- Учителю
- Кальций және оның қосылыстары. ҚАзақстандағы кальций қосылыстарының маңызды кен орындары (9 класс)
Кальций және оның қосылыстары. ҚАзақстандағы кальций қосылыстарының маңызды кен орындары (9 класс)
Бекітемін:
Оқу ісі жөніндегі орынбасары:
Сыныбы: 9
Күні: 15.01.2015
Сабақтың тақырыбы
Кальций және оның қосылыстары. Қазақстандағы кальций қосылыстарының маңызды кен орындары
Сабақтың мақсаты
Оқушыларға периодтық жүйедегі орны бойынша кальций атомының құрылысы, қасиеттері, оның қосылыстары, күнделікті өмірде қолдану салаларымен таныстыра отырып, алған білімдерін жадында сақтау, ойлау қабілетін дамыту, білімге құштарлығын, дүниетанымдық көзқарасын арттыру.
Күтілетін нәтижелер
А) Периодтық жүйе бойынша кальций атомының құрылысына толық сипаттама бере алады;
В) Кальций және оның қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттерін ажырата алады, қолдану аясын түсінеді;
С) Берілген реакция теңдеулерінен кальций және оның қосылыстарының формуласын ажырата алады.
Керекті жабдықтар
Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі, реактивтер мен құралдар, интерактивті тақта, үлестірме тапсырмалар, бағдаршамдар
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру: оқушылармен амандасу, түгендеу, кезекшілік қызметін қадағалау.
«Туған күн» тренингі арқылы топқа бөлу
Мұғаліммен амандасады, кезекшілік қызметін атқарады, оқу құралдарын дайындайды.
Топқа бөлінеді.
1 топ «Химиктер»
2 топ «Биологтар»
3 топ «Геологтар»
Тұсаукесер
Үй тапсырмасын тексеруге өткен тақырып бойынша сұрақтар беріледі. Интерактивті тақтадан көрсетіледі. Дұрыс жауаптан соң, тақтадан жаңа сабаққа қатысты сурет шығады.
Әр оқушы жеке сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа тақырыпты айқындайды.
Негізгі бөлім
Жаңа сабақ: «Кальций және оның қосылыстары. Қазақстандағы кальций қосылыстарының маңызды кен орындары»
Тәжірибелер жасалады. Түрткі сұрақтары, қайта бағыттау. Тапсырмаларлы оқушыларды өз бетінше орындайтындай дәрежеге жеткізу.
Бекіту кезеңі: Білімділік міндеттері:
-
Оқылған материалды оқушылардың дұрыс меңгергенін анықтау;
-
Алғашқы берілген түсінікте кеткен кемшіліктерді анықтау;
-
Кеткен кемшілікті жою жұмыстары.
Есептер шығару, химиялық диктант, жекелеген оқушыларға тапсырмалар
Оқушылар жаңа сабақ бойынша бір-бірімен пікірлеседі, оқулықпен, периодтық жүйемен жұмыстанады. Мәліметтерді бір-біріне түсіндіреді
1 топ «Химиктер» кальций химиялық қасиеттері туралы
2 топ «Биологтар» кальций және оның қосылыстарының биологиялық ролі
3 топ «Геологтар» кальций және оның қосылыстарының табиғатта таралуы
Химиялық диктант, есептерді орындайды.
Қорытынды
«Бағдаршам» әдісімен рефлексия. Сіздерге сабақ қызықты болды ма? Білгендеріңнің маңызы қандай?
Қызыл - маған сабақ ұнамады, уақытым текке кетті.
Сары - сабақ өз деңгейінде өтті, бірақ мен әлі де өз білімімді көрсетуім керек.
Жасыл - сабақ жақсы өтті, өз білімімді көрсеттім, белгенім мен үйренгенім көп.
Жекелеген оқушылар мен сынып жұмысына баға беру.
Үйге тапсырма беру.
-
Оқушыларға үй тапсырмасының берілу мақсаты, мазмұны, шығарылу жолы түсінікті болуын қамтамасыз ету.
Сұрақтарға жауап береді
Қолдарындағы түсті қағаздарын көтереді.
Үйге тапсырма
§32-33 оқу
153 бет «А,В,С» деңгей тапсырмалары
Оқушының бағалау парағы
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы
Бекіту тапсырмалар
Есептер
Химиялық диктант
Барлық ұпай саны
1.
2.
3.
4.
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Ұпайды бағаға айналдыру
0-5 - «2»;
6-11 - «3»;
12-20 - «4»
20-25 - «5»