7


  • Учителю
  • Қоршаған ортада заттардың айналымы мен химиялық реакциялар, олардың маңызы 10 класс

Қоршаған ортада заттардың айналымы мен химиялық реакциялар, олардың маңызы 10 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың өтілетінкүні

пәні

сыныбы

Өткізетін мұғалім

4-5.12.15ж

химия

10 «а,б» сынып

Аимбетова.Ә.К

Сабақтың тақырыбы

Қоршаған ортада заттардың айналымы мен химиялық реакциялар, олардың маңызы

Сабақтың мақсаты

Сабақтың түрі

Сабақтың типі

А) қоршаған ортадағы химиялық элементтердің айналымы, олардан туындайтын химиялық реакцияларды ажырата білу,алыну жолдарымен таныстыру, тәжірибе жасай отырып реакция көмегімен қасиеттерін жаза білуге үйрету, сыни ойлауға уйрету диалогқа шақыру , жас ерекшеліктерін ескере отырып тапсырмалар беру , дарынды талантты оқушыларды анықтау , көшбасшы бола отырып АКТпайдалана отырып тиімді жолдарын сабақта қолдану , қауіпсіздік техникалық ережесін ескеру

ә)адамсгершілік құндылықтарды оқушы бойынан ұялату , ұлт жандылыққа тәрбиелеу, ынтымақтастыққа , ауызбіршілікке тәрбиелеу

Б)оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру,сындарлы ойлай білуге өз ойын еркін айтып ,өзгеге көмек беруге дағдыландыру,тағам ретінде қолданылатын өнімдердің құрамындағы химиялық заттардың адам денсаулығы үшін маңызын көрсету.

Дәстүрлі емес

Аралас сабақ

Оқыту нәтижесі

Тақырыпты өз бетінше меңгереді

шығармашылық қабілеттері шыңдалады

ойын еркін айта алады

сыныптастарымен ынтымақтастық қарым-қатынаста болады

Оқушылар өз бетімен материалды оқып, түсіндіре алады; берілген ақпаратты өзектендіре алады; сыныптасына өз ойын еркін жеткізіп, өзгенің ойымен салыстыра алады; жұптық және топтық жұмыстарда проблемаға орай пікірлерін шығармашылықпен жеткізе біледі; өзін-өзі бағалай алады; өзін-өзі реттей алады; ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолданып, ақпаратты тыңдай аладды

Түйінді идеялар

«Қайда қарасақ та қайда көз жіберсек те көретініміз химияның ғажайыптары» М.В.Ломоносов

Әдіс-тәсілдер

Ойын элементтері, постер қорғау ,АКТ ,бейне таспа , тәжірибе жасау, шығармашылық жұмыс

Сабақтың мазмұны

Уақыты

(минут)

ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1 мин



2 мин

3 мин

12 мин

15 мин

7 мин

5 мин




үлестірмелер

суреттер АКТ

видео



Оқулық А-3, маркер, АКТ, интернет,



химиялық құралдар, реактивтер.



АКТ

шариктер, кубок






Ынтымақтастық атмосферасын

құру1.Амандасу тренингі

топтық амандасу(қимыл арқылы)


Топқа бөлу химиялық приборлар арқылы

жұмбақ шешу Топқа ат беру

1.Өзім газбын менімен дем аласың

Жоқ болсам ауа жетпей қиналасың

(Оттек )

2.«Миллионер» атанған элемент

(Көміртек)

3.айдаһарбейнесіне ұқсас элемент

(күкірт)

4.Ақыл-ой элементі (фосфор)

Мағынаны ашу «суреттер сөйлейді»

Көрсетілім «Химия әлемі»

Мағынаны тану

Мұғалім: биосферадағы заттардың өзара алмасу табиғаттағы зат айналымы деп аталады. Ол ғаламшардағы органикалық және минералдық заттар арасындағы балансты ұстап тұру үшін қажет.ал сол айналым өтіп жатқаны химиялық реакциялардың жүріп жатқандығы.яғни жер қабатының бәрінде зат және энергия алмасу жүреді.олай болса қазір біз сол айналымдармен танысайық:

балалар табиғатта су қалай айналады?

азот қалай айналады?

1-топ: оттектің айналымы

2-топ: көміртектің айналымы

3-топ: фосфордың айналымы

4-топ: күкірттің айналымы



Қызықты тәжірибелер

  1. Жасырын жазу

Жайпақ табақшаға 125мл су құямыз. Оған 10тамшы иод тамызып, араластырамыз. Жайпақ табақша еркін сиятындай қағаз дайындаймыз. Жазу жазатын қылқаламды лимон шырынына батырып, қағазға судың химиялық формуласын жазамыз. Қағазды жайпақ табақшаға иод ерітіндісіне батырамыз.

Нәтижесі: қағаздың сөз жазылған жерден өзге бүкіл беті көк түске боялады.

  1. «Стол үстіндегі вулкан»

аммоний дихроматын алып, фарфор табақшаға саламыз, оған шырпы жағамыз.

Сергіту сәті

Жану, булану, тұнба, шіру

Бағалау шариктерден модельдер жасап қорғау, марапаттау кубок



Үш шапалақ

үйге тапсырма

«өмірде қолданатын химиялық реакциялар» мысал келтіріп реакция теңдеулерін жазу




Оқушылар топ болып амандасады «топтық амандасу» әр топ өздерінше амандасады.



Бір-біріне шақыру қағаздары беріледі, сол қағазда жазылған жұмбақты шешіп топтасады.



Химиялық реакцияның суреттері көрсетіледі «видео» көрсетеді

постер қорғау негіздердің алынуы мен химиялық қасиеттерін А-3 бетіне түсіріп қорғайды

тәжірибе жасау

Оқушылар қауіпсіздік техникасының ережесін айта отырып , себебін түсіндіреді.

Себебі:қағаздың құрамындағы крахмал иодпен қосылып, көк күлгін молекула түзеді. Әрине судың көмегімен. Лимонда Сдәрумені болғандықтан, қағазға лимон шырыны тиген жерлер ақ күйінде қалады.

(NH4)2Cr2O7= Cr2O3+N2+4H2O



берілген тапсырмалар арқылы оқушылар әр кезең бойынша шариктер арқылы бағаланып, топ бір-бірінің жинаған шариктерінен модель жасап құрастырады,ең көп жинаған топ кубокпенмарапатталадыәр кезең сайын үш шапалақтайды




Өзім газбын менімен дем аласың

Жоқ болсам ауа жетпей қиналасың

«Миллионер» атанған элемент


Айдаһар бейнесіне ұқсас элемент


Ақыл-ой элементі (фосфор)

Фосфор

Азот

Көміртек



Оттек

  1. Жасырын жазу

Жайпақ табақшаға 125мл су құямыз. Оған 10тамшы иод тамызып, араластырамыз. Жайпақ табақша еркін сиятындай қағаз дайындаймыз. Жазу жазатын қылқаламды лимон шырынына батырып, қағазға судың химиялық формуласын жазамыз. Қағазды жайпақ табақшаға иод ерітіндісіне батырамыз.

Нәтижесі: қағаздың сөз жазылған жерден өзге бүкіл беті көк түске боялады.

  1. «Стол үстіндегі вулкан»

аммоний дихроматын алып, фарфор

табақшаға саламыз, оған шырпы жағамыз.



Нәтижесінде : (NH4)2Cr2O7= Cr2O3+N2+4H2O







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал