- Учителю
- ҚМЖ 'Оксид. ҚұРамы. Номенклатурасы. Жіктелуі. АЛЫНУЫ'
ҚМЖ 'Оксид. ҚұРамы. Номенклатурасы. Жіктелуі. АЛЫНУЫ'
Сыныбы: 8 а | Күні: 23.04.15 Бекітемін: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы
| Оксидтер: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы | ||||||||||
Мақсаты | 1.Оксидтердің құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы туралы білімдерін қалыптастыру. 2.Оқсидтердің жіктелуін, қасиеттерін салыстыра отырып оқушылардың ой -өрісін, логикалық және ойлау қабілеттерін дамыту. 3. Теориялық білімдерін практикада қолдану арқылы тұлғалық қасиеттерін дамыту | ||||||||||
Сабақтың түрі: | Жаңа білімді меңгеру кезеңі | ||||||||||
Сабақтың әдісі. | Түсіндірмелі-көрсетілім, іздеушілік
| ||||||||||
Күтілетін нәтижелер | Тарау бойынша алған теориялық білімдерін күнделікті өмірде қолдана алады. Оксидтердің жіктелуі, номенклатурасы, қасиеттері, алынуы бойынша өздігінен қорытынды жасап, дәлелдей алады. Шығармашылық деңгейі көтеріледі. Ізденушілік белсенділіктері дамиды.
| ||||||||||
Керекті жабдықтар | Интер белсенді тақта, слайд, флипчарт, маркерлер, стикерлер, жетістік ағашы | ||||||||||
Сабақ барысы: | |||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |||||||||
Кіріспе
| Оқушылармен амандасу, түгендеу: оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Үй тапсырмасын «Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы ауызша сұрау және тест арқылы тексеру.
Тест (5 минут) 1.Галогендер қатары: A) F,O,N,C,B B) F,Cl,Br,IAc C) F,Cl,Mn,At D) I,Fe,Sb,Sn, Zn E) Mn, Br, I, Re Дұрысы= В 2.Өнеркәсіпте хлорды алу реакциясының схемасы: A) КМпО4 +НСl → B) Са(ОСl)2+ НСl → C) NaCl балқымасын электролиз D) NaCl + F2 → E) Мп О2 + НСl → Дұрысы= C 3.Хлордың жоғары және төменгі тотығу дәрежесі A) +7,-1 B) -1,+1 C) +5,-7 D) 1,0 E) +1,-7 Дұрысы= A 4.Табиғатта кездесетін хлордың қосылысы: A) NaCl B) HCl C) KClO3 D) Mg(OH)Cl E) KClO {Дұрысы}= А 5.Хлор осы затпен әрекеттесуі мүмкін A) O2 B) H2 C) H2SO4 D) HCl E) PbO {дұрысы}= B
Топқа бөлу
Сонымен балалар біз хлор туралы білімдерімізді бекіттік. Хлор біздің күнделікті өмірімізде не үшін керек? Ассоциация құру Көңіл-күйлеріңіз қандай? Смайликтерінді көтерегойындар.(Оқытуды бағалау)Жақсы балалар ендігі мен сізге тағы да бір газ туралы жұмбақты жасырғалы тұрмын ол жұмбақ мына сандықшада кім ашып оқиды | Амандасады, сабаққа дайындалады Оқушы допты ұстап алып, қойған сұраққа жауап беріп допты кері мұғалімге лақтырады
Тренинг арқылы топтасады. Ассоциация құрады. Көңіл-күйлерін смайликтермен көрсетеді. Сұрақтарға жауап береді. | |||||||||
Тұсаукесер | Сандықшадағы құпия заттар.5 минут Проблемалық, ой қозғау сұрақтар -бірінші сандықша Минералды суда быжылдаймын От жағатын пеште ұшамын Өсімдікке пайда келтірем Өрттің өшуін мәжбүрлеймін Сонда мен кіммін? -Формуласы қандай?
Екінші сандықша Әрі жаңбыр, әрі бұршақ, әрі қар. Тұман және көктайғақ Игілікті тасушы Шырғалаңды хабарлаушы Мұз және кемпірқосақ Айтыңдаршы ол қандай зат? -Формуласы? Мұғалім дайындалып қойған суды көрсетеді
Үшінші сандықша Оттекпен жұп құрайды Металл мен бейметалл Достықтары берік Пайдалысы бізге серік. -Не туралы айтылған? Бүгінгі сабақ тақырыбы «оксидтер» Сабақта жақсы нәтижеге жету үшін біз алдымызға мақсат қойымыз керек. Критерий беріледі. - Мақсатымен таныстырылады | Сандықтағы жұмбақты шешеді формуланы анықтайды
Тексереді, бағалайды
Оқушылардың пікілері тыңдалады. | |||||||||
Негізгі бөлім |
Презентация І топ-Білу.- 1-тапсырма Оксидтердің құрамы, жіктелуі, -номенклатурасы ІІ топ-Түсіну-2 тапсырма+-қасиеттері мен алынуы ІІІ топ- қолдану-3-тапсырма-қайда қолданылады
ІҮ тапсырма:+талдау Деңгейленген тапсырма А- -оксидтердің формуласын тап SO3, Ca(OH)2, FeO, H2O H2CO3, KOH P2O5, CO2 FeCl3, P2O3, H2SO4, HCl В-оқсидтерді жікте және ата Оксидтер | CaO | P2O5 | Li2O | CO2 | Na2O | Al2O3 | BaO | |||
негіздік |
|
|
|
|
|
|
| ||||
қышқылдық |
|
|
|
|
|
|
| ||||
екідайлы |
|
|
|
|
|
|
|
С- Бос қалдырылған орындарды толтырыңдар, коэффицентерін қойып, теңестіріңдер. Түзілген өнімді атаңдар
SO3 + ….. → H2SO4
….. + O2 → Li2O
K2O + ….→ KOH
Презентация көреді, керекті мәліметтерді жазып отырады.
Берілген тапсырма негізінде постер құрастыру және қорғау.
Екі жұлдыз бір ұсыныс береді
Алға ұмтылу, тапсырманы шапшаң, бірінші болып шығаруға тырысады және шығару жолдарын түсіндіреді бір-біріне, содан соң мұғалімге
Қорытынды
Ү тапсырма -жинақтау. Неліктен біз біргеміз? Сурет ұсыну. Не үшін бізге оксидтер керек?
Есеп
1 моль NaHCO3 қыздырғанда (қж) СО2 қандай көлемі түзіледі?
Рефлексия: Ағаш жетістігі
Қызыл алма-
сары алма-
жасыл алма-
Бағалау: оқушылар парақшасы бойынша өзін-өзі бағалайды; мұғалімнің бағалауы
Үйге тапсырма: Пирамида" ойыны
А-2-3
В-4-5
С-9,10
Жеке оқушы салыстырады, талдау жасайды.
Оқушылар жапыраққа аты-жөнің жазып, сабақта кездескен қиыншылықты төменгі бөлігіне, ал жетістігін жоғары бөлігіне жазып , ағашқа іледі
Сабақтың табыс критерийлері бойынша бағаланады.
Үй тапсырмаларын дәптерге , күнделікке жазады
Сабақты талдау
Сабақ бойынша өзгертулер