7


  • Учителю
  • Қышқылдар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, алу.

Қышқылдар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, алу.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ: №58

Сыныбы: 8сынып

Пәні: Химия

Күні: 11.04.16

Тақырыбы: Қышқылдар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, алу.



Мақсаты: Оқушыларға қышқылдардың номеноменклатурасы туралы ғылы- ми тұрғыда білім қалыптастыру, оқушылардың ойлау қабілетін саналылы-

лығын, өз пікірін ашық жеткізу мүмкіндіктерін дамыту, оқушыларды патри-

оттық сезімге баулу.



Күтілетін нәтиже:

А. Оқушыларда қышқылдардың құрамы, ноиенклатурасы, жіктелуі, алынуы

туралы дағды қалыптасады.

Ә. Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеп ізденуі нәтижесінде ойпау қабілеті

дамиды.

Б. СТО-ға машықтанады.



Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты меңгерту сабағы.

Сабақтың түрі: Аралас.

Сабаққа кіріктірілген модуль: АКТ, СТО, ОҮБжОБ.

Бағалау: ӨӨБ, ТБ.

Деректер: Тақта, стикерлер, бағалау парақщалары.

Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл», Семантикалық карта, Көкпар, Сиқырлы таяқ

ша, Кері байланыс.Сабақтың

барысы

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру

кезеңі 2мин

А. Оқушылар назарын сабаққа

аударту.

Ә. Психологиялық ахуал орна-

ту.

Б Топқа бөлу.

Психологиялық ахуал.

Топқа бөліну.

Үй тапсырмасын

тексеру 10мин

«Миға шабуыл»

Үй тапсырмасы бойынша сұ-

рақтар беру. Карточка тарату.

1.Қышқылдық оксидтердің

сумен, негізбен әректтесуі

2. Негіздік оксидтердің сумен

негіз түзуі, қышқылмен әрек-

еттесіп тұз және су түзу реак-

ция теңдеуін жаз.

3. а) Негіздік оксид пен қыш-

қылдық оксидтің өзара әре-

кеттесіп, тұз түзу реакция

теңдеуін жаз.

ә) Екідайлы оксидтердің сіл тімен, қышқылмен реакция теңдеуі

№5-10 есептерді тексеру.



Мұғалім берген тапсыр-

маны орындау. Топ бо-

лып СТО арқылы нақты

дәлелдермен жауап беру

Мағынаны тану

Оқулықпен

жұмыс 15мин











Көкпар ойыны

5мин















Семантикалық

карта 5мин













Жаңа тақырыпты бөліктерге

бөліп, оқуға беру:

1топ: Қышқылдардың құрамы,

номенклатурасы.

2топ: Жіктелуі.

3топ: Алынуы.



Жылдамдыққа сұрақтар беру.



1.Қышқылдар табиғатта қайда

кездеседі?

2.Қандай ұшқыш қышқылдар-

ды білесіңдер?

3. Қышқылдың әсерінен лак-

мустың түсі қалай өзгереді?





Оқушыларға семантикалық

карта ұсынылады.

Оқушылар мәтінді оқып

әр топ сұрақ бойынша өз ойларын ортаға сал-

ып талқылайды.







Оқушылар жылдам жау-

ап беруге тырысады,

жылдам жауап берген-

дерге смайлик.













Оқушылар топ болып

семантикалық картаны

белгілейді

Бағалау: 2мин



Үйге тапсырма:

1мин







«Сиқырлы

таяқша» 2мин













Кері байланыс

3мин



Бағалау парақшасын тарату.



§47, №1,2.









Сиқырлы таяқшаны жағалата

отырып, оқушының қорытын-

ды пікірін тыңдау.











Оқушыларға кері байланыс сұ-

рақтарын қоямын.

-Бүгінгі сабақ ұнады ма?

-Өз жұмысыңа көңілің толды

ма?

-Сабақты қаншалықты түсін-

дің?





Өздерін-өздері бағалай-

ды.



Оқушылар үй тапсырма-

сын күнделіктеріне жа-

зып алады.



Тақырып бойынша пікір

айту.







Семантикалық карта

«Қышқылдар»





Н3РО4



НСL

НNО3

Н2S О4

Н2СО3

Азот қышқылы











Тұз қышқылы











Күкірт

қышқылы













Фосфор

қышқылы











Көмір

қышқылы















 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал