- Учителю
- Урок хіміі па тэме Крухмал
Урок хіміі па тэме Крухмал
Урок хіміі па тэме «Крухмал»
Мэта ўрока.
Разгледзець важнейшы поліцукрыд. Вывучыць яго будова, ўласцівасці, прымяненне і значэнне ў прыродзе.
Задачы ўрока:
- актуалізацыя ведаў вучняў пра вугляводы, вывучэнне будовы макрамалекул крухмалу, фізічных і хімічных уласцівасцяў крухмалу, азнаямленне з абласцямі прымянення крухмалу; правядзенне вопыту, які дэманструе якасную рэакцыю крухмалу з ёдам.
- удасканаленне практычных навыкаў, уменні вучняў працаваць з падручнікам і кампутарам, фарміраванне ўмення параўноўваць і вылучаць асноўныя прыкметы ў будынку і ўласцівасцях; развіццё цікавасці да прадмета і працэсу пазнання.
- выхаванне камунікатыўных якасцей; культуры разумовай працы, выхаванне ўмення ацэньваць свае веды і магчымасці ў дасягненні станоўчых вынікаў.
Ход урока
I. Арганізацыйны момант. Паведамленне тэмы і мэты ўрока.
II. Актуалізацыя ведаў. / Класіфікацыя вугляводаў
III. Тлумачэнне новага матэрыялу. Вывучэнне складу і будовы малекулы, уласцівасцяў крухмалу, яго прымяненне і атрыманне.
1. Склад і будова малекул крухмалу.
У 1811 году выбітны рускі хімік Канстанцін Сігізмундавіч Кірхгоф, награваючы крухмал з разведзеным растворам сернай кіслаты, атрымаў глюкозу. Бо колькасць сернай кіслаты да і пасля рэакцыі заставалася нязменным, навуковец зрабіў выснову аб каталітычнай ролі сернай кіслаты ў дадзенай рэакцыі. Іншы важны вывад заключаўся ў тым, што элементарным звяном палімернай ланцугу крухмалу з'яўляюцца рэшткі глюкозы. Яго агульная формула (С6Н10О5) n.
Устаноўлена, што макрамалекула крухмалу складаецца з рэшткаў малекул цыклічнай α-глюкозы.
Устаноўлена, што крухмал складаецца з двух поліцукрыдаў - амилозы і амілапектыну.
Падчас гутаркі вучні адзначаюць, чым адрозніваюцца па будове гэтыя поліцукрыды.
Акрамя крухмалу расліннага паходжання ў печані чалавека і жывёлаў знойдзены жывёльны крухмал - глікаген.
Структура глікагену падобная на амілапектыну, але яшчэ больш разветвлены.
Глікаген - рэзервовы поліцукрыд. Служыць асноўнай крыніцай глюкозы ў арганізме.
2. Фізічныя ўласцівасці крухмалу.
Лабараторны вопыт 1. Фізічныя ўласцівасці крухмалу.
Даследуйце растваральнасць крухмалу ў халоднай і гарачай вадзе. Што назіраеце?
Зрабіце высновы і запішыце іх у табліцу.
3. Хімічныя ўласцівасці крухмалу.
Лабараторны дослед
А) Якасная рэакцыя на крухмал. Выяўленне крухмалу ў прадуктах харчавання.
Ўзаемадзеянне крухмалу з ёдам. На кавалачак хлеба, зрэз клубня бульбы, адварной рыс капніце па адной кроплі раствора ёду. Што назіраеце? Зрабіце выснову пра тое, як можна выявіць крухмал у прадуктах харчавання. Уступае Ці цэлюлоза ў падобную рэакцыю з растворам ёду?
Адкажыце на пастаўленыя пытанні.
Высновы запішыце ў табліцу.
Б) Гідроліз крухмалу.
Па гідролізу крухмалу і яго
абмеркавання вучні запісваюць ураўнанне рэакцыі.
H2SO4
(С6Н10О5) n + nH2O → nC6H12O6
Да ўроку вучні рыхтуюць выступ «Крухмал як пажыўнае рэчыва», «Ужыванне крухмалу». «Атрыманне»
Выступы вучняў:
а) Крухмал як пажыўнае рэчыва;
Крухмал з'яўляецца асноўным вугляводам нашай ежы. Аднак непасрэдна ён можа засвойвацца арганізмам. Падобна тлушчам, крухмал спачатку падвяргаецца гідролізу. Гэты працэс пачынаецца ўжо пры перажоўванні ежы ў роце пад дзеяннем фермента, які змяшчаецца ў сліне. Далей гідроліз крухмалу працягваецца ў страўніку і кішачніку. Якая ўтвараецца глюкоза ўсмоктваецца праз сценкі кішачніка ў кроў і паступае ў печань, а адтуль - ва ўсе тканіны арганізма. Лішак глюкозы адкладаецца ў печані ў выглядзе вялікамалекульнага вуглявода - глікагену. Па будынку глікаген адрозніваецца ад крухмалу большай разгалінаваную сваіх малекул. Гэты запасны глікаген паміж прыёмамі ежы зноў ператвараецца ў глюкозу па меры выдаткоўвання яе ў клетках арганізма. Успомніце, якія канчатковыя прадукты ўтвараюцца пры акісленне глюкозы Прамежкавыя прадукты гідролізу крухмалу (дэкстрыны) лягчэй засвойваюцца арганізмам, чым сам крухмал, так як складаюцца з меншых па памерах малекул і лепш раствараюцца ў вадзе. Падрыхтоўка ежы часта звязана менавіта з ператварэннем крухмалу ў дэкстрыны. Частковы гідроліз крухмалу адбываецца, напрыклад, пры варэнні бульбы, пры выпечцы хлеба. Адукацыяй клейкіх дэкстрыну тлумачыцца і з'яўленнем скарынкі на хлебе і смажаным бульбе.
б) Ужыванне крухмалу.
Крухмал выкарыстоўваецца не толькі як прадукт харчавання. У харчовай прамысловасці з яго гатуюць глюкозу і патаку.
Для атрымання глюкозы крухмал награваюць з разведзенай сернай кіслатой на працягу некалькіх гадзін. Калі працэс гідролізу скончыцца, кіслату нейтралізуюць мелам, які ўтвараецца асадак сульфату кальцыя адфільтроўваюць і раствор упаривают. Пры астуджэнні раствора крышталізуецца глюкоза.
Калі працэс гідролізу не даводзіць да канца, то ў выніку атрымліваецца густая салодкая маса - сумесь дэкстрыну і глюкозы - патака. Яна ўжываецца ў кандытарскім справе для падрыхтоўкі некаторых гатункаў цукерак, мармеладу, пернікаў і г.д.
Дэкстрыны, якія атрымліваюцца з крухмалу, выкарыстоўваецца ў якасці клею. Крухмал ўжываецца для накрахмаливания бялізны: пад дзеяннем награвання гарачым прасам ён ператвараецца ў дэкстрыны, якія склейваюць валакна тканіны і ўтвараюць шчыльную плёнку, якая засцерагае тканіна ад хуткага забруджвання.
У) Атрыманне.
Крухмал атрымліваюць часцей за ўсё з бульбы. Бульба мыюць, затым здрабняюць на механічных тарцы і здробненую масу промывают на сітах вадой. Вызваліліся з клетак клубня дробныя збожжа крухмалу праходзяць з вадой праз сіта і абсоўваюцца на дне чана. Крухмал старанна прамываюць, аддзяляюць ад вады і сушаць.
IV. Замацаванне ведаў.
Выкананне тэста.
тэст
Варыянт 1.
1. Малекулярная формула крухмалу
а) С6Н12О6 б) С12Н22О11 в) (С6Н10О5) n г) С2Н5ОН
2. Пры поўным гідроліз крухмалу утворыцца:
а) фруктоза б) рыбоза в) галактоза г) глюкоза
3. Які вуглявод не засвойваецца чалавечым арганізмам
4. а) крухмал б) цэлюлоза г) глюкоза д) цукроза
5. Рэчыва з найвышэйшым утрыманнем крухмалу
а) бульба б) мал в) мёд г) драўніна
6. Для вызначэння крухмалу выкарыстоўваецца
а) гідраксід медзі (II) б) ёдавая настойка в) этановая кіслата г) этанол
V. Дамашняе заданне.
Дамашняе даследаванне. Ферментатыўнай гідроліз крухмалу. У сліне чалавека знаходзіцца стрававальны фермент амілаза. Пад дзеяннем амілаза (птыалін) адбываецца гідроліз крухмалу. Разжуйце добра (не менш за 10 хвілін) маленькі кавалачак чорнага хлеба. Мяняюцца Ці смакавыя адчуванні? Чым гэта можна растлумачыць? Змесціце яго ў парцалянавую кубак. Занясіце ў яе кроплю раствора ёду. Што назіраеце? Які можна зрабіць выснову? Раскажыце пра вынікі сваіх доследаў.
VI. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія.
1. Што вам падалося найбольш цікавым?
2. Што больш за ўсё запомнілася?
3. Што выклікала цяжкасць?
4. Што здзівіла?