- Учителю
- Сабақ жоспары 'карбон қышқылы'
Сабақ жоспары 'карбон қышқылы'
Сабақтың тақырыбы: Карбон қышқылы
Мақсаты:
1.Білімділік: Карбон қышқылдарының өкілдерімен және олардың химиялық, физикалық қасиеттерін, құрамы ерекшеліктерімен танысу.
2.Дамытушылық: Оттекті органикалық қосылыстар туралы білімді кеңейту, бір-бірінен ажырата білу, танымын дамыту, ой-өрісін кеңейту.
3.Тәрбиелік: Оттекті органикалық қосылыстардың функционалдық топтарының маңызы
Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты меңгерту
Сабақтың әдісі: АКТ, Диалогтік оқыту, СТО, Оқыту үшін бағалау, көшбасшылық, жас ерекшелігіне сай оқыту.
Көрнекі-құралдар:АКТ /слайд, электронды оқулық/ , постерлер, маркерлер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық
Топтар Метан, Этанол, Ацетилен
ІІ. Өткен тақырыппен жұмыс: Тақтадағы плакатқа жауаптарын стикерге жазу арқылы білдіреді.
Әр топ өз есімдеріне байланысты негізгі ерекшеліктерді атап өтеді.
-
Көмірсутек түрі
-
Формуласы
-
Байланыс түрі
-
Қолданылуы
ІІІ. Жаңа тақырыпқа шығу: Суреттер
Проблемалық сұрақ қою.
Көріп отырған суреттегі заттарға қарап не айтасыңдар?
Құрамы және дайындау барысында не қолданады?
Тапсырмалар
Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Әдіс-тәсілдер
Дерек көздер
І.Білім
І. Оқулықтан анықта:
І топ:
Карбон қышқылдары
Химиялық қасиеті /1,2/
ІІ топ:
-
Сірке қышқылы
-
Хим.қасиеті /3,4/
ІІІ топ:
-
Құмырысқа қышқылы
Хим қас /5/, қолданылуы
Бағыттау,
Іздену, анықтау,
Зерттеу,
Меңгеру.
СТО
«Топтастыру»
Оқулық, постер, маркерлер
ІІ.Түсіну
Түсініктерді ортаға салу
Уәж тудырады.
Постерді қорғау, өз сөзімен білдіру
сипаттайды
Жіктейді.
ЖИКСО
АКТ (слайд)
бейнеролик
ІІІ. Қолдану
Тапсырмалар:
І деңгей: Сірке қышқылы мына заттардың қайсысымен әрекеттеседі:
А. Мырыш
Ә.Күкірт
Б. Фосфор оксиді (Ү)
В. Калий гидроксиді
Г.Тұз қышқылы
Жүзеге асатын реакция теңдеуін молекулалық және иондық теңдеулерін жазыңдар.
Сынақтан өткізеді.
Түсініктер мен заңдылықтарды пайдалану, анықтамалар мен ережелерді жетекшілікке алу.
Реакция теңдеулерін жазады, іріктейді, таңдайды.
Зерттейді.
диалог
АКТ (флипчарт)
ІҮ.Талдау
ІІ. Құрамында 4,35% сутек, көміртек 26,09% және 69,56% оттек болатын карбон қышқылының молекулалық формуласын есептеп шығарыңдар.
2. Массасы 12 г магний сірке қышқылымен әрекеттескенде неше грамм магний ацетаты түзілетіні есепте.
Бағыттау.
Түрткі сұрақтар береді.
Есеп шығарудың тиімді тәсілін таңдайды,
Дәлелдеу
АКТ
Ү.Синтез
2. СТО «Қиын сұрақтар тақтасы»
1. Сірке қышқылының молекуласы сулы ерітіндіде диссоциацияланады:
СН3СООН →
2.Сірке қышқылы ... қышқыл.
3.Карбон қышқылдары .... әрекеттесіп, тұз бен су түзеді.
4.Жалпы формуласы --- .....
Сынақтан өткізу
Жіктейді,
Таңдайды.
Айыра алу.
Жас ерекшелігіне сай оқыту
Дәптер, қаламсаптар, парақшалар.
ҮІ.Салыстыру
Сөзжұмбақ
1.Альдегидтерге сапалық реакция қалай аталады?
/Күміс айна/
2. Көп атомды спирт өкілі
/ глицерин/
3.СН СН атауы
4. Сірке қышқылының тұздары -- / ацетат/
5. Ароматты көмірсутек / бензол/
Бақылайды, бағыттайды, түрткі сұрақтар қояды.
Сипаттайды, таңдайды, талдайды, өз ойын білдіреді.
Талантты және дарынды балаларды оқыту
АКТ
Бағалау
Суммативтік және формативтік бағалау
Жұппен (1 топ)
Көшбасшы бағалауы
(2 топ)
Өзін- өзі бағалау
( 3 топ)
Оқыту үшін бағалау.
Қорытынды: СТО «Алты қалпақ» ойыны
Үйге тапсырма: тақырыпты оқу, 184 бет №4 кестені толтыру, 7 есеп
Сабақтағы көңіл күйін смайлик арқылы білдіреді.
Қ.Бекқожин атындағы №12 жалпы орта білім беру мектебі
Карбон қышқылдары
Пәні: Химия
Өткізген химия пәнінің мұғалімі: Шыных Н
Өткізген күні: 05.05.2014 ж
Сынып: 9 «А»
Павлодар қаласы, 2014 ж