2) бөлінеді.

Na+

Жалында ұстау

Жалынды сары түске бояиды.

К+

Жалында ұстау

Жалынды күлгін түске бояиды

Ag+

Хлоридтер,

бромидтер,

иодидтер

AgCI ақ тұнба

AgBr сары тұнба

AgI сары тұнба

NH4+

+ сілті t0

NH3  бөлінеді.

Ва+

Сульфат иондары

ВаSO4  тұнба

Cu2+

Гидроксид ион

Cu(OH)2 көк тұнба

AI3+

Гидроксид ион

AI(OH)3  ақ тұнба

Ғе2+

К3 [ Fe (CN)6 ] сары қан тұзы

Ғе3 [ Fe (CN)6 ]2 көк тұнба

Ғе3+

Гидроксид ион


Аниондарға сапалық реакция

Анион-

дар

Реактив-

тер

Байқалатын

өзгерістер

SO42

Ba2+ ерімтал тұздары

BaSO4 ақ тұнба

NO3

Cu мыс жоңқалары

NO2 Қоңыр түсті газ

PO43

AgNO3

Ag3PO4 сары тұнба

CrO42

Ba2+ ерімтал тұздары

BaCrO4 сары тұнба

S2

Pb2+ ерімтал тұздары

PbS қара тұнба

СО32

Са2+ ерімтал тұздары

СаСО3 ақ тұнба

SO32

H+ иіс бөлінеді

SO2 газ бөлінеді

CI

Br

I


Ag NO3

AgCI ақ тұнба

AgBr сары тұнба

AgI сары тұнба

OH

Индикатор фенолфталеин

Таңқурай түсті


Оқушылар өзіндік жұмыс ретінде орындайды, қасындағы жолдасымен талқылайды

(Бірлескен оқу)

Сергіту кезеңі

Ән айту

Сергіп қалады

Талдау

Жаңа терминдерді талдау, адамның іс-әрекетімен салыстыру.

Одан кейін

  1. Күшті қышқыл мен әлсіз негізден түзілген тұздың индикаторлардың (метилоранж, лакмус, фенолфтолейн) түсін қалай өзгертеді

  2. Күшті негіз , әлсіз қышқылдан түзілген тұздың индикаторлардың (метилоранж, лакмус, фенолфтолейн) түсін қалай өзгертеді

  3. Ә.н ә.қ -н түзілген тұздың индикаторлардың (метилоранж, лакмус, фенолфтолейн) түсін қалай өзгертеді

Оқушы оқулықтағы тапсырмаларды орындау арқылы көз жеткізеді.

Жинақтау (синтез.)

Алған білімді жинақтау

Индикатордың сапалық реакцияға қолданылуы

Ойын, талпынысын, шабыттарын туғызу.


Тақырыпты қайталау, жинақтау

Мәтіндегі өзіңе ұнаған жеріне ой- пікірлеріңді айтып беріңдер.

Даралық ой туғызу

Жеке тұлға пікірі (Мәтіндегі ұнаған жерлерін өз ой- пікірлерін айтып

береді, талдау

жасайды.

Бағалау

өзін-өзі бағалау

Бағалау парағын тағы бір рет түсіндіріп өту


Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Несімен ұнады (ұнамады)?

Рефлексиялық

күнделік толтырады

Үйге тапсырма: келесі сабақты түсініп оқып келу. Тұздар гидролизі

Анықтамаларды жаттау немесе өз түсінненіңмен жеткізе білу.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал